A Dunakeszi Nyugdíjas Klub június 1-jén tartotta meg soron következő találkozóját. Ezúttal Tóth Esztert, Dunakeszi főkertészét hívták meg vendégelőadónak, aki felvázolta a városban elért eddigi eredményeit, illetve prezentációja által betekintést kaphattunk zöld városépítő tevékenységébe. Akit kicsit is érdekelnek a város zöldítésével kapcsolatos kérdések, olvassa végig összefoglalónkat.

Zupka Sándor, a nyugdíjas klub elnöke köszöntötte a résztvevőket, felkérte Tóth Eszter főkertészt előadása megtartására. Tóth Eszter tájépítészmérnök és faápoló, favizsgáló szakmérnök, 2019 óta Dunakeszi főkertésze, két évvel ezelőtt elnyerte az Év Tájépítésze Díj 2020 közönségdíjat. Előadásában átfogó képet adott eddigi munkájáról, eredményeiről és terveiről.

Dunakeszi kinőtte magát, a majdnem 44 ezer lakosú városunkban 2019-ben lett igény a főkertész pozíció betöltésére, hogy zöldebb, virágosabb, élhetőbb legyen. Sok zöld beruházást, óvodakertet, bölcsődekertet alakítanak ki a városban. Az önkormányzat célja, hogy Dunakeszi legyen zöld és környezettudatos város, ahol a fenntarthatóság irányelv. A téma fontosságát mutatja, hogy a környezetvédelemmel külön alpolgármester, Nyíri Márton foglalkozik, aki szorosan együttműködik Tóth Eszterrel.

„Az én célom az, hogy megismertessem a lakosokkal, hogy minden évszak más és más, lássuk meg a természet csodáit” – mondta Tóth Eszter, aki hangsúlyozta, hogy már óvodáskorban el kell kezdeni a környezettudatosságra nevelést, a felnőtteket pedig a közösségi ültetésekkel lehet közelebb hozni a természethez.

A főkertész feladatkörébe tartozik a város zöldfelületeinek kezelése, védelme, Dunakeszi több ütemre bontott zöld stratégiai fejlesztése. A zöldfelületek fejlesztése során az új közparkok helykijelölése, illetve a tervezésben való aktív közreműködés is a főkertész feladata.

Az új zöldfelületek tervezésébe tartozik az összes játszótér tervezése, felújítása, karbantartásának ütemezése, a kutyafuttatók kialakítása is.

A város körül egy parkerdősáv létrehozása a cél, aminek egy része már megvan. A város parkolóinak zöldfelület-kezelése, a strand zöldfelület-kezelése is a mi hatáskörünkbe tartozik, továbbá az összes virágágyás tervezése, fasorok ápolása, helykijelölése, fafajták megtervezése, beszerzése és a kivitelezése. Nyitottam a lakosság felé, egy új, kétoldalú kommunikációra alkalmas közösségi oldalt hoztam létre, amely érthető a dunakesziek számára. Közösségi ültetéseket szerveztem, és a közösségi tervezés alapjait is lefektettük a városban. Irányítom és ellenőrzöm a zöldfelületekkel kapcsolatos beruházásokat. Elkezdtem a Duna-parton az elöregedett, telepített nyárfaerdő élőhely-rehabilitációs programját. Megterveztem és koordináltam az “1000 fát ültetünk” programot, így új fasorok kerülhettek a város bevezető útjai mellé. Hosszútávú fenntartható programot állítottunk össze a kollégáimmal a város virágosítására, ennek eredményeképpen télen és tavasszal is különleges színpompában fürdik a város. Célunk a biodiverz növényágyak, egynyári és évelő kiültetések vegyes alkalmazása” – foglalta össze Tóth Eszter, aki felvázolta az eddig elért eredményeket is.

Elért eredmények:

– Alagligeti játszótér felújítása.

– A Klapka utcában kísérleti fasor létrehozása a Szent István Egyetem közreműködésével. A fasorban mezei égerfákat akartak kipróbálni, hogy megtudják, milyen a várostűrő, oxigéntermelő képessége. Az első évben a márciusi fagy tönkretette a növényeket. Ősszel átültetik a fasort, mert az új gimnázium és a város között kialakítanak egy erdősávot, ahova átkerülnek az égerfák is.

– A Széchenyi utcában egy 180 darabos díszcseresznyefasort ültettek. A főút mellett a nyárfasor helyére 80 darab hársfa fog kerülni.

– A Kőrösi parknál helyet kapott egy KRESZ-pálya, sétány, pihenő rész. 3800 cserjét ültettek ide, amit öntözőrendszerrel látták el.

– Két közösségi komposztálót építettek lakótelepen, társasházak közelében. Egyiket a Szent István parkban, a másikat pedig az Alagligeti úton, az óvodával szemben. Könnyen meg tanulták használni a lakosok a komposztálót. Városi szinten komposztáló telep létrehozása a cél, de ezt csak térségi összefogással tudja megvalósítani az önkormányzat.

– Online olvasható a Zöld Dunakeszi Program, amely a lakosokat informálja az aktuális kerti munkákról.

 – Az önkormányzat kidolgozta a zöldfelületi stratégiáját, rövid-, közép- és hosszútávú tervek megjelölésével.

– Növényvédelemben is bevezettek újdonságokat, ilyen például a permetezés helyett a vadgesztenyefák injektálása, amikor a fa keringésébe bejuttatják a rovar ellenszerét, amely 3 évre védelmet biztosít az aknázómolyok ellen.

– A Dunakeszi Főtéren, az új kormányhivatal előtt és pár körforgalomnál attraktív teret hoztak létre új virágok ültetésével.

– Megújult a Szakorvosi Rendelőintézet kertje, felújították a padokat, évelő növényeket ültettek.

– A tavaly épített EuroVelo 6 kerékpárút mellé zöldsávot hoznak létre, platánsor kerül a kerékpárút és a mezőgazdasági terület közé.

– A Malomárok játszótérre egy újfajta homokozó került.

– A Körösi parkba botanikus érdekességeket ültettek.

– Felújították az Aranyalma Óvoda kertjét.

– A strand területen madár- és lepkebarát kertet hoztak létre sok rózsával, levendulával, margarétával.

Tóth Eszter a jövőbeli projektekről is beszélt. Idén kialakításra kerül a Keszi sétány, több ütemben megújul a Lányi Ferenc park, ahol koncerteket fognak nyáron szervezni, ezért olyan felületeket hoznak létre, amelyekre rá lehet ülni. Felújítják az Aradi Vértanúk terét is és megújul a madártani tanösvény. Hosszútávú cél a Fóti úti fenyves és a Kincsem utcai fenyves esetében a feketefenyők cseréje más fákkal, mert elszáradnak, megbetegednek ezek a fenyők. A Duna-parton használható ligeterdőt szeretne az önkormányzat telepíteni.

Előző cikkIndulnak a VSD nyári sporttáborai
Következő cikkFolytatódik a strand fejlesztése