Régi “szentmihályosok” és a közösséghez frissen csatlakozott családok sora dolgozott azért serényen, hogy méltó körülmények között ünnepelhessék meg a város első főplébániájának felújítását. A plébánia új funkciót kapott, ezentúl elsősorban a dunakeszi katolikus egyházközösségek közösségi tere lesz. Az átadón részt vett dr. Varga Lajos a Váci egyházmegye segédpüspöke, dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter, Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár, dr. Bíró Attila közigazgatási államtitkár, Szabó István Pest Vármegye Közgyűlésének elnöke, Dióssi Csaba polgármester, Sipos Dávid és Nyíri Márton alpolgármesteresek, Szabó József önkormányzati képviselő, egyházügyi tanácsnok, Csoma Attila képviselő, Bubrik Miklós görögkatolikus parókus, Chikán Katalin evangélikus lelkész, dr. Kodácsy Tamás református lelkész és a város több díszpolgára is.

Az esemény egészéből érződött, mennyire fontos pillanat ez a helyi közösség életében. A tervezők, mesteremberek és segítők sora vett részt az ünnepségen. A felújított öreg plébánia patinás épülete a város első plébániája, amely nemcsak a régi Dunakeszi, hanem a környék spirituális központjául épült a XVIII. század végén. Azóta töretlenül működik és szolgálja az itt élő emberek hitéletét, de az elmúlt évtizedekben nem csak a tetőszerkezete, hanem az egész épület műszaki állapota leromlott, ezért sokáig nem volt alkalmas, hogy közösségeink otthonául szolgáljon.

Megújult Dunakeszi egyik legrégebbi és folyamatosan működő lakóépülete, a Szent Mihály-plébánia

“Tehát nem pusztán arról van szó, hogy a város központi területén a város egyik legrégebbi háza újra karakteres épületté vált, ami a város védőszentjének nevét viselő Szent Mihály műemlék templom közvetlen szomszédságában, műemléki környezetben található, hanem reményeink szerint a város eddig széttagolt egyházközösségi életének méltó centrumává és közösségeink otthonává válik majd. Eddig ugyanis városunk egyik plébániája sem volt arra alkalmas, hogy kisebb közösségeink – akár több plébániáról – egymással párhuzamosan, egy időben is helyet kaphassanak benne” – mondta beszédében dr. Farkas László plébános.

Az épület megáldása előtt hálaadó szentmisét tartottak

Valódi közösségi élettel szeretnék megtölteni a falakat

Dunakeszi egyik legrégebbi és folyamatosan működő lakóépületének felújításáért mutattak be hálaadó szentmisét. A dunakeszi római katolikus főplébánia az 1700-as évek végén épült, így nemcsak a helyi hitélet, hanem a helytörténet számára is kiemelt jelentőséggel bír.

Dióssi Csaba polgármester, dr. Varga Lajos a Váci egyházmegye segédpüspöke, dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter, országgyűlési képviselő, Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára és dr. Farkas László plébános

“A hit, a vallás és az egyház az egyetlen hely, ahol találkozik egymással az érték hagyományos értelmezése és a közösség, mint valós emberek közössége” – mondta dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter a felújított Szent Mihály-plébánia átadásakor Dunakeszin szombaton. Dr. Tuzson Bence, aki a térség fideszes országgyűlési képviselője is, beszédében emlékeztetett: a mai világban a közösség jelentése átértelmeződött, az online világban a közösség valójában magányt jelent. Ezért fontos az egyházi közösségek erősítése és olyan beruházások támogatása, amelyek révén ezek a közösségek erősebbek lesznek. Rámutatott arra is, hogy minden építkezés csak falakat hoz létre, ezért minden beruházást meg kell tölteni élettel, meg kell tölteni hittel, és ahhoz valós egyházi közösségekre van szükség.

Lakatos István a KÉSZ Dunakeszi szervezetének elnöke, Deézsi Tibor projekvezető, Szabó József a projekt egyik koordinátora, önkormányzati képviselő, egyházügyi tanácsnok, Nyíri Márton alpolgármester, Sipos Dávid alpolgármester és Dióssi Csaba polgármester a hálaadó szentmisén

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára arra kérte a jelenlévőket, hogy „mondjunk ellent annak a törekvésnek, ami Nyugat- és Észak-Európában zajlik, és őrizzük meg közösségeinket és közösségi tereinket”.

Régi álom vált valóra

A plébánia tetőfelújítása már 2007-ben, Kurdics József plébános atya idejében felmerült. 2015-ben Kozsuch Zsolt plébániai kormányzó atya is készíttetett tervet a tetőfelújítására és a tetőtér beépítésére, de pályázati forrás hiányában ez sem valósult meg. Végül dr. Lovassy Attila plébániai kormányzó atya készíttette el a tetőfelújítás azon terveit. Ezeket – egy kisebb áttervezés után – már dr. Farkas László plébános atya valósította meg. Az épületet dr. Varga Lajos segédpüspök áldotta meg.

Az épület új funkciót kapott: a helyi katolikus közösség közösségi tere lesz

A felújítás I. ütemében (2022. januártól 2022. júniusig) készült el az utcai épület teljes tetőcseréje, részleges energetikai felújítása, továbbá az épületen belüli bontási munka. A II. ütemben megtörtént a teljes belső felújítás (2023. májustól 2023. december végéig). Új fűtési rendszer, elektromos hálózat készült, átépítésre került a vizesblokk. Ezen kívül új bejárati kapu, valamint térkő burkolat is készült.

Igazi összefogás eredménye a szépen felújított közösségi tér

A projekt igazi összefogással valósult meg. A felújításhoz hozzájárult Pest Vármegye Önkormányzata, a Váci Egyházmegye, Dunakeszi Város Önkormányzata és a Magyar Export Import Bank Zrt is. Emellett erre fordították az egyházközség korábbi megtakarításait és a hívek felújításra befizetett adományait is.

Külön köszönetet mondtak a felújítás koordinálásában, kivitelezésében résztvevőknek, név szerint: Tóth Szilveszter építész tervezőnek, Takács Tamás építész tervezőnek, Ölbey István belsőépítésznek, Balog Miklós, Kiss József és Kiss Attila vállalkozóknak, Lőke János asztalosnak, Szép Tamásnak, Hamberger Györgynek, Szira Jánosnak, Rudolf Jánosnak, Csoma Attiláné Ildikónak, Kulcsár-Deák Andreának, Szabó József képviselőnek a koordinációs csapatban végzett munkájáért és Deézsi Tibor projektvezetőnek.

Sokan vettek részt a helyi közösség által régóta várt felújítás alkalmából rendezett ünnepségen

“Nagyon sok szorgos kéz és nagylelkű adományozó hozzájárulása, a hívek hosszú évek óta tartó összefogása volt szükséges ahhoz, hogy ma itt állhassunk. Mindezeket lehetetlen volna felsorolni. Már csak azért is, mert az egyházközség évtizedek óta ennek az álomnak a megvalósítására gyűjt. Óriási hála van most a szívemben mindnyájatokért, aki bármilyen módon hozzájárult ehhez a műhöz” – hangsúlyozta pohárköszöntőjében Farkas László plébános.

Előző cikkElképesztő alkotások – Hetedik alkalommal rendezték meg a Kockashow-t Dunakeszin
Következő cikkRekordszámú nevező és ragyogó napsütés a jubileumi Futakeszin