Dr. Kohári György, aki 2015 januárja óta praktizál háziorvosként Dunakeszin, új rovatként különböző betegséggel, életmóddal, egészségmegőrzéssel kapcsolatos témákkal jelentkezik oldalunkon. Eddig a téli időszakban leginkább aktuális felső légúti betegségeket, valamint a lehetséges megelőzési módokat és teendőket vette sorra. Ezúttal egy „népbetegség”következik: a körömgomba.

1094_bigger

A gombák, illetve a gombák spórái mindenhol megtalálhatóak, ám egy egészséges immunrendszer olyan szinten tud ellenük védekezni, hogy általánosságban nincsenek ránk semmilyen hatással. Ezért a belső szerveket érintő gombás betegségek esetén az orvosok az immunrendszer károsodását kezdik el először vizsgálni.

Viszont mivel bőrünket és a különböző elszarusodott hámsejteket (például a köröm) folyamatosan érik a környezetünkből érkező külső behatások, ezért a „felszíni” gombás fertőzések nagyon gyakoriak.

A köröm élettelen szarurétegből áll, tehát élő-, azaz immunsejtek sincsenek benne. Így a gombaspóra, ha megtapad rajta, gyorsan elszaporodik.

Melyek azok a tényezők, amelyek elősegítik a gombás köröm kialakulását?

A leglényegesebb a párás környezet. Ennek kialakulását elősegítik a rosszul szellőző lábbelik, az izzadásra hajlamos lábak, de további okok lehetnek a mások által is használt lábbelik, vagy a helytelen körömápolás is. A hajlamot tovább növelheti a cukorbetegség, vagy az érszűkület is.

Melyek a tünetek?

Kezdetben a köröm elhalványul, foltok jelennek meg rajta. A gombaszálak egyre jobban átjárják a körmöt, és egyre mélyebbre jutnak, a köröm tövéhez, az ún. mártixhoz, míg végül elérik azt. Ezután az újonnan növő köröm már gombákkal telített lesz, tehát soha többé nem fog magától meggyógyulni.

Miért baj az, ha van egy kis körömgombám?

Sokan kozmetikai problémának tekintik. Valóban nem szép látvány, amikor valakinek foltos, morzsolódó, töredező, megvastagodott a körme. Ugyan lehet reszelni, vágni, de ha a gomba már mélyen a körömbe jutott, nem lehet eltávolítani így. Súlyosabb esetekben, hosszabb idő után, megvastagodik a köröm, beleakad a zokni, esetenként már a lábujj sem fér bele a cipőbe. Ráadásul nem csupán a körömre nézve veszélyes a fertőzés, hiszen a gombák a köröm szélénél a bőrbe is bekúszhatnak, bőrgyulladást okozva. A gyulladás során károsodhat a véralvadás, trombózis alakulhat ki.

Mit tegyünk?

Sokaknak van jól bevált házi receptje, de a reklámokban is találkozhatunk sok olyan gyógyszerrel, amely megoldást kínál a körömgombára. A probléma az, hogy valóban felismeri-e a beteg a körömgombát, vagy valamilyen más körömelváltozást néz annak. Aki bizonytalan inkább mutassa meg orvosának.

Türelem, türelem…

A kezelés (oldat, lakk, vagy tabletta) hosszú időt vesz igénybe. Ennek főleg akkor van jelentősége, ha kozmetikai okokból döntünk a körömgomba eltávolítása mellett. Aki nyárra, a papucsszezonra szép körmöket akar, annak már most „lépnie” kell.

Mivel a gombaspórák minden cipőben ott vannak, ezért a kezelés elején, majd folyamatosan a kezelés ideje alatt is, több alkalommal ki kell onnan pusztítani őket, egészen a gyógyulásig. A cipők fertőtlenítéséhez használjunk formalint, de óvatosan, mert az oldat és a gőze egyaránt káros az egészségre, és bőrirritációt okoz.

Rendelésemen 2016. február 15-től körömgomba szűrést tartok.

Dr. Kohári György

XV. Háziorvosi körzet

Dunakeszi, Tábor út 56.

haziorvosdunakeszi@freemail.hu

27/391-487

Rendelési idő:

H, Sz: 14.00-18.00

K, CS:  8.00-12.00

Péntek:

Páratlan hó:14.00-18.00

Páros hó: 8.00-12.00

 

Előző cikkJótékonysági Spinning tekerés volt a G-Clubban
Következő cikkÚj hírek a népkonyháról (Videóval)