“És, akinek szép lelkében az ének” Dunakeszi kórusainak története 1904-2024 című kötet bemutatóján zsúfolásig megtelt a VOKE József Attila Művelődési Központ színházterme. A Kerekes Dóra által szerkesztett könyv bemutatóján 12 énekkar adott műsort. Lapozva a kiadványt, olyan kuriózumokra bukkanhatunk, mint Törőcsik Mari elismerő levele, vagy dr. Busznyai József személyes hangvételű üdvözlete. A szerkesztő a kötetben is kiemeli, hogy igazi közösségi összefogás eredménye e kiadvány.

A bemutatón Dióssi Csaba köszöntőjében elmondta, hogy a 120 év alatt, mióta az első dalárdáról adatok vannak, 31 kórus működött, illetve működik a mai napon is Dunakeszin. A legismertebb a Magyarság Férfikar volt, mely 92 éven keresztül volt a város meghatározó énekkara. Kiemelte, hogy elismertségükre példa, hogy a mai napig a Székely himnusz leggyakrabban az ő előadásukban hangzik el.

Dióssi Csaba polgármester, mellette Csoma Attila önkormányzati képviselő, a VOKE József Attila Művelődési Központ igazgatója

A mostani 12 kórust nagyon fontosnak tartja a város polgármestere, mivel ezek a közösségépítés fontos pillérei, generációkat kötnek össze és nagyon sok embernek okoznak örömöt.

Dióssi Csaba elmondta, hogy az elmúlt 8 évben megjelent kiadványokban sikerült a város történetének egy-egy szeletét bemutatni, ami kezdődött 2017-ben a Dunakeszi monográfiával, a város történetét bemutató könyvvel. Ekkor ismerte meg Kerekes Dórát, akinek a szerkesztésében mostanra a tizenegyedik kötet jelenik meg Dunakesziről.

Dr. Kerekes Dóra ezzel a könyvvel Dunakeszi történetének egy újabb, színes szeletét mutatja be

Rövid köszöntője után Dióssi Csaba virággal köszöntötte Szakáll Lászlóné Lujzi nénit és dr. Gyombolainé Kindler Editet, akiknek nagy szerepük volt a könyv létrejöttében.

Szakáll Lászlóné Lujzi néni egy fogalom a városban, mind a helytörténet, mind a helyi oktatás, kiemelten a zenei oktatás terén kiemelkedő munkát végzett, amelyet számos elismeréssel, köztük díszpolgári címmel is elismert a város vezetése

A kötetet Veres Kornél, a Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója mutatta be. Elmondta, hogy ünnep ez a nap, mikor kezünkbe vehetjük ezt hiánypótló kiadványt, amely a polgármester úr kezdeményezésére készült, és bemutatja Dunakeszi kórusainak 120 éves történetét. Elmondta, hogy a 31 kórusnak összesen körülbelül 90-100 vezetője volt, közülük többen nem csak egy kórust vezettek. Veres Kornél kiemelte, hogy a kórusok sikeres működéséhez nagyon fontos háttér a családtagok támogatása. Nagyon sok hárul rájuk, mivel a próbák este vacsoraidőben, fürdetési időben, a fellépések általában hétvégén vagy ünnepek alkalmával vannak, nem is beszélve a többnapos vidéki utakról.

Veres Kornél, a Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója mutatta be a kötetet a megjelentek számára

Minden sikeres kórus mögött odaadó, elszánt családok vannak, akik támogatják a kórustagokat abban, hogy részt tudjanak venni ebben a munkában

– tette hozzá.

Telt házas koncerttel ünnepelték a könyv bemutatóját

A kórusokat három főbb kategóriába csoportosíthatjuk. Az egyik a MÁV Magyarság Férfikar, a másik az általános iskolák és gimnáziumok énekkarai, míg a harmadik az egyházi kórusok. A Magyarság Férfikar szakmailag rendkívül sikeres együttes volt, a legjobb pesti karnagyok dolgoztak az együttessel, évi 50-60 fellépésük volt. 1940-ben egy győri országos dalversenyen a Magyarság Férfikar az összes kategóriában elhozta az első helyet.

A Dunakeszi Nyugdíjas Kiránduló Klub a gyerekekkel közösen lépett fel a koncerten

A könyvbemutató után a városban jelenleg működő 12 kórus mindegyike rövid műsort adott.

Dunakeszi 2024-ben is aktív kórusai:

  • a Krisztus Király Római Katolikus Általános Iskola kórusa,
  • a Széchenyi István Általános Iskola Kicsinyek kórusa,
  • a Szent István Általános Iskola Kicsinyek kórusa,
  • a Bárdos Lajos Általános Iskola Kicsinyek kórusa,
  • a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium énekkara,
  • a Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola kamarakórusa,
  • a Bárdos Lajos Általános Iskola Cantemus kórusa,
  • Play the Voice – a Dunakeszi Nyugdíjas Kiránduló Klub énekkara, akikkel gyerekek is felléptek,
  • a Dunakeszi Református Gyülekezeti kórus,
  • az Alagi Szent Imre kórusa,
  • a Dunakeszi Szent Mihály-templom kórusa,
  • és a Dunakeszi Városi Vegyeskar.

A kórusokról készült képgalériánkat itt tekintheti meg:

Előző cikkÚjabb cuki kuvaszokat kapott a polgárőrség
Következő cikkFolytatódik a hagyomány: virágosztás, koncert, tőlünk pedig egy vers nőnap alkalmából