Ahogy számos településen, úgy Dunakeszin is jelentős gondot okoz a csapadékvíz-elvezetés. Az önkormányzat egy átfogó tervet készített, hogy megoldja ezt a problémát, amelyből világosan kirajzolódik, hogy mi az önkormányzat és mi a lakók feladata. Sipos Dávid alpolgármesterrel a Chilli Cuki előtti csapadékvízelvezetési beruházás kapcsán beszélgettünk a témáról.

A beszélgetés elején megtudtuk, hogy a város rendelkezik egy átfogó csapadékvízelvezetési tervvel. Az országos jogszabály úgy szól, hogy a közterületre hulló csapadékot az önkormányzatnak kell elvezetnie, ami viszont a magáningatlanokra esik, azt a tulajdonosának kell megoldania, mégpedig ingatlanon belüli elszikkasztással. Ezzel kapcsolatban múlt héten egy átfogó tájékoztatót jelentettünk meg.

“Sokat dolgoztunk azon, hogy a városi csapadékvízelvezetési rendszerrel kapcsolatban komoly előrelépést érjünk el. Csak hogy egy példát említsek, megépült a Toldi-Dombliget lakópark csapadékvíz-elvezető csatornája. A mostani helyszín, a Chilli Cuki előtti terület pedig szintén egy gócpont, itt szokott megállni a víz” – nyilatkozta Sipos Dávid.

A terület azért problémás, mert egyrészt a város két utcájából is ide folyik a csapadék, illetve sajnos sok lakó kivezeti az esővizet az utcákra. Ez a jelenség olyan mértékű városszerte, amit nem tud az önkormányzat a városi elvezetőrendszerrel megoldani, és nem is a feladatuk.

Nem volt elég a tavalyi megoldás

“Alapelvünk, hogy ahol lehet, ott helyben szikkasszuk el a csapadékvizet. Idén év elején erre tettünk kísérletet, de az esőzések során láttuk, hogy ez nem nyújtott megfelelő megoldást. Ezért most az ide folyó vizet rákötjük a városi csapadékvíz-hálózatra. Fontos azonban megemlíteni, hogy a városi rendszer kapacitása is véges, így ez mindig csak a végső megoldás lehet. Itt viszont láttuk, hogy bár végig van árkolva a Kossuth utca ezen szakasza, mégsem elegendő ehhez a mennyiségű vízhez” – részletezte Sipos Dávid.

A beruházás nagyjából két hetet vesz igénybe. Az alpolgármester bízik benne, hogy ez végleg megoldja ezt a problémát, és a beruházást megelőző napokban értesítette az itt lakókat az érintett terület lezárásáról.

“Városi szinten olyan megoldást keresünk, ami a lakossággal együttműködve meg tudja oldani az utcára kiömlő esővizet. Például az esővízgyűjtő tartály igénylése is ezt szolgálta, illetve a műszaki kollégáinktól is lehet segítséget kérni, hogy milyen telken belüli szikkasztási lehetőségek vannak” – hangsúlyozta Sipos Dávid.

Ha a csapadékvíz-elvezetés az ingatlan műszaki adottságai miatt nem oldható meg telken belül, akkor két lehetőség van. Vagy a műszaki kollégákkal egyeztetett helyen kell a közterületen árkot ásni és oda bevezetni, vagy ha ez sem lehetséges, akkor a lakó anyagi hozzájárulásával bekötheti a városi csapadékcsatornába, de ez csak a legvégső megoldás lehet. Bár büntetésre ad lehetőséget a jogszabály, az alpolgármester hangsúlyozta, hogy az önkormányzat nem büntetéspárti. Bíznak abban, hogy mindenkivel sikerül megtalálni a közös megoldást.

Azt is tudjuk, hogy jó néhány károsult van, aki többször kérte az önkormányzatot, hogy szólítsák fel a szomszédos ingatlanokat a szabályos elvezetésre, ezért is igyekszik előrelépést elérni a város.

Előző cikkHoltan találták meg az egy hete eltűnt idős férfit
Következő cikkÁramkimaradások és a havazás is nehezíti a vonatközlekedést a váci vonalon