A helyi Facebook-csoportokban elindult a találgatás, vajon mitől lehet döglött halakat látni a Duna-part mentén. Olvasóink minket is megkerestek, ezért utánajártunk a jelenségnek.
A Duna mentén több helyen is döglött busákat sodor a partra a víz, de pánikra semmi ok. Több szakmai oldal is közzétette, hogy a halőrök az elmúlt napokban folyamatosan monitorozzák a Duna öblözeteit, hogy hol éri el a tavasszal szokásos busa elhullás azt a szintet, amely beavatkozást kíván. A jelenség tehát nem más, mint a tavaszi busa elhullás, ami egy természetes folyamat.
A Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége által közzétett közleményben ez olvasható: “Lévén, hogy természetes vízen gazdálkodunk és ez egy természetes folyamat, de esetlegesen a horgászatot zavaró tényező, ezért a felmérés eredményeit mérlegelve (bár sehol nem éri el a tömeges halpusztulás mértékét) Pilismaróton összegyűjtöttünk 3 köbméternyi tetemet, melynek szakszerű elszállításáról a napokban gondoskodunk. A halpusztulást halőreink folyamatosan nyomon követik és ahol szükséges folytatjuk a beavatkozást.”
Szakértők szerint ez a tavaszi időszakban megfigyelhető jelenség egy természetes szelekciós folyamat része. A tél végére a halak immunrendszere legyengül, ami fogékonyabbá teszi őket a betegségekre. A busák esetében ezt a helyzetet tovább rontja a hideg vízben tapasztalható táplálékhiány. Ez a kombináció vezet a legyengült, idősebb egyedek tömegesebb elhullásához. A horgászegyesületek folyamatosan figyelik a vízterületeket, és arra kérik a horgászokat és a vízparton járókat, hogy amennyiben elhullott halakat észlelnek, azt azonnal jelentsék az illetékes egyesületnek vagy szövetségnek a gyors intézkedés érdekében.