A Civil Támogatási Alap tavaly év végi pályázatán több helyi közösség, alapítvány nyert támogatást. Cikksorozatunkban őket és rajtuk keresztül a várható fejlesztéseket, programokat mutatjuk be. Dióssi Csaba polgármester szerint Dunakeszi titka a közösségében rejlik. „A közösségépítés elhasznált szó, de a legjobb bizonyíték arra, hogy Dunakeszin mindenki odateszi magát, amikor az emberek önmaguk kezdenek el szervezkedni egy teljes közösség érdekében. Dunakeszin számíthatunk az egyesületekre, alapítványokra és ők is számíthatnak ránk!” – nyilatkozta a polgármester. Cikksorozatunk második részében a Dunakeszi Alsó Fejlődéséért Kulturális Egyesület (DAFKE) pályázata kapcsán Sümegi Miklós sportszervezővel, a DAFKE elnökével beszélgetünk.
Értesüléseink szerint a Dunakeszi Alsó Fejlődéséért Kulturális Egyesület (DAFKE) sikerrel pályázott a Civil támogatási alapnál. Mire nyújtották be a pályázatot?
2023. szeptember 16-án már a 10. Dunakeszi ALcSÓfesztivált szerveztük meg egyesületünkkel. A jubileumi esemény megrendezésére nyújtottunk be pályázatot, amelynek segítségével sikerült az eddigi legszínvonalasabb, a legtöbb embert megmozgató fesztivált lebonyolítanunk.
Milyen tevékenységet folytat az egyesület?
Civil szervezetünk biztosítja a Muskátli utcai klubház kicsiny emeleti helyiségeiben azokat a foglalkozásokat, amelyekre 2013 ősze óta nyílik lehetőségünk Benkő Tamás önkormányzati képviselő közbenjárásának köszönhetően. Igaz 2013 és 2018 között ezt még a Dunakeszi Alsóért Egyesület (DAE) keretében tettük, amelynek ugyancsak vezetőségi tagja voltam. Az alsóiak – a gyerekektől a nyugdíjas korúakig, ki melyik programon – így már több mint egy évtizede helyben járhatnak szeniortornára, jógára, erősítő edzésekre, modern táncra, balettre és dzsúdóra.
Táborozási lehetőséget is biztosítanak a gyerekeknek
Egyesületünk másik fő profilja, hogy hosszú évek óta tartunk hetente három alkalommal labdarúgó-foglalkozásokat 7 és 13 év közötti dunakeszi és káposztásmegyeri gyerekek számára. Edzőnk dunakeszi óvodapedagógus, Fejér Tünde.
Az elmúlt három nyáron népszerű és népes sporttábort szerveztünk helyi – elsősorban alagi és alsói – gyermekek számára.
Ezen táborok alkalmával két ízben a Dunakeszi Tőzegtó Sporthorgász Egyesület közösségi háza volt a bázisunk a vadregényes Tőzegtavakon, a foglalkozásokat – saját sportterület hiányában – hol a Városi SE Dunakeszi Fóti úti telepén, hol a Decathlon melletti műfüves kispályán tartottuk. Táborainkat Tündi néni mellett további szakképzett, Dunakeszin élő pedagógusok (Benkőné Szepesi Eszter és Szabolcs Csilla) közreműködésével bonyolítjuk le.
Rendszeres és aktív látogatója táborunknak a városunkban élő korábbi 21-szeres válogatott labdarúgó, Böőr Zoltán is. 2022-ben Erdélybe vittük sport- és turisztikai táborunkat, ahol az edzések és edzőmérkőzés mellett Háromszék csodálatos vidékein is kirándulhattunk, valamint meglátogattuk a román első osztályú Sepsi OSK új stadionját.
Az egész város felé nyitnak
A várossal való együttműködésünket kifejezetten jónak mondhatom, Dióssi Csaba polgármester úr többször is ellátta már a lecsófőzőverseny zsűrielnöki feladatait, és rajta kívül Nyíri Márton alpolgármester úr és több önkormányzati képviselő – Bilinszky Ferenc, Csoma Attila, Kárpáti Zoltán – is eleget tett már zsűritagi felkérésünknek.
Hogyan látja az egyesület szerepét a városi közösségi életben?
Nagyon sok erkölcsi és szervezésbeli segítséget, valamint programjavaslatot kapunk Benkő Tamás önkormányzati képviselőtől. ötleteivel mindig arra törekszik, hogy alaptevékenységeink mellett további aktivitást generáljunk a város különböző kisebb-nagyobb közösségei számára.
Ezek által azt gondolom, hogy noha elsősorban alsói egyesület vagyunk, rendezvényeinkkel mind a 7. számú körzetben, mind Dunakeszi egyéb területein élőkre egyre nagyobb fókuszt tudunk nyitni.
Mind sport-, mind kulturális tevékenységünk révén számos városi szervezettel tartunk fent kölcsönös megelégedésre szolgáló együttműködést, így – a teljesség igénye nélkül – ezen partnereink közé sorolhatom a Városi Sportegyesület Dunakeszit, a VOKE József Attila Művelődési Központot, a Dunakeszi Alsó Keresztény Kört (DAKK), a Kőrösi Táncegyüttest, a Dunakeszi Koncertfúvósokat, a Dunakeszi Polgárőr Egyesületet és az Adonika Mozgásművészeti Stúdiót is.
Az egyesület kap támogatást az önkormányzattól?
2013 ősze óta, amikor a korábbi – egyre csekélyebb látogatót vonzó – fiókkönyvtár helyett végre szélesebb alsói közösség számára nyithattuk ki a klubházat, kedvezményes, jelképes áron bérelhetjük a klubház helyiségeit. A közelmúltban az orvosi rendelő kivételével – egy alsói vállalkozó révén rendkívül kedvezményesen – az összes helyiséget kifestettük, amelyhez kaptunk anyagi hozzájárulást az önkormányzattól. A korábbi években pedig rendszeresen kaptunk segítséget az ALcSÓfesztivál mind növekvő terhet jelentő lebonyolításához is.
Sport- és egészségnap a következő program
Mik a következő tervek?
Idén tavasszal másodízben tartunk majd – elsősorban az alagi, az alsói, a tőzegtavi és az alagimajori lakosság körében hirdetett – sport- és egészségnapot Alsón.
Régóta dédelgetett álmunk egy sportpark kialakítása, amelynek területén műfüves kispályát szeretnénk építeni.
Ennek megvalósítására 5 év után végre eredményesen pályáztunk az országos sportági szakszövetséghez. Az önkormányzat pedig 2019-ben az akkori választásokra készülve tett ígéretet arra, hogy az ehhez szükséges külterületet az alagi majorságon belül biztosítani fogja egyesületünk számára. A terület kiválasztásakor fontos szempont volt, hogy az távol legyen a lakóövezettől, és ne zavarja se a repülők, se a lovasok tevékenységét. Így az alagimajorban működő üzemek mellett épülhet majd meg a kispálya.Ennek megvalósulását nagyon várjuk és reméljük. Ha saját kispályánk lesz, azzal még több helyi – gyerekek, fiatalok, idősebbek – számára fogunk tudni rendszeres aktív sportlehetőséget biztosítani.