250 millióért vett meg egy erdőt az önkormányzat és ezek után ismét Duna-parti strandja lehet a városnak. Az önkormányzat számításai szerint a fejlesztések után akár félmilliárdot is érhet majd a Katonadombnál található partszakasz. A DK nem érti a negyedmilliárdos erdővásárlást és feljelentést tett.

strandterv

Mennyit ér egy erdő a Duna partján? Van, aki szerint nehéz megmondani, mások szerint csak össze kell hasonlítani az árakat és utána könnyű válaszolni. Ha ilyen egyszerű volna a történet, akkor nem kavart volna komoly vitát az önkormányzat azon döntése, amellyel 250 millió forintért megvásárolt egy erdőt a Liget utcánál a Duna-parton. Az összeg nagynak tűnik, de mivel ebből a “termékből” csak egyetlen van és eddig magánkézen volt, nem lehetett helyette mást vásárolni. Nézzük, hogy mit tervez a városháza, de előtte egy kis történelmi visszatekintés.

Dunakeszinek sokáig volt egy strandja, nyaranta itt fürödtek az emberek. Mások napoztak parton, a víz elszennyeződése után, a mai 40-esek pedig már csak inkább stukkolni jártak a Barátság utca végén található partszakaszhoz. Megannyi nosztalgikus emlék. A Duna tisztulása után ismét felbukkantak a fürdőzők, de jelenleg itt tilos a vízbe menni. Több oka is van ennek, ezzel külön cikkben foglalkozunk majd, a lényeg, hogy a vízművek kútjai miatt ez a terület 2011 óta védett övezet.

Az önkormányzat ezért is döntött úgy, hogy új partszakaszt keres a dunakeszieknek.

Limnológia szakemberek szerint a Liget utca végén található az ország egyik leginkább fürdésre alkalmas partszakasza.

Ezen a helyen ugyanis egy kavicstető miatt nagyon lassan mélyül a Duna. Ráadásul ezt, a parttól kb. 28 méter hosszan benyúló vízalatti fennsíkot a folyó mozgása sem befolyásolja. Mindig ott van és normál vízállás mellett nagyon sokáig be lehet gyalogolni a folyóba. Állítólag az isten is szabad strandnak teremtette.

strandfasor

A gond eddig az volt, hogy a Katonadomb és a part között húzódik egy erdő. A volt gödi tsz-elnök birtokában volt. Ő az elmúlt másfél évtizedben tervezett már ide hajókikötőt, szállodát, vízi vigalmi negyedet. Ezekhez az önkormányzat nem járult hozzá mondván, ide strandot szeretnének. 2010 óta folyik az egyezkedés a kőkemény üzletember és a politikusok között. (Arról a tulajdonosról van szó, aki az Auchannak is eladta a mai bevásárlóközpont területét, az sem volt két fillér). 2016 végéig állóháborúnak tűnt a történet. Akkor a volt tsz-elnök engedni látszott, igaz borsos árat kért az erdőért. Százmilliókat. Az önkormányzat vett egy nagy levegőt, szakértővel felbecsültette a helyszínt, és 250 millió jött ki.

Ha ennyi, hát ennyi – ezt már Erdész Zoltán alpolgármester mondta a Postnak.

Nem volt más választásunk, ha strandot akartunk.

Az ellenzék szerint ennyiből a francia Riviérán is vehettek volna telket, de másutt is csak pár millióba kerül egy Duna-menti erdő – vetettük közbe. Jól mondja, másutt, de kétlem, hogy a dunakesziek Ráckevére akarnának menni fürdeni. Nem volt olcsó, de higgye el, reális árat adtunk érte. Gondoljon csak bele, mennyit érnek a Duna soron található telkek, házak? Mindegyikért legalább 7 nullából álló összeget kell leszurkolni. Számoljon és mindjárt nem olyan sok a 250 millió. Ön szerint, ha most eladnánk egy szállodagurunak a területet, mennyit kérhetnénk érte?

Nem vagyunk befektetési ingatlanosok így inkább a városháza terveiről érdeklődünk. Erdész Zoltán egy hatalmas térképet vesz elő, amelyen már a megújult környék látható. Impozánsnak tűnnek a strand és szabadidőpark fejlesztési elképzelései. Haladjunk sorjában. A strand az erdő megvásárlása után szerves egységet képez majd a Katonadombbal. A part kitisztítása után három részből áll majd.

  • Családos, kisgyermekes szakasz (Liget utca vége)
  • Délebbre a csendesebb, pihenősebb strandolók kapnának helyet
  • Tovább haladva, meghallgatva az ellenzéki óhajokat, lesz egy kutyás rész is

A partszakaszokat nem hermetikusan zárnák el egymástól, hanem sövénnyel, vagy hasonló természetes határt alakítanának ki.

A fejlesztés része a kötelezően kiépítendő zuhanyzók és öltözők. Lennének, a minden strandon megtalálható, üzletek is, amelyek azonban vagy lábon állnának vagy könnyen elbonthatóak volnának a tél és az esetleges árvizek idején. Szinten a rendezési terv része egy speciális futópálya kialakítása. Állomásai lesznek, amelynél telepített sporteszközök segítségével lehet erősíteni, mozogni. A komplexum részét adja a már meglévő, kibővítendő vízisport-telep is. Erre 780 milliót kap a város, ahogy a Katonadomb másik felére tervezett mű- és toronyugró-medencére 635 milliót.

vízisporttelep1

Engedje meg, hogy ezen ajánlatok elől nem ugrottunk el – teszi hozzá Erdész Zoltán. Úgy fogalmaz: “személy szerint hiszek abban, hogy a sportos fejlesztéseké a jövő. Az emberek egészségesebben akarnak élni, a strandon pedig rendezett körülmények között pihenhetnek, mozoghatnak majd”.

Amúgy mindenkinek az ötletét várjuk, hogy mi valósuljon meg itt.

A kérdés csak az, hogy milyen áron. Negyedmilliárd sok pénz és ezt akár az egészségügy fejlesztésére vagy mondjuk az óvodák bővítésére is fordíthatnák – állunk bele az ellenzék érvrendszerébe. Ne adjon magas labdákat, ez így nem fair – jön a válasz. “Az elmúlt 7 évben most épül Dunakeszi első tanuszodája, őszre lesz új iskola, az óvodai helyek száma jelentősen bővült, az iskolák udvarait rendbe tettük, 300 millióból felújítottuk a Pálya utcát. Az SZTK is szép lett, ahogy a VOKÉ-ra is már büszkék lehetünk. A balatoni üdülőbe is örömmel mehetnek majd a dunakesziek. Kerékpárutak is épülnek. Apropó, majd elfelejtettem itt, az új területen halad majd át a Budapest-Vác kerékpárút is”.

Adócsökkentés vagy elengedés az erdő helyett? Népszerűek lennének ezzel – hozunk elő egy újabb ellenzéki érvet. Erdész Zoltán széttárja kezeit. “Nehéz erre mit mondani, a fejlődéshez pénz kell, egy város gazdálkodásához pedig nem árt érteni. Nem tudok nem gondolni arra, hogy

az az ember, aki költségvetési kérdésekben leginkább támad minket flakonos bort árul a környékbeli piacokon.

Ő valószínűleg a 250 forintos tételek szintjén mozog, a 250 millió már meghaladja képességeit”.

A mutyi szó viszont hálás manapság – kacsintunk ki az országos politikára. “Folyamatosan halljuk ezt a szót, miközben szó sincs a város vagyonának eladásáról, hanem pont ellenkezőleg, egyre gazdagabb a város. A mostani beruházások után a strand és környéke legalább félmilliárdot ér majd” – mondta végül Erdész Zoltán alpolgármester.

strand, fürdés a Dunában

A strandot egyébként már a nyáron szeretnék megnyitni, ehhez a kötelező építményeken túl, vízminőségi engedélyeket is be kell szerezni. Úgy tudjuk, hogy a dunakesziek számára mindenképpen ingyenes lesz a dunai fürdés ezen a partszakaszon.

Előző cikkA paleo a titka az édes, de nem bűnös sütinek
Következő cikkÁgyú dörög majd a Katonadombon