Csak egy pohár vizet kérek – gyakran próbálkoznak ezzel a nagyon egyszerű mondattal bejutni idős emberek házába olyanok, akik nem szomjasak, hanem ki akarják fosztani a főleg egyedül élő nyugdíjasokat. A rendőrség most elárulja a trükköket és azt is, hogy mire kell figyelni.
A trükkös lopások pofonegyszerűek. A tettesek megpróbálnak az idősebb emberek lelkére hatni, szánalmat kelteni maguk iránt és így bejutni az otthonukba. Most következzék néhány mondat, amelyeknél biztosan ne engedjünk be senki a házunkba, lakásunkba. A szélhámosok célja ugyanis az, hogy ellenállás nélkül bejussanak az otthonba. Onnantól kezdve már nyert ügyük van.
- Kérek egy pohár vizet, rosszul érzem magam
- A gyermekemet szeretném tisztába tenni és ehhez szeretném mosdót használnia
- A telefont szeretném használni mert a közelben baleset érte a családom
- Súlyos műtéthez forintra van szükségem, de csak euróm van
- Az önkormányzattól hoztam rendkívüli segélyt
Gyakori még, ahogy árusoknak, felvásárlóknak, adománygyűjtőknek, vagy tűzifaárusoknak adják ki magukat. Ilyenkor az is egy trükk, hogy 20000 forintosból kérnek vissza és kilesik, hogy hol tartja az ember a pénzét.
A rendőrség ezért a következőket javasolja:
- Óvakodjon az idegenektől és ne engedje be őket a lakásába!
- Nézzen ki az ablakon, vagy kémlelő nyíláson, hogy fel tudja mérni a bejelentkezőt és győződjön meg arról ajtónyitás előtt, be van-e akasztva a biztonsági lánc, mely védelmet ad.
- Ha beengedi a látogatót, lehetőleg ne legyen egyedül, hanem hívja át egy szomszédját, vagy rokonát.
- Amennyiben a hívatlan vendég már akarata ellenére belépett otthonába, ne hagyja egy pillanatra sem felügyelet nélkül. Amennyiben kellő határozottsággal lép fel, meghátrál és távozni fog.
- Bárkinek is adja ki magát (hivatalos személyeknek), minden esetben kérjen igazolványt és személyének azonosítása végett hívja fel az intézményt, melyre
- hivatkozik. A cégek valódi munkatársai fényképes azonosító kártyával rendelkeznek, melyet intézkedésük során felmutatnak.
- A szolgáltatók nem térítenek vissza készpénzben túlfizetést!
- Lehetőleg a zárva tartott kerítésen, bejárati ajtón keresztül kérdezze ki a becsengetőket jövetelük céljáról és csak állításuk valódiságának ellenőrzése után nyisson ajtót.
- A valós adománygyűjtők többnyire postai csekken kérik a befizetést és nem
- készpénzben.
- Pénzt ne vegyen elő idegenek jelenlétében, mert ezzel kifigyelhetik, hol tartja megtakarítását, nyugdíját.