A magyar kultúra napja alkalmából mutatták be a Dunán innen… című antológiát, amelyet idén első ízben helyi, Dunakeszin és környékén élő szerzők műveiből, írásaiból válogattak össze. Mucsi Tina szerzőnek nemcsak írása jelent meg a kötetben, hanem legalább 20 képzőművészeti alkotása is, illetve a borító is az ő keze munkáját dicséri. Vele készítettünk interjút a rendkívül hangulatos Tina Rajztanodájában, az alkotóműhelyében.

Hogyan kerültek bele a festményei az antológiába?

Béres Magdi, a Dunakeszi Kölcsey Ferenc Városi Könyvtár munkatársa, a kötet ötletgazdája és szerkesztője keresett meg, a másfél évvel ezelőtt megjelent Az alkotó nő című könyvem kapcsán. Arra kért, hogy válasszak ki pár részt, amelyek bekerülnek majd az antológiába. Magdi megkérdezte a kötetben való szereplésre felkért írókat arról is, hogy vannak-e illusztrációi, amelyeket az írások mellé lehet tenni. Elküldtem neki egy mappát az alkotásaimból, ő pedig nagyon jó érzékkel kiválogatta azokat a festményeimet, naplórajzaimat, amelyek illenek az írásokhoz. Így került be körülbelül 15-20 alkotásom a kötetbe, illetve a borító is az én munkám, de sok szerzőtársam nagyszerű rajzai, grafikái, fotói szerepelnek még az enyémeken kívül is az antológiában.

Dunán innen… című antológia bemutatója

Az alkotó nő című könyvének melyik írását olvashatják az érdeklődők?

Három fejezet került bele a könyvemből az antológiába, mind a kedvenceim közül valók. Egy fejezet az alkotás szenvedélyéről szól, amelyben arról írok, hogy csak szenvedélyesen érdemes alkotni, élni, a másik a “Három tragikus tévhit a kreativitásról” című rész, amely rámutat arra, hogy milyen téves hitrendszerektől érdemes megszabadulni, ha életmódszerűen szeretnénk alkotni. A harmadik pedig egy időmenedzsmentről szóló fejezet, mert nagyon fontosnak tartom, hogy az alkotó ember jól tudjon bánni az idejével.

Tősgyökeres dunakeszi lakos?

Igen, mindig itt laktam. A gimnáziumi éveim alatt kollégista voltam, de egyébként tősgyökeres dunakeszi vagyok.

Ha jól tudom, másként indult a pályája, nem azonnal talált rá a festésre, az alkotásra. Így van?

Korábban német nyelvtanárként dolgoztam – ez az eredeti szakmám –, de már munka mellett közgazdász diplomát is szereztem, később feng shui-tanácsadóként, majd 13 évig kineziológusként is aktívan dolgoztam. 2008-ban ismerkedtem meg a jobb agyféltekés rajzterápia elveivel, nagyjából azóta vagyok szerelmese az alkotásban, a rajzolásban, a festésben, a képzőművészetben megjelenő stresszoldásnak és terápiás lehetőségeknek. Akkor ott, 15 évvel ezelőtt ismertem fel, hogy mindig ezt kerestem, hiszen a rajzolás korábban is az életem része volt.

Válaszút

Ezután kezdtem el rajzolást, festést oktatni. 9 évvel ezelőtt, a kislányom 3 éves korában el kellett döntenem, hogy visszamegyek-e a korábbi munkahelyemre egy német fordítóiroda budapesti fiókját vezetni, vagy egy egészen más irányt vesz az életem – az utóbbi mellett döntöttem, azóta már csak rajztanár és kreatív oktató vagyok. Annak idején két iskolában is sikerült a középiskolai felvételim: felvettek egy művészeti gimnáziumba Budapestre, illetve egy német kéttannyelvű gimnáziumba vidékre. Akkor úgy döntöttem, hogy nyelvet tanulok, így sokkal később nagy vargabetűvel találtam vissza az utamra, ami az alkotás. A jobb agyféltekés rajzolás elsajátítása után minden megváltozott, önképző módon kezdtem el magam fejleszteni, később pedig a tudás átadása vált fontossá. Sokan megkerestek, hogy tartsak foglalkozásokat, tanítsam őket. Így 2009 óta oktatok teljesen kezdőknek és haladóknak rajzolást, akvarellfestést, útinaplózást, kalligráfiát, vegyes technikás alkotóprogramokat, és vezetek önismereti, művészetterápiás foglalkozásokat.

Az utazásaim során útinaplókat kezdtem el készíteni, vagyis fotó helyett rajzokban örökítem meg az úticéljaimat. Ez a műfaj nagyon népszerű lett, folyamatosan tartok belőle képzéseket, sőt, belföldi és külföldi táborokat is, mert igény van rá. Online tanfolyamokat, workshopokat is indítok. Nagyon szeretik a tanítványaim a vadonatúj tematikus 4 órás foglalkozásokat, amelyet egy-egy neves, ismert festőről tartok olyan megközelítésben, ami közelebb viszi őket a híres alkotó művészetének megértéséhez. A következő worshopok témái: Gustav Klimt, Frida Kahlo és Vincent van Gogh lesznek.

Milyen arányban találják meg ezeket a workshopokat a dunakesziek?

Természetesen mindig vannak helyi érdeklődők, sokan Budapestről és az ország különböző részeiről érkeznek hozzám, de gyakran külföldön élő magyarok is jelentkeznek, hiszen a honlapom és az online programjaim bárhonnan elérhetőek.

Tervez még esetleg saját könyvet írni?

Jelenleg nem tervezek új könyvet. Egy kártyasorozat ötlete merült fel bennem, amelyben párosítanám az alkotásaimat egy-egy idézettel Az alkotó nő című könyvemből. Az útinaplók minifestményeinek sztorival történő kiegészítésének ötlete és ezek kiadása pedig több tanítványomtól is elhangzott az elmúlt években.  De ezek egyelőre tényleg csak ötletek, konkrét terv jelenleg nincs.

portrék: szilvifoto.hu

Előző cikkA Dunánál találták meg az eltűnt édesanya holttestét
Következő cikkVeszélyes széllökések Dunakeszi térségében is