Azért, hogy ebben az esős időben jobb kedvünk legyen, bemutatjuk azokat a borászatokat, akik június 9-11. között a Dunakeszi Borsétányon gondoskodnak majd az esemény főszereplőjéről, azaz a borról. A hétvégére akár még ki is süthet a nap, így minden adott ahhoz, hogy a Grand Tokaj, a Lajvér Borház, a Feind Pincészet, a Bükki Borok, a Holdvölgy Birtok és a helyi termelő, a Guttmann Borház borait megkóstolhassuk Dunakeszi legújabb rendezvényén, a Dunakeszi Borsétányon.
Mielőtt rátérünk a borászatokra, egy gyors összefoglaló a Duna-parti eseményről: délelőttönként gyermekprogramok, délutántól éjszakáig koncertek és színpadi műsorok színesítik a három napot. A borfogyasztás feltétele a rendezvényen megvásárolható egyedi borospohár megvásárlása. Ára: 1600 Ft/db.
Programok:
Június 9.
18:00 Megnyitó
18.30 Cafuné (brazil bossa nova)
20.15 Focus Acustic
21.30 Pankastic!
23.15 Focus Acustic
Június 10.
10.00 Mesemozi – Vuk
17.00 Borászati bemutatók, műhelybeszélgetések
19.00 Pándi Balázs
20.45 Némafilmek, ahogy még sosem hallottuk őket – Oláh Krisztián élő zenei aláfestésével
22.30 Gyémánt Bálint Trió
Június 11.
10.00 Mesemozi – Az erdő kapitánya
16.00 Borászati bemutatók, műhelybeszélgetések
17.15 Bagoczky Lívia & Komjáti Áron
18.30 Oláh Kálmán
21.45 Oláh Krisztián Quartet
Bükki Borok
7 hektáros birtokuk a Bükki borvidék nyugati részén fekszik. Családi hagyományokat követve alapították meg a birtokot 2016-ban, majd 2018-ban a teljes területükön tanúsítás alatti ökológiai művelést vezettek be, boraik kizárólag ezekből a saját termelésű szőlőkből készülnek. “2017 óta számos borunk van jelen folyamatosan a dunakeszi Bormánia szaküzletében. Döntően dűlős fajtaborokat készítünk. Zenit superior 2020 borunk a fajta komolyabb arcát mutatja be, míg a Chardonnay Cherép 2019 egy elegáns, vulkanikus talajon termett tétel, őket emelnénk ki a kínálatból” – árulta el nekünk Hajdu Roland.
Grand Tokaj Borászat
A Grand Tokaj Borászat, mint a tokaji borvidék egyik meghatározó borászata, is bemutatkozik boraival a Dunakeszi Borsétányon. “Elsődleges célunk vulkánikus borvidékünk száraz és édes borkülönlegességeinek bemutatása, Tokaj egyediségének reprezentálása olyan helyi szőlőfajtákon keresztül, mint a furmint vagy a sárgamuskotály. Emellett nagyon fontosnak érezzük az új, fiatalabb generációnak készült termékcsaládunk, a Speak Easy Wines (www.speakeasywines.hu) első három tagjának megismertetése a helyi közönséggel” – tudtuk meg a borászattól. Három illatos, zamatos, könnyű, igazi nyári borral mutatkozik be ez a sorozat, egy gyöngyöző bor, egy házasítás és egy Muscat Blanc várja azokat, akik meglátogatják a Grand Tokaj Borászat standját.
Guttmann Borház
A dunakeszi Guttmann Borház tulajdonosa szőlőtermesztéssel, borkészítéssel és saját borai értékesítésével is foglalkozik. Guttmann Vilmos borász alapelve, hogy csak saját termesztésű szőlőből készít bort. A szakember több évtizede foglalkozik borászattal, akinek Dunakeszi határában is van szőlője, ő az egyetlen a városban, aki nemcsak a borok értékesítésével, hanem azoknak az előállításával is foglalkozik. A borász kínálatában ott lesz majd a 2021-ben aranyérmet nyert vörösbora, a két ezüstérmes fehérbor is.
“A Dunakeszi Programiroda régi vágyamat váltja valóra azáltal, hogy megrendezik az I. Dunakeszi Borsétányt”
Feind Pincészet
1995-ben Feind Lajos alapította a borászatot, amikor a Balaton partján 14 hektár szőlőt vásárolt. Innen indult a szőlőgazdálkodás, és ezt vitte tovább a borászat irányába. A szőlőültetvények legnagyobb része Balatonfőkajáron az Öreg-hegyen található, ezen kívül Balatonvilágoson, Balatonaligán és Balatonfüreden is vannak területeik, tehát minden ültetvényük a Balatonfüred-Csopaki borvidékhez tartozik. 2019 januárjában Feind Lajos a borászat vezetését fiára, Feind Zoltánra, valamint Bacskai István ügyvezetőre bízta. Az új vezetők Balatonfőkajár határában egy 2000 m2-es borászati üzemet álmodtak meg. Ez egy komplett beruházás volt – a szőlőfeldolgozástól a présekig, a palackozó üzemen át ma már minden egy helyen található. Mára 130 hektáron 20-féle szőlőfajtával dolgoznak széles választékkal. A borászat fő iránya az illatos fehérborok és a rosék, de ezen kívül sok szép vörösbort is készítenek.
“Szeretnénk minél szélesebb szortimentet mutatni a Dunakeszi Borsétányon, ezért 12-féle bort viszünk magunkkal. A legnépszerűbb termékek: az Irsai Olivér és Cabernet Rosé mellett bemutatunk néhány prémiumtételt is. A Sunshine és a Batonnage Chardonnay fehéreket, a Cabernet Franc prémiumot és a Methode Traditionelle pezsgőnket is. Édes borral is készülünk egy késői szüretelésű Zeusz formájában. Reméljük mindenki megtalálja az ízlésének legmegfelelőbb bort a kínálatunkban” – mesélt Bacskai István ügyvezető.
“Minden boros rendezvény nagyon fontos a számomra, de ez most igazán különleges. Én személy szerint Dunakeszi lakos vagyok, szeretném, hogy jól sikerüljön a rendezvény.”
Hozzátette: “Szeretnénk valódi hagyományt teremteni, és azt, hogy a Feind borok közkedveltek legyenek a környékünkön.”
Holdvölgy Borászat
28 hektár, 7 dűlő, 30 parcella, 6 tokaji szőlőfajta, 13 borkategória, 500 éves, közel 2 km hosszú történelmi pincerendszer – így kell elképzelni a Holdvölgy Borászatot a számok tükrében. “Egy különleges hely a Tokaji borvidék szívében: Mád. Itt indult el a birtokunk története 2004-ben. Minden egy 1 hektáros születésnapi ajándékkal kezdődött, és már akkor is egy célunk volt: egy ikonikus nemzetközi márka megalapítása. A világ valamennyi nagy borvidékét számba véve úgy gondoljuk, hogy erre kizárólag Tokaj-Hegyalja és azon belül Mád ad lehetőséget” – meséltek a Postnak a borászatról.
“Minden borkategóriánkat meg lehet majd kóstolni az eseményen, a CULTURE 6 puttonyos tokaji aszúkból pedig 3 évjáratot is prezentálunk majd. Alapvetően az aszúinkra vagyunk a legbüszkébbek, főként arra, hogy 2006 óta minden évjáratban el tudtuk készíteni, egyedülálló gyakorlatként a tokaji borvidéken” – ismerette Laufer Gyöngyi.
Lajvér Borászat
A festői Lajvér-patak völgyének domboldalába simuló pincészet modern vonalai egy vadonatúj technológiájú és modern szemléltető borászatot rejtenek. Bemutatkozásukban olvasható, hogy a fajtaválasztáskor kizárólag a minőség volt a szempont. Minden egyes teraszra az annak adottságait legjobban hasznosító fajtákat telepítettek, ami páratlan változatosságot biztosít számukra.
“Ez a sokszínűség teszi lehetővé, hogy a hűvösebb évjáratban is kiemelkedő borokat készítsünk, és a forró évjáratokban rejlő potenciált is ki tudjuk használni. Ezt igazolja a Lajver borok által az utóbbi öt évben elnyert 48 hazai és külföldi elismerés.”