Mivel nálunk alig esik eső, nehéz elhinni, hogy árvíz várható, de mint tudjuk, mindent az befolyásol, hogy a vízgyűjtő területeken mennyi csapadék esik. Márpedig a következő napokban brutális esőzés várható Ausztriában, többek között a Duna vízgyűjtő területein is. Hogy ez mit jelent Dunakeszi vonatkozásában? Igyekeztünk összefoglalni.
Az ausztriai esőzés azt eredményezi, hogy a Duna magyarországi szakaszán, ahol jelenleg kifejezetten alacsony a vízállás (Budapesten például 137 cm) napokon belül jelentősen emelkedik a vízszint: a budapesti szakaszon például szeptember 17-re már 565 cm-es vízállást várnak a jelen állás szerint. Nagybajcsnál jelenleg 183 centi a vízállás, hat nap múlva viszont már 600 centit várnak – és egyelőre még nem látni, mikor lesz a tetőzés.
Biztosat még nem lehet mondani, de a tendencia nem sok jóval kecsegtet. A budapesti szakaszon 620 cm-nél van elsőfokú készültség, ekkor zárják le a rakpartokat, ehhez igazodnak a dunakeszi intézkedések is. A nagybajcsi adatokból pedig ez könnyen elképzelhető, hogy be fog következni.
Az emelkedés olyan mértékű, hogy az előrejelzés szerint Nagybajcsnál már szeptember 15-én meghaladhatja az elsőfokú árvízvédelmi készültséget, majd a rá következő két napban a másodfokút is.
A durva emelkedést és a várható árvizet az elképesztő mennyiségű csapadék okozza. Az előrejelzések szerint a következő napokban ritkán látott mennyiségben esik majd az eső a vízgyűjtőkre.
Legutóbb júniusban volt Dunakeszin áradás, azt megelőzően pedig karácsonykor. Az akkor helyben véghezvitt védekezést azóta is példaként állítják több település elé, nem véletlenül itt rendezték meg tavasszal az árvízvédelmi gyakorlatot.