Ahogy arról tavaly írtunk, uniós szinten is mintaprojektként tekintenek a dunakeszi Napsugár Bölcsődére, így nem okozott nagy meglepetést, hogy ahogy az eddigi ellenőrzések során, úgy a mostaninál is mind a három érintett bölcsőde jelesre vizsgázott a szakembereknél. Hogy mit is takar ez, arról Szabóné Ónodi Valériát, a bölcsődéket is magában foglaló DÓHSZK intézményvezetőjét kérdeztük.

Az ellenőrzésben a Kormányhivatal, a Váci Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya és a Bölcsődék Módszertani Egyesülete vett részt. Ezúttal három intézménybe látogattak el, a Százszorszép, a Kincsem és a Napsugár Bölcsődébe.

“Kétévenként munkaterv szerint ellenőrzik az intézményeinket, ahol a működés összes feltételét nézik. A tárgyi környezet, a munkaügyi anyagok, a bölcsődei dokumentumok, a kollégák munkája egyaránt terítékre kerül, így ez egy átfogó vizsgálat” – kezdett bele Szabóné Ónodi Valéria.

Szabóné Ónodi Valéria mutatja be Dióssi Csaba polgármesternek és Pethő Krisztián képviselőnek, hogyan tudják a hallássérült gyermekek is igénybe venni a Napsugár Bölcsődét

“A szakemberek elmondták, hogy nagyon elégedettek. Szeretnek Dunakeszire jönni, mert itt egyszerű dolguk van, mivel mindent rendben találnak, minden elő van készítve. Azzal köszöntek el, hogy vármegye szinten példaértékűen működnek a bölcsődék. A szakmai ellenőrzés során kiemelték a kollégák pedagógia felkészültségét, és a nálunk működő szakmai műhelymunkát akár a pályakezdők, akár a már gyakorlott szakembereink tekintetében. Kifejezetten pozitív volt a fogadtatása az ellenőrzésben résztvevők részéről a Százszorszép Bölcsődében működő, Rapid Bölcsiként ismert időszakos gyermekfelügyeletnek, ahol a bölcsődei ellátással azonos tartalmú szolgáltatást nyújtunk az idejáró családoknak. Jelenleg közel 30 családnak van megállapodása, és naponta 6-8 kisgyermek számára veszik igénybe. Nagyon büszke vagyok rájuk” – hangsúlyozta a vezető.

A Rapid Bölcsiben időszakos gyermekfelügyeletet biztosítanak azoknak a gyerekeknek, ahol még nem dolgozik mindkét szülő, de igénybe szeretnék venni a bölcsődéhez hasonló szolgáltatást

Amennyiben hiányosságot találnának egy ilyen vizsgálat során, akkor első körben figyelmeztetést adnak. Ha pedig komolyabb jogsértést tapasztalnak, akkor hatósági eljárást indítanak, de erre eddig Dunakeszin nem volt példa.

A szakmai gyakorlatok kiemelt helyszíne Dunakeszi

A beszélgetés során megtudtuk, hogy a szakmai felkészültség miatt nagyon sok hallgatót küldenek ide gyakorlatra. “Az értékelés során a belső továbbképzéseinket külön kiemelték. Ilyenkor egy-egy témakört járunk körbe, mint például a játék, a kommunikáció vagy a konfliktuskezelés. Az új kollégáknak pedig pályakezdő továbbképzéseket tartunk. Véleményem szerint, ez nagyon hasznos, ennek köszönhetően nagyon gyorsan be tudnak illeszkedni az intézményeinkbe. Más településekről is sokszor keresnek minket, hogy nyújtsunk segítséget, mielőtt ellenőrzésre kerülne náluk sor. Mi ilyenkor igyekszünk átadni azt a szempontrendszert, ami alapján dolgozunk, de a legbüszkébbek arra vagyunk, hogy a szakmai képzéseken nagyon sokszor minket ajánlanak szakmai gyakorlatra. A bölcsődei munkaközösség-vezetőnket pedig sokszor hívják szakmai előadónak, külső államvizsgáztatónak. Azt gondolom, hogy ez egy közös munka eredménye, ezúton is szeretném megköszönni a bölcsődevezetők és valamennyi kollégám odaadó munkáját” – zárta a beszélgetést Szabóné Ónodi Valéria.

Előző cikkÚj üzletet nyitott az iCentre Óbudán
Következő cikkKinek a dolga elvezetni az ingatlanra zúduló esővizet?