A Körönd Dunakeszi-Gyártelepen a MÁV Dunakeszi Főműhely dolgozói számára épült az 1920-as években. A különleges atmoszférájú városrész ikonikus kapuját újította fel a város. Ön tudja, mi a városrész története?
A munkáslakótelep házait, kertjeit, közösségi tereit angol és holland mintára alakították ki. A közel hét éven keresztül zajló építkezés során egy 160 lakásból álló, szecessziós stílusú, zárt településrész jött létre a község északi határában.
Az új „lakópark” központjának, az úgynevezett Köröndnek épületei az elsők között készültek el a főműhely főbejáratával szemközt. Itt kaptak lakást az üzem magasabb beosztású tisztségviselői.
A gyönyörűen parkosított terület hamarosan a környék társadalmi és kulturális életének centrumává vált. Gyakran tartottak itt ünnepségeket, színházi előadásokat, hangversenyeket. Az ünnepi megemlékezéseket a főműhely bejáratánál, a színi előadásokat az ellentétes oldalon, a boltíves kapu elé emelt színpadon rendezték. Mindkét esetben maga a Körönd szolgált nézőtérként. Ezt követően a terület ilyen jellegű közösségi funkciója szinte teljesen megszűnt.
A Körönd új élete
Az egyik első mozzanat, ami újra fókuszba helyezte a területet, a Dunakeszi Civilek Baráti Köre által kezdeményezett, szervezett, lakossági összefogással megvalósított terv és munka, amely a tér központi részére országzászlót emelt.
A Körönd és környéke évről évre újul meg, és sokak örömére újra bekapcsolódott a város kulturális életébe. A Köröndi esték elnevezésű koncertsorozat évek óta a nyáresték kedvenc programjai között szerepel. A könnyedebb komolyzenét kedvelők minden alkalommal megtöltik a teret és élvezik a Dunakeszi Szimfonikus Zenekar és vendégművészeinek előadását.
A fejlesztések a Lányi Ferenc park folyamatosan megújulásával kezdődtek, itt például a játszótér is megújult, de új virágágyások és sövény is helyet kapott a területen.
A legutóbbi változást az ikonikus boltív felújítása hozta meg.
Forrás: Helytörténeti Szemle, Dunakeszi Post