Tolnai Chloé Danuta kisgyerekkora óta a szertorna rabja, folyamatos sikereinek köszönhetően jelenleg az első osztályú ifi utánpótlás Héraklész keret tagja. Minden idejét és energiáját az edzésre fordítja, a tehetség mellett hihetetlen akarat és elszántság jellemzi a 13 éves dunakeszi szertornászlányt. Édesanyját, Wetzel Zsuzsannát kérdeztünk Chloé sikereiről.
Honnan jött az inspiráció, hogy Chloé a szertornát válassza?
A férjem és én, mindketten tornáztunk. Én 4 évet a Vasas SC-ben, a párom pedig az UTE-ben. A 4 év szertorna után én műugrásra váltottam, a párom pedig később focizni kezdett. Sportos család vagyunk, szeretünk mozgásban lenni. Chloé két és fél évesen kezdett el tornázni.
Ilyen hamar látszott rajta a rendkívüli fogékonyság a torna iránt?
Amikor Chloé elkezdett járni, egész egyszerűen nem bírtunk vele, mert állandóan rohangált. Két és fél évesen levittük az UTE-ba babatornára. Tulajdonképpen óvodáskora óta már heti 3 edzésre járt, akkor kezdődött nála a rendszeres mozgás. Első osztályos kora óta napközi helyett minden délután edzésre hordjuk. Mikor felső tagozatos lett, a reggeli edzésekkel nőtt a terheltsége, ennek köszönhető, hogy magántanuló lett.
Chloénak a torna nem fáradtság, hanem szenvedély
Nagyon komoly áldozattal jár mindaz, amit az élsportba fektetnek. Jól látom, hogy szülőként a logisztika komoly szervezést igényel?
Igen, nekünk szülőknek is komoly idő- és energiabefektetést igényel az, hogy Chloét elvigyük az egyik pontból a másikba, állandóan úton vagyunk. Reggelente háromnegyed 7-kor kezdődik neki az edzés, ami 9 óráig tart. Utána elviszem iskolába, ahol délután 1 óráig tanul, majd 2 órától fél 7-ig ismét edzésre megyünk, pénteken délután még gyógytornája is van. Természetesen azért csináljuk, mert Chloé imádja a tornát, neki ez nem fáradtság, hanem szenvedély. Mi már próbáltuk lebeszélni erről, de szép eredményeket ér el, ami természetesen inspirálja őt. A sportpszichológus ajánlotta, hogy válasszon még magának egy hobbit, ahol lazíthat, mivel mind az iskolában és az edzésen is szigor van. A wakeboardot választotta, amit annyira megszeretett, hogy tavaly országos 4. helyezést ért el benne. A wakeboardot az Omszki-tónál tudja gyakorolni.
A lányom aprócska méretű, de annyi energiája van, mint egy focicsapatnak összesen.
A tornában melyik szer az erőssége?
Mind a négy szeren jól kell teljesítenie, de neki a gerenda és a korlát az erőssége. 13 évesen 130 cm magas és 30 kg a súlya, szóval ő nagyon picurka. Az UTE-ban kezdett tornázni, de jelenleg már a KSI-ben edz. Tavaly a Női Szupercsapat Bajnokságon III. helyezést értek el. A 2021-es Jubileumi Dunaferr Kupa serdülő korosztály bajnoka volt.
Mit a fő célja Chloénak?
Az olimpia a fő álma, illetve közelebbi célja, hogy jövőre kijusson a junior Európa-bajnokságra.
Mennyire jellemző a sérülés ebben a sportban?
Egy hónapja a gerincére esett egy edzésen, de szerencsére komolyabb sérülés nélkül megúsztuk ezt a balesetet. 2 hétig könnyített edzésen vett részt. Ez egy kemény élsport, a lányok törött kézzel is mennek edzésre pár nap pihenés után.
Szeretik Dunakeszit?
Korábban már laktunk Dunakeszin, majd beköltöztünk a XVI. kerületbe, mert a kislányom ott tanul a Herman Ottó Általános Iskolában. Jelenleg ismét Dunakeszin élünk, amit nagyon szeretünk. Az M3-son a reggeli bejutás nem mindig problémamentes, de én már nem szeretnék máshol élni, megszerettük a várost.