Húsz ember ellen emeltek vádat, akik szervezetten és rendszeresen időskorúaktól – őket megtévesztve – jelentős összegű készpénzt, illetve ékszereket csaltak ki. Az unokázós csalók Dunakeszin és környékén is dolgoztak.
Az unokázós csalás egy kaptafára működik. Az elkövető telefonhívás során a jellemzően a felhívott idős ember hozzátartozójának adja ki magát, majd közli, hogy balesetet szenvedett, sürgősen pénzre vagy arra váltható értékre van szüksége. Ezen kívül jelzi, hogy a pénz átvételére egy ismerősét fogja elküldeni a sértetthez.
Ahogy arról a Post is beszámolt idén, nyárig
3 olyan esetet derítettek fel a Pest megyei rendőrök Dunakeszin, amelynél pénzátadás is történt.
Elmondásuk szerint azonban mindegyik esetben beazonosították a pénzt átvevőket.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság által összefogott több ügyben sikerült ugyanahhoz az elkövetői körhöz köthető húsz ember ellen hatvanhárom vádpontban vádat emelni. A mostani vádemelés azonban korábbi bűncselekményre vonatkozik.
A vádlottak között találhatók a bűnszervezetet az Egyesült Királyságból irányító személyek éppúgy, mint a Magyarországon irányításuk alatt tevékenykedő futárok és összekötők is.
A vád szerint a szervezet tagjai hetvenmillió forintot kerestek a tevékenységükkel, amiből csak nyolcmillió jutott vissza a sértettekhez az eljárás során. Ezen túl további több, mint negyvenhatmillió forint csak a szerencsének, illetve a sértettek óvatosságának köszönhetően nem került el hozzájuk.
A Budakörnyéki Járási Ügyészség a banda tagjait bűnszervezetben, üzletszerűen – és többségében a bűncselekmény felismerésére idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére – elkövetett csalás bűntettével vádolta meg.