Szeptemberben álltak neki, május 11-én pedig összeépítették a Dunakeszi Diáknegyed monumentális legómakettjét. Minden iskola kivette a részét belőle, sőt, több helyi közösség is csatlakozott a programhoz. Építettek például a VSD tagjai és a VOKE József Attila Művelődési Központhoz csatlakozott családok is. Januárban beszámoltunk róla, ahogy a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium IV. Béla Király Tagintézményének lelkes tanulói 24 óra alatt építették fel a saját részüket. Az egész projektet érdekes programok és izgalmak kísérték végig.
A város többi iskolájában is szorgos munka folyt az elmúlt hónapokban: 260-an 400 óra alatt körülbelül 132 ezer kockából építették meg a DDN makettjét, így készült el májusra ez az egyedi építmény. A nagy DDN legónapra Dióssi Csaba polgármester minden résztvevőt meghívott, hogy együtt ünnepeljék meg a makett elkészültét.
Az eseményen jelen volt Nyul Zoltán magasépítési beruházásokért felelős helyettes államtitkár, a diáknegyed két gimnáziumának igazgatója, Zentai Kati és Szekeres-Joó Eszter, valamint a makettet tervező személyek is és a kivitelező cég képviselői is.
5 évvel ezelőtt álom, ma már valóság a DDN
Dióssi Csaba polgármester köszöntőjében elmondta, hogy a megvalósult DDN beruházás nagyon hosszú időre hatással lesz a dunakesziek életére.
“Nincs olyan dunakeszi lakos, akit ne érintene ez a beruházás. Évi 500 új családnak segítünk a DDN létrejöttével, összesen pedig 1600 diáknak ad majd otthont a két iskola. Nem is kérdés, hogy egy égető, valós igényre reagál ez a beruházás. Várostörténelmi pillanat, hogy végre erre is sikerül megoldást nyújtani. Itt igazán modern körülmények között tanulhatnak majd a diákok. Egy irányba akarunk haladni mi, a szülők és a diákok.
Amit most itt látunk, 5 évvel ezelőtt még csak terv volt. Most itt állunk veletek, és nézzük, ami megvalósult. Ahogy a makettet ti apránként építettéTEK fel, úgy épült közben ez a hatalmas komPlexum is. Így válnak a terveink Dunakeszin valósággá”
– üzente a diákoknak a polgármester.
“Számomra ez jelenti a működőképességet. Amikor polgármester lettem, az elsődleges célom az volt, hogy az intézmények férőhelyeit a lakossági igényekhez igazítsuk. Bölcsődéket, óvodákat, általános iskolát építettünk. Álmunk volt, hogy a középiskolások számára is megoldjuk a helyben tanulást. Megcsináltuk!” – nyilatkozta a postnak Dióssi Csaba.
A diáknegyed 123 ezer négyzetméter, 7 nagy épületből áll. A város sportéletében is hatalmas jelentősége van, hisz itt újabb két sportcsarnokot kap a város és egy nagy vízfelületű uszodát. Dióssi Csaba végül megköszönte a Dunakeszi Programirodának a makett ötletét, az iskoláknak, akik részt vettek benne, az építést.
Nemcsak iskola, közösség is épült Dunakeszin
Nyul Zoltán, az ÉKM helyettes államtitkára is köszöntötte a gyerekeket. “Ha keresem a nagyberuházás és a legóépítmény közötti összhangot, akkor egyet mindenképpen kiemelnék: a minőségi munkavégzést.” Hozzátette: fontos a motiváló környezet.
“minden gyerek, minden tanár számára reggelente üzeNni fogja a makett: itt egy erős közösség van, ide jó bejönni, itt jó tanulni, jó itt tanítani és jó itt dolgozni.”
Az ideiglenesen máshol tanuló diákok és tanáraik alig várják, hogy birtokba vegyék a diáknegyedet
Zentai Kati, a IV. Béla Tagintézmény igazgatója a gimnázium nevében megköszönte azt a rengeteg munkát, szervezést, amellyel az iskolát szépítő makett megépülhetett. “Ez a makett nem csak szép és részletes, hanem jelképe annak is, hogy mennyire fontos számunkra a közösség és az együttműködés”.
Szekeres-Joó Eszter, a VSZC Lányi Ferenc Technikum intézményvezetője, mint házigazda, sok szeretettel köszöntött mindenkit. “Fantasztikus dimenziókat nyit ez a diáknegyed Dunakeszi középfokú oktatásában” – emelte ki.
Az igazgatónő korábban a tanárhiánnyal kapcsolatos kérdésünkre elmondta, hogy a Dunakeszi Diáknegyed kínálta nyitott oktatói pozíciók hamar elkeltek.
“EZ A NAGYÍVŰ BERUHÁZÁS NEM CSAK AZ OTT TANULNI VÁGYÓK, HANEM AZ OTT TANÍTANI VÁGYÓ KOLLÉGÁK ÉRDEKLŐDÉSÉT IS FELKELTI.
Így aztán a toborzás során nem adódtak nehézségeink. Arra azonban gondosan ügyeltünk, hogy az oktatói testületünkbe azok kerüljenek be, akik számára nem csak a 21. századi infrastruktúra megléte, hanem a szakmájuk iránt érzett elhivatottság, a szakmai felkészültség és a módszertani megújulás is fontos” – mondta az igazgatónő.
Műsorral is készültek a diákok
A beszédek után a Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola balettnövendékeinek és a diáknegyed tanulóinak tánca következett.
A DDN maketten dolgozó iskolák képviselő kaptak ezek után lehetőséget, hogy legófigurákat helyezzenek el a maketten.
A város vezetői ajándékcsomagot és oklevelet adtak át a résztvevő közösségeknek.
A program zárásaként Dunakeszi tortájából kapott mindenki kóstolót, végül több turnusban indultak meg a körbevezetések.