Közel négyszáz gyermeket mozgatott meg a Dunakeszi Sportmodell fesztiválja a Magyarság Sportpályán, ahol a résztvevők nemcsak különböző sportágak bemutatóit láthatták, de betekintést nyerhettek abba a komplex programba, amely immár tíz évvel ezelőtt indult el, két éve pedig új elvek szerint, tudományos háttérrel működik.

„Nagyon fontos, hogy a gyerekek élményt kapjanak a sporttól, megszeressék a mozgást, és később tudatosan válasszanak sportágat” – hangsúlyozta Nagy Bandor, a sportmodell szakmai vezetője. A korábbi ad hoc rendszer helyett ma már a Testnevelési Egyetem által támogatott koncepció mentén, életkori sajátosságokra alapozva épül fel a sportági program.

Nagy Bandor, a VSD korfballszakosztály-vezetője, egyben a Dunakeszi Sportmodell szakmai vezetője

Az alsó tagozatos diákok több sportággal is találkoznak: atlétikával, birkózással, korfballal, asztalitenisszel, röplabdával, dzsúdóval, vívással és tollaslabdával. Ez nem csupán mozgásfejlesztés. A cél az is, hogy a gyermekek saját élmény alapján tudjanak sportágat választani, és a sport ne csak időszakos, hanem élethosszig tartó tevékenységgé váljon.

Itt a fejlődést, az élményt és az önbizalmat minden gyerek megkapja

A program a tehetséggondozást is támogatja: azokat a gyerekeket, akik kedvet kapnak, illetve tehetségesek egy adott mozgásformában, meghívják a szakosztályokba. A sportmodell azonban a közösségi szemléletet is képviseli: „Nemcsak a legjobb sportolókat keresem. A cél, hogy az 500 gyerekből mind az 500 gyerek kapjon valamit, fejlődést, élményt, önbizalmat” – mondta Nagy Bandor. 

A szülők részéről nagyon pozitívak a visszajelzések, a megkérdezettek egyöntetűen azt mondták, hogy nagyon örülnek ennek a lehetőségnek. “Ingyen, iskolai keretek között mindkét gyerekünk ennyi sportággal, ilyen jó szakemberek irányításával ismerkedhet meg, szerintem ez egyedülálló és mi nagyon örülünk neki” – mondta el a Postnak Edit, két lány édesanyja.

A VSD-ben a gyerekek mellett a szülők is ugyanúgy helyet kapnak

A rendszer sikerességét nemcsak a gyerekek fejlődése, hanem a szülők pozitív visszajelzése is igazolja. A fesztivál idején egészségügyi szűrést is tartottak a számukra, és a jövőben a felnőtt lakosságot is egyre inkább bevonják a szabadidősportba.

Lindner Ádám, a VSD elnöke

„A célunk, hogy ne csak a gyerekek mozogjanak, hanem a szülők is kedvet kapjanak az egészséges életmódhoz, így épülhet egy igazán sportos közösség” – mondta Lindner Ádám, a VSD vezetője.

A VSZC Lányi Ferenc Technikum 9. évfolyamos sportszervező, sportedző osztályába járó tanulók leendő szakmájukhoz híven kivették a részüket a feladatokból és segítették a VSD programjának megvalósulását.

Az ország minden tájáról érdeklődnek a Dunakeszi Sportmodell iránt

A Dunakeszi Sportmodell már nemcsak helyben arat sikert, más hazai települések, sőt, külföldi szakemberek is érdeklődnek iránta. Több település is igyekszik átvenni ezt a gyakorlatot, amire méltán lehet büszke mindenki, aki részt vett ennek a kidolgozásában. A hazai érdeklődés mellett nemzetközi szinten is elterjedhet a modell, ugyanis egy lengyel sportpszichológus személyesen is ellátogatott a programra, és nagyra értékelte a koncepciót.

“A példa azt mutatja, hogy ha a gyerekek megfelelő környezetben, élményeken keresztül ismerkednek meg a sport világával, az nemcsak egészségesebb életet jelent a számukra, hanem egy egészségesebb közösséget is teremthet körülöttük” – vallja a sportmodell szakmai stábja.

Előző cikkMűszaki ügyintézőt keres a hivatal
Következő cikkJátékosan, de tudatosan vezetik be az egészséges életmódba az óvodásokat