Elektronikai és veszélyes hulladékgyűjtés lesz április 1-én, szombaton Dunakeszin. A városüzemeltetési vezetőt, Glasza Gábort kérdeztük arról, mi a teendő a háztartásunkban felhalmozódott különféle hulladékokkal.

Plastics recycling facility MBA Polymers in Kematen, Austria is where plastics from electronics are recycled in a sophisticated manner for reuse in injection and intrusion molding. In the laboratory each load is sampled and amount of plastic, wood, metals, etc. is determined. Angela Nini separates a sample, in background are Wilhelm Stoger and Nicole Wieser. Plastics must be recycled if possible in the EU and incinerated if it is not possible to recycle.

Mikor és milyen időszakonként van lehetőség a veszélyes hulladékok, valamint az elektronikus eszközök leadására?
Évente kétszer nyílik alkalom arra, hogy szervezett keretek között leadhassa a lakosság a veszélyes hulladékokat és a feleslegessé vált elektronikai eszközöket. Idén április 1-én, szombaton, 8-14 óráig van mód átadni ezeket, illetve legközelebb ősszel, október hónapban szervezünk ilyen speciális lomtalanítást.

És hol lesz lehetőség leadni ezeket?
Az elektronikai hulladékok esetében két gyűjtőpontot hozunk létre. Egyrészt a 2120 Dunakeszi Casalgrande téren, az OTP mögötti parkolóban, valamint a 2120 Dunakeszi Szent István utca 1. szám alatt, a Dunakeszi Közüzemi Nonprofit Kft. telephelyének parkolójában tudják leadni ezeket. A veszélyes hulladékok esetében viszont arra kérjük a lakosságot, hogy kizárólag a Dunakeszi Közüzemi Nonprofit Kft Szent István utca 1. szám előtti parkolójába vigyék azokat, csak ott áll módunkban átvenni.

Mi minősül veszélyes hulladéknak, azaz mik adhatóak le pontosan?
Veszélyes hulladéknak számít a fáradtolaj, a festékek és lakk hulladékok, oldószerek és oldószer keverékek, szennyezett göngyöleg, irodatechnikai hulladékok, hajtógázas szórópalackok, vegyszermaradékok, növényvédőszerek, fénycső, étolaj, gyógyszermaradékok és szárazelemek. Fontos információ: palát és hungarocellt nem veszünk át.

Egyéb speciális feltétele van a hulladékleadásnak?
Ezt az ingyenes gyűjtést és lomtalanítást kizárólag dunakeszi lakosok számára szervezzük, éppen ezért nem lehetséges, csak és kizárólag háztartási mennyiséget leadni, valamint fontos, hogy hozzák magukkal a lakcímkártyájukat, hiszen csak ezzel együtt tudjuk átvenni a hulladékokat.

Mi történik a leadott hulladékkal?
Két céggel állunk szerződésben. Az elektronikai hulladékokat egy pesti telephelyre szállítják, ahol szétszerelik, és amit lehet, újrahasznosítanak. Nyilván a vegyi és veszélyes hulladékok esetében már összetettebb a kérdés. Ezek egy részét szerencsére újra tudják hasznosítani, ám van olyan, ami hulladékégetőben végzi, vagy más egyéb módon kell ártalmatlanítani.

Még egy lényeges kérdés: mit tehet a lakosság azokkal a lomokkal, melyek feleslegesek már egy háztartásban, ám sem veszélyes -, sem pedig elektronikai hulladéknak nem tekinthető?
Érdemes tudni, hogy Dunakeszin nem központilag szervezett nagy lomtalanítás van, mint sok más településen, hanem egy sokkal praktikusabb megoldással él a város 2013 óta. Eszerint a megunt tárgyakat, lomokat hetente egyszer, a szemétszállítás előtt kell a kuka mellé rakni, így azok soron kívül elszállításra kerülnek. Tehát nem érdemes otthon kerülgetni a megunt, felesleges tárgyakat.

Előző cikkSokan lopnak Dunakeszin, de jelentősen csökkent a bűncselekmények száma
Következő cikkDöbbenetes fotó a sztáredző Borsos Péterről