Elindult a toborzás, új tagokat keresnek, most szabadon lehet csatlakozni ugyanis amerikai foci szakosztályt indít hamarosan a Városi Sportegyesület Dunakeszin. Kálmán Ádám szakvezetővel beszélgettünk arról, miért is vonzó ez a sportág.
Egy nem mindennapi fiatalembert ismerhettünk meg, aki mindössze 28 éves, ám olyan felelősségteljesen, szépen gondolkodik és beszél az alig egy évtizeddel fiatalabb sporttársairól, csapatszellemről, hogy öröm hallgatni őt. És az is különleges, amit egy új sport meghonosításáért tesz itt, Dunakeszin.
Hogy született az ötlet, hogy Dunakeszin meghonosítja az amerikai futballt?
Én már több mint egy évtizede foglalkozom ezzel a sportággal. Nemrég néhány régi barátom, és sporttársam megkeresett, hogy járjunk össze sportolni, edzeni, játszani megint. Akkor jutott eszembe, hogy a baráti mérkőzéseken túl miért is ne csinálnánk mindezt egy kicsit komolyabban? Ekkor kerestem meg az ötlettel a Városi Sportegyesületet, akik mindenben a támogatásukat fejezték ki. Ők segítenek a szakosztállyá válásban is. Hiszen ez egy bonyolult és hosszadalmas bürokratikus folyamat.
Hol tart most?
Már a Városi Sportegyesület elfogadta, hogy szakosztály legyünk, mindössze csak a bírósági jóváhagyásra várunk. Utána pedig hivatalosan is szakosztállyá alakulunk. De már most mindenben megkapjuk a támogatást az egyesülettől.
Mint például?
Nézze, ugyan most névváltoztatáson esett keresztül a sportegyesület, ám ezt leszámítva több mint 100 éves, így generációról generációra rengeteg tudást adtak át egymásnak a sportszerető emberek. Olyan, mintha egy családhoz kerültünk volna, ami tapasztalt sportszakemberekből áll. Persze a tanácsokon túl gyakorlati segítséget is kapunk, most éppen a hetekben áll be az új edzési rend, immár hetente két alkalommal fogunk edzeni a Magyarság Sportpályán.
Van ott amerikai futballpálya?
Edzésekre alkalmas pálya van, de klasszikus, minden szabálynak megfelelő pálya ma Magyarországon mindössze egyetlen létezik, ott minden az előírásoknak megfelel, ám az Székesfehérváron van. Itthon mindenki leginkább klasszikus focipályán edz. Ez ugyan szélesebb, és rövidebb annál, mint amit ez a játék előír, de éppen ezért a magyar versenyeken figyelembe veszik ezeket az eltéréseket. Tehát edzésekre tökéletesen alkalmas a mostani pálya.
Miért fontos ez a szakosztállyá válás?
Sok fiatal edz nálunk, úgy 16 év körüli a csapat 60%-a. Szeretném, ha ezek a fiatalok színvonalasabb keretek között tudnának edzeni, így erre lesz majd lehetőségünk ezzel a lépéssel.
Úgy hírlik, most új tagokat is toboroznak…
Igen, keressük az új csapattársainkat. Most huszonketten vagyunk, és minimum ennek a dupláját szeretnénk. Ám létszámbeli felső korlát nincs, mindenkit szeretettel várunk.
Mi a vonzó ebben a sportágban?
Sok minden, ám mondok egy példát, ami személy szerint engem megfogott benne. Én annak idején versenyszerűen kajakoztam, egyéni, mondhatni magányos sport. Amikor találkoztam az amerikai focival, nehéz volt éppen ezért csapattaggá válni, átállítani magam a csapatszellemre. Ugyanis ez a játék erre buzdít, erre épül, a közös munkán, az összetartozáson, az egymásért is küzdésre épül. Rengeteget lehet belőle tanulni, ami az életben is jól hasznosítható. Ráadásul ez a bizonyos csapatmunka egy jó szellemiséget is ad.
Inkább erőnléti, vagy taktikai játék?
Érdekes, hogy ezt kérdezi. Sokat elárul a játékról, ha azt mondom: általában azok szokták a legjobban megkedvelni, akik a stratégiai játékokat is szeretik. Ez a játék ugyanis óriási taktikákat igényel, területfoglalásról szól tulajdonképpen, ami lépésről lépésre történik. Jól mutatja az is, hogy a fáma szerint annak idején a Kanadában állomásozó katonák játszották elsőként, két támadás közötti időszakban, fejükön a rohamsisakjuk. A labdájuk szétszakadt, ekkor hatalmas öltésekkel megvarrták, így született a speciális, ma is használt labdánk. Sőt, a területfoglalás, mint végcél, illetve az ehhez tartozó taktikai gondolkodás is mind-mind a katonai időkből köszön vissza. Valóban egyedi és izgalmas játék.
És nem veszélyes sport ez?
Arra gondol, ha jól sejtem, hogy a kívülállók többsége azt látja csak, hogy hatalmas, széles vállú fiatalemberek, sisakkal a fejükön egymásnak rontanak a pályán. Megnyugtatok mindenkit: egyáltalán nem olyan veszélyes, mint aminek tűnik. Éppen minap néztem egy statisztikát, ott feketén-fehéren szerepelt, hogy a hagyományos focit játszók között lényegesen magasabb a sérülések aránya. Persze az, hogy első ránézésre fejünkön egy védősisak van, a vállunkon pedig speciális sportruha, vállvédő, lehet, sokaknak veszélyes sportág képét sugallja.
Vagy éppen a menőét. Hiszen mit látunk az amerikai filmekben? Oda vannak a lányok a játékosokért.
Igen, magam is hallottam már olyan visszhangot, hogy akad, aki azért szereti nézni az amerikai foci meccseket, mert ebben a nadrágban, ahogy a vízilabdázóknál felsőtest imponáló, nálunk a fenék eléggé ki van emelve. No meg széles válla lesz mindenkinek ezekben a speciális, vállvédős mezekben. Azonban szokatlan ezt hallani, mindig mosolygunk is, ugyanis minket, akik a pályán vagyunk, leginkább az érdekel, minél jobb eredményeket érjünk el, vigyázzunk egymás épségére, vagy hogy jó legyen a csapatjáték. Legalábbis engem, bevallom, az ezzel járó külsőségek annyira nem érdekelnek.
Pedig a nagy amerikai meccseken ezeknek úgy hírlik, nagy szerepe van. Mint mondjuk a pom-pom lányok…
Igen, a show szerves része ennek a játéknak, ez tény, hozzátartozik ahhoz az életérzéshez, amit ez a játék adhat a kívülállók, a nézők részére, amitől családi programmá válik egy-egy amerikai futballmérkőzés. Mi is szeretnénk majd a meccseinknek egy kis látványosságot. Van itt Dunakeszin egy 7-8 éves kisgyerekekből álló csapat, velük is örömmel dolgoznánk együtt. Ám emellett szívesen látjuk azokat a tánccsapatokat, fúvószenekarokat, fellépni vágyó csapatokat, akik egy-egy meccs előtt szívesen fellépnének. Mi most egy ilyen kis nyilvánossággal tudjuk viszonozni azt a támogatást, amit eddig kapott a csapat. Egyébként a napokban lesz a legnagyobb amerikai focis esemény döntője, ahol tényleg megadják a módját, ha valaki igazán kedvet szeretne kapni a sporthoz, vagy látni egy vérbeli show-t, az nézze meg a Super Bowl-t, nálunk a Sport TV közvetíti.
Ha már a versenyeknél tartunk, lehet tudni valamit a későbbi tervekről?
Nagyon kiváló edzőnk van Bánás Imre személyében, aki több mint két évtizede foglalkozik ezzel a sporttal. Nem titkolt célunk, hogy 2018-ban induljunk a bajnokságon. Ám ehhez számos célkitűzést kell teljesíteni, melyeket javarészt magunknak tűztünk ki célul. Például ilyen az, hogy nagyobb legyen a csapatunk, hogy dupla ennyien legyünk legalább, ezért is toborzunk most új tagokat.
Foglaljuk össze: kik jelentkezhetnek csapattagnak?
Bárkit szívesen látunk, aki betöltötte a 15. életévét, felső korhatárunk nincs.
Speciális testalkatot nem igényel, hiszen az erőnléti edzések során egyébként is idomul ehhez a sporthoz az izomzat,
így éppen olyan jó játékos tud lenni, aki 40 kilós, ám magas, de az erősebb testalkatú, és az alacsonyabb is. Viszont sajnos, egyelőre lányoknak még nincsenek edzések, ez még a jövő zenéje, de tervbe van véve.
És hol lehet jelentkezni?
Egyrészt e-mailen, a rangersvsd@gmal.com címen, vagy a Facebook oldalunkon várjuk a jelentkezőket. Akinek az szimpatikusabb,, kereshet akár engem telefonon is, a 0620-227-10-60-as telefonszámon.
Ha valaki még csak megnézné magának ezt a sportágat, azt szívesen látjuk az edzéseinken, a Magyarság Sporttelepen, kedden és csütörtökön, este 18-tól 19:30-ig.
Érdekességként azt még hadd tegyem hozzá, nem ilyen korai időpontban vannak más városokban az edzések, de a mi csapattársaink többsége még középiskolában tanul, így nem kell későn hazautazniuk, hiszen a legtöbben környékbeli településekről jönnek. Ráadásul, ha hazaérnek, még tudnak egy kicsit tanulni is. Végül még egy fontos információ: a fenti címekre várjuk azok jelentkezését, akik egy 10-15 perces produkcióval szívesen szerepelnének, és részt vennének a meccseinken. Hiszen így lesz teljes ez az életérzés, amit ez a játék a nézőknek és a sportolóknak is adhat.