A dunakeszi búcsú világhírű. Legalábbis többen érkeztek távoli országokból. Van, aki Magyarországon született, de már Kanadában él és volt olyan, aki Dél-Amerikában látta meg a napvilágot, viszont Dunakeszit tartja otthonának.
A vásári forgatagban feltűnt egy-egy messze földről, különös helyről érkezett vendég. „Ez azért van, mert a dunakeszi búcsú híre messzire elér” – tréfálkozott Kertész Erika, aki elárulta, Kanadából érkezett. Persze hozzátette: itt nőtt föl Dunakeszin a testvérével, most is vele jött ki a rendezvényre. De boldogan emlékszik vissza a gyermekkorában átélt búcsúkra, és arra is, hogy azt még az ő utcájukban tartották, így mindig ott voltak, ki se kellett lépni hozzá a kapun. Nagyon szereti még mindig a nép játékokat, büszkén meg is mutatta a friss vásárfiáját, egy különösen szép, Máriát a kis Jézussal ábrázoló csuhébabát.
Azt azonban nem rejtette véka alá, hiányzik neki a hajóhinta a repertoárból, valamint az óriási, láncos körhinta is. Mindemellett derűs közvetlenséggel járta a vásári forgatagot, meg-megállt az eladókkal beszélgetni, és kedélyesen szívta magába a búcsú hangulatát.
De itt volt velünk egy Ecuadorból érkezett vendég is, Tony Toapanta, aki egzotikus vonásai ellenére remekül beszéli a magyar nyelvet.
Természetesen Tony sem csupán a búcsú miatt érkezett, és sokaknak ismerős is lehet: elárulta, már 16 éve él Dunakeszin, ugyanis egy idevalósi lányba lett szerelmes, akit aztán feleségül is vett. Azt is elmesélte, hogy nagyon szeret mindent, ami magyar, kifejezetten a hamarosan kezdődő Fölszállott a páva műsor szereplői érdeklik majd. Ő maga is zenész, igaz, ő hagyományos dél-amerikai népzenét játszik.