Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter csütörtökön állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban. A hazai kulturális élet számos képviselője részesült kitüntetésben. Az ünnepségen Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetéseket, Magyarország Kiváló Művésze díjakat, Magyarország Érdemes Művésze díjakat, Magyarország Babérkoszorúja díjakat, Balázs Béla-díjakat, Sára Sándor-díjakat, Balogh Rudolf-díjakat, Jászai Mari-díjakat, Harangozó Gyula-díjakat, Erkel Ferenc-díjakat, Liszt Ferenc-díjakat, Máté Péter-díjakat, Blattner Géza-díjat, Ferenczy Noémi-díjakat, Munkácsy Mihály-díjakat, József Attila-díjakat, Herczeg Ferenc-díjakat, Márai Sándor-díjat, valamint Táncsics Mihály-díjakat adtak át a Pesti Vigadóban – írta az MTI.

Kiemelkedő képzőművészeti tevékenysége elismeréseként Munkácsy Mihály-díjban részesült Tuzson-Berczeli Péter dunakeszi festőművész, grafikus, az MMA köztestületi tagja.

2022-ben augusztus 20-a alkalmából a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést vehette át Tuzson-Berczeli Péter festőművész, grafikus. A több mint 30 éve Dunakeszin élő művész több mint 300 kiállításon, tárlaton mutatta már be egyedi, sajátos alkotásait, és jó pár állami, szakmai kitüntetés birtokosa.

2010-ben alapító tagként vett részt a dunakeszi  DunArt Képzőművészeti Egyesület alapításában. 2017-ben  a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja lett. 2013-ban Dunakeszi Város Közművelődési díjában részesült, 2015-ben a Magyar Arany Érdemkereszt polgári fokozatát kapta, 2019-ben pedig a Magyar Kultúra Lovagja címet és még ebben az évben a Művészeti életpálya elismerést is átvehette.

“Alkotásaim egy nagy történet részei”

Korábbi interjúnkban így nyilatkozott: “Az én 30 éves alkotásom egy nagy történet, egy nagy mese. Elindul egy képen, majd folytatódik a következőn, és az azt követőn is, nem tudom befejezni. Meglehetősen időigényes az, ahogy alkotok. 25 éve elkezdtem egy adott technikával dolgozni, amelybe egyre mélyebben beleástam magam. Valójában 6-8 réteget festek egymásra. Van a művészettörténetben egy jól ismert jelenség, a pentimento, melynek a lényege, hogy a festékek a kémiai folyamat révén kapcsolatba lépnek egymással. Vannak vérző festékek, amelyek dominánsak, és vannak kevésbé vérző festékek. A titánfehér például rózsaszínt kever a vörösből több év alatt. A vérző festékek a vegyi folyamatok hatása révén áttűnnek, amelyből szürreális jelenség lesz. Nekem ez annyira megtetszett, hogy elkezdtem mesterségesen alkalmazni. Ezt a technikát a művészettörténészek a személyemhez is kapcsolják. Transzparens festékekkel dolgozom, és természetesen logikai úton építem fel, hogy bizonyos dolog látszik is, meg nem is egy festményen. Ebből alakult ki a déja vu állapot, ami sarokpontja a művészetemnek. Legjobban az emlékrétegekhez tudnám hasonlítani, amelyek így rakódnak egymásra, és ebből adódik az álomszerűség, mintha már láttam volna a hatást, amely jellemzi a munkáimat is.”

A DunArt Egyesület alapítójával készült korábbi interjúnkat ide kattintva olvashatja el.

Előző cikkEzekben a szállodákban garantált a jó alvás: újra átadták az Alvásbarát Hotel díjat
Következő cikkNem is kerülhetett volna jobb helyre az Év óvodapedagógusa díj