A napokban jelent meg a hír, hogy Dunakeszin a volt Sweetpoint területén egy inkubátorházat alakít ki az önkormányzat, ahol a helyi start upok, kisvállalkozók kaphatnak majd irodát. De tulajdonképpen mire jó ez? Kerékgyártó Gábor, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságfejlesztési és szolgáltatási igazgatója beszélt portálunkak az inkubáció jelentőségéről.
Az országban a 90-es években kezdtek el kialakulni az inkubátorházak, akkor a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, illetve a megyei és városi fejlesztési alapítványok segítették ezek létrejöttét. Országszerte az egykori szovjet laktanyákban irodaszolgáltatást biztosítottak a helyi vállalkozóknak, akik olcsón tudtak irodát bérelni a felújított szovjet laktanya épületeiben. Nyíregyházán, Székesfehérváron, Győrben, tehát főként a megyeszékhelyeken jöttek létre az inkubátorházak. Dunakeszi most csatlakozik ezekhez az innovatív településekhez.
Dióssi Csaba polgármestert kérdeztük arról, miért vágott bele egy inkubátorház építésébe a város. “Olyan sokszor elmondjuk, hogy milyen fontosak a helyi vállalkozások. Mit jelent ez nekem polgármesterként? Például azt, hogy
minden lehetőséget megragadunk, hogy az itt dolgozó dunakeszieknek ne kelljen órákat tölteni a munkába járással, és ezt az időt a családjaikkal tölthessék. Ez a beruházás – kedvező, piacképes bérleti díjaival – alkalmas lesz a kezdő-, mikro-, kis- és középvállalkozók irodáinak egyaránt.
Az inkubátorház segítséget nyújt azoknak, akiknek vállalkozásuk kezdeti szakaszában még nincs lehetőségük arra, hogy saját irodában dolgozzanak” – nyilatkozta a Postnak a polgármester.
Kiket érint leginkább egy ilyen lehetőség?
Kerékgyártó Gábor szerint a mai világban kicsit átalakult az inkubáció. “Kevésbé szükséges már egy állandó irodahelység, bár nem árt. Főleg a kiegészítő szolgáltatások értékelődtek fel, amelyeket olcsóbban, elérhető áron érnek el a vállalkozók. Megfigyelhető tendencia, hogy ha épületet is biztosít mindehhez az önkormányzat, akkor az még kedvezőbb a vállalkozásokra nézve. Ebben az esetben célszerű az inkubátorházat élettel megtölteni, közösséget építeni, aminek egyik része a szolgáltatók, lehetőleg helyi könyvelő, marketinges, webgrafikus, stb. Másik oldalról pedig a vállalkozókat kell bevonzani, akiknek itt lesz a telephelyük, a székhelyük.
Még hatékonyabb vállalkozásfejlesztési szempontból, ha célcsoportokat is megcéloz az önkormányzat, mint pÉLDÁUL kismamák vagy nyugdíjas vállalkozók, de iparági fókusz kijelölése is célszerű lehet a helyi sajátosságok alapján.”
Kerékgyártó Gábor
A kivitelezés elkezdődött, a tervek szerint 2025-ben már a vállalkozások rendelkezésére fog állni az épület.