Október 7-én kutyusok lepték el gazdáikkal együtt a Katonadombot, hogy együtt legyenek, tanuljanak, ügyességi versenyeken, izgalmas bemutatókon és szépségversenyen zsűriztessék meg négylábú szeretteiket a dunakeszi kutyások. Senki sem távozott szomorúan, hiszen minden kutyagazdinak a sajátja a legszebb. Nyíri Márton környezetvédelemért felelős alpolgármester aki maga is részt vett zsűriként az eseményen elmondta, hogy az önkormányzat által támogatott rendezvény egyik fő célja a Dunakeszi Civilek Az Állatokért civil összefogás támogatása volt.
Második alkalommal szerveztek kutyás pikniket a Katonadombon, ahol a négylábúak voltak fókuszban egész nap.
A Bohémia Kutyaiskola látványos bemutatója, a Rozmaring Erdei Iskola környezetbarát állatvédelmi előadásai mellett több izgalmas bemutatót, ügyességi versenyt tartottak a szervezők, de a nap legizgalmasabb eseménye a kutyaszépségverseny, amit három kategóriában tartottak meg: kistestű, nagytestű és fekete kutyák vonultak délcegen a Katonadomb füves terepén.
A rendezvény egyik fő szervezője, a Dunakeszi Civilek Az Állatokért civil összefogás vezetője, Csillag Ildikó 40 éve a kutyák bűvöletében él, 20 éve állatvédelemmel, 5 éve pedig állatmentéssel foglalkozik Dunakeszi térségében. Őt kérdeztük a rendezvénnyel kapcsolatban.
Az alapítvány támogatása volt a fő cél
„Azért szerveztük ezt az eseményt, mert rájöttünk arra, hogy nem megy másként, csak ha valamilyen szervezetként működünk tovább. Ennek a rendezvénynek az egyik célja, hogy az alapítvány létrehozásához szükséges tőkét össze tudjuk gyűjteni, a másik cél pedig a prevenció és a városi kutyatartás népszerűsítése. A Civilek Az Állatokért egy civil összefogás, amely a környékbeli állatvédők munkáját, kimondottan a Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány munkáját igyekszik segíteni. A menedék hétköznap 8 és 16 óra között van nyitva, vasárnaponként zárva van. Amikor nincs gyepmesteri szolgáltatás, mi, civilek segítünk ellátni bizonyos feladatokat, segítjük a befogott kutyákat, leolvassuk a chipeket, hazajuttatjuk, vagy az illetékes gyepmesteri telepre visszük el a kutyusokat. Már 5 éve, hogy szilveszterkor ügyeletet látunk el.
Akad munka bőven
Az a tapasztalatunk, hogy egyre nehezebb Dunakeszin az állatvédő munka. Éveken keresztül nagyon büszke voltam, hogy szilveszterkor csak 1-2 kutyát kellett befogni. Ehhez képest most naponta 3-4 kutyát fogunk be. Rendszeresen találkozunk póráz nélküli kutyákkal, illetve a kutyatámadások száma is növekszik. Ahogy gyarapodik a kutyások száma, ezzel párhuzamosan nő a probléma is. Az a tapasztalatunk, hogy kevésbé figyelnek a gazdák a kedvenceikre” – mondta portálunknak Csillag Ildikó, aki azt is elújságolta, hogy a napi mentéseket évek óta saját zsebből biztosítja a civil összefogás, amely már nem tudja tovább ilyen keretek között végezni a munkáját. Ezért határozták el, hogy alapítványként szeretnének tovább működni. Az alapítványuk nemcsak az állatvédelemre szeretne koncentrálni a továbbiakban, hanem a Rozmaring Erdei Iskolával szövetkezve, az önkormányzat támogatásával a környezetvédelemre is. Céljuk, hogy az iskolás korosztályra fókuszálva megtanítsák a gyerekeket, hogyan kell szeretni, tisztelni a természetet, és hogyan kell gondos gazdaként viselkedni.
A fekete kutyáknak a legnehezebb
„Abban bízom, hogy a következő generáció már úgy nő fel, hogy ezekről a témákról naprakész tudásuk lesz. Ha megtanítjuk az állatokat megfelelő módon szeretni, akkor kevesebb gond lesz az állatvédelemmel” – hangsúlyozta Csillag Ildikó, akitől azt is megtudtuk, hogy azért indítottak fekete kutyák kategóriában külön szépségversenyt, mert a fekete színű kutyákat nehezebb gazdásítani, diszkrimináció jellemző a lakosság körében a fekete kutyákkal kapcsolatban. A kutyás piknik szépségversenye egyben kampányként is felfogható a fekete kutyák mellett.
Nyíri Márton, környezetvédelemért felelős alpolgármester vezetésével szemlélődő háromfős zsűrinek nem volt könnyű dolga a szépségdíjasok kiválasztásában. Azonban a meghozott eredmény mosolyt és elégedettséget csalt a díjazott kutyusok büszke gazdáinak az arcára.