Augusztus 20-át Dunakeszin is méltóképp megünneplik. Az ilyenkor szokásos tűzijáték elmaradhatatlan kelléke az Államalapítás Ünnepének magasztos atmoszférájának megteremtéséhez. Csánicz Barnabás pirotechnikus, beavatott minket a kulisszatitkokba, hogyan is születik meg a mindenkit elvarázsoló tűzijáték.

quickgroups.augusztus202ej

Korábban a budapesti 20-i tűzijátékot rendezte. Miért váltott kisebb tűzijátékok lebonyolítására?

1992-ben szereztem meg a pirotechnikai engedélyemet. Azóta rengeteg tűzijátékot készítettem. Egy időszakban több alkalommal is részt vettem a Budapesti központi tűzijáték lebonyolításában közreműködőként. Kezdetben, csak az előkészületekben, helyszíni szerelésben, később már egy-egy helyszín munkálatait irányítottam. Természetesen más, ha 7-8 pirotechnikus munkáját kell koordinálni, mint ha én szerelem össze a műsort, de bármekkora tűzijátékról is van szó, ugyanaz a figyelem és szakmai hozzáértés szükséges. Ebből a szempontból nincs különbség. A legnagyobb hátránya, hogy a kilövés alatt közvetlen közelben kell tartózkodnunk, így nem igazán látjuk magát a műsort. (ezt látjuk tűzijáték alatt:https://www.youtube.com/watch?v=3tidCdPdy2w )

Hogy kell elképzelni egy tűzijáték tervezését? Előbb koncepciót álmodnak meg? Ezt számítógépes szoftver segítségével teszik?

Látványterveinket minden esetben tapasztalt, több éves pirotechnikai ismeretekkel rendelkező pirotechnikusok állítják össze. A tűzijátékaink zenére koreografálva készülnek, hogy a látvány és a zene összhangban legyen. A tűzijátékok tervezésénél több száz effekt áll rendelkezésünkre, melyeket az ország egyik legnagyobb importőre, egy Dunakeszi székhelyű cég biztosít számunkra. A tervezés első szakaszában a helyszín ismerete a legfontosabb. Helyszíni szemle során felmérjük a helyszín adottságait, ami nagyban befolyásolja a felhasznált effektek típusát.

Nem mindegy, hogy sík területen, vagy házak között vagyunk. Ebből a szempontból a Dunakeszi helyszín erősen bekorlátozza a felhasználható anyagokat. Nem hozhatunk többek között „lehulló” effekteket sem. Ilyen pl. az ezüst pálmafa, vagy az arany fűzfa. Sajnos ezek itt nem használhatóak biztonsággal. Ebből kiindulva egy Finale Fireworks nevű számítógépes tűzijáték tervező szoftver segítségével megtervezzük a műsor első, még vázlatszerű verzióját, amit több napon keresztül finomítunk.

Mi alapján választanak zenei aláfestést?

A zene a rendezvény jellegétől függ. Minden esetben egyeztetünk a megrendelővel, elküldjük számára az előzetes műsortervet, és a zenei aláfestés elképzelésünket is. Amennyiben ez megfelelő, akkor folytatjuk az előkészületeket. Előfordul olyan is, hogy a megrendelőnek már van konkrét elképzelése a zenéről, abban az esetben természetesen ahhoz tervezzük meg a tűzijáték műsort.

Milyen biztonságtechnikai szempontok szerint építik fel a tűzijátékot?

A klasszikus tűzijátékok engedély kötelesek, ami azt jelenti, hogy engedély kérelmet kell benyújtani az illetékes Rendőr-főkapitányság Igazgatásrendészeti osztályának. Ez alapján, előzetesen, a rendőrség a katasztrófavédelemmel közösen vizsgálja a tűzijáték körülményeit.

A tűzijáték csak ennek a vizsgálatnak befejeztével, és az engedélyben szereplő feltételek szigorú betartásával valósítható meg, amit a tűzijáték megkezdése előtt néhány órával ellenőriznek.

Minden esetben létrehozunk egy un. védőterületet, ezt a tűzijáték méretéhez igazodva jelen esetben a hatóság minimálisan 75 m-ben határozott meg. Ezt a területet a Dunakeszi Programiroda segítségével 18 órától lezárjuk. A tűzijáték bombák kilövéséhez, a nagyobb biztonság érdekében repeszmentes, üvegszálas vetőcsöveket használunk. A műsor bármikor megállítható, ha olyan körülmény lép fel. Ilyen pl. a viharos szél. A tűzijáték biztonsága minden esetben a pirotechnikus felelőssége, egyedül ő dönthet arról, hogy az adott időjárási és egyéb körülmények a műsor idején megfelelnek-e a biztonságos üzemeléshez.

Milyen visszajelzéseket kapnak az emberektől? Ezeket figyelembe véve tervezik meg a következő tűzijátékot?

Természetesen figyelembe vesszük a visszajelzéseket, hisz a műsor a nézőknek készül. Minden vélemény, kritika, dicséret számít, mivel ezek alapján szűrjük le, hogy mely effektek, tűzijáték képek nyerték el leginkább a nézők tetszését. Ezek alapján minden évben egy kicsit tökéletesíthetünk a műsorterveken.

 

kép: www.szallodak.hu

Előző cikkExkluzív fotók az augusztus 20-i János Vitéz előadás próbájáról
Következő cikkDunakeszi ismét részt vesz a Tricolor Olimpián