Közeleg a Dunakeszi Feszt, és ezzel együtt pedig már a hetedik évébe lépő Kistérségi Hétpróba verseny is, melyen városunk méri össze különböző megmérettetéseken erejét más, környező városokkal. Bauer Mártonnal, a Dunakeszit képviselő csapat kapitányával beszélgettünk.
Ön a csapatkapitánya annak a csapatnak, amelyik a hamarosan megrendezendő Hétpróba versenyen a városunkat képviseli. Miként lett kapitány?
Korábban 32 évig versenyszerűen kajakoztam, és több világversenyen is indultam. Amikor először szóba került a Hétpróba verseny, akkor Dióssi Csaba Dunakeszi Város polgármestere felkért, hogy én vezessem a sárkányhajós edzéseket. A kezdeményezés olyannyira jól sikerült, hogy már a Dunakeszi Sárkányhajó Sportegyesületet is megalapítottuk, melynek elnöke vagyok. Dunakeszi Sárkány Légió néven a Magyar Kajak-kenu Szövetség bajnoki sorozatában versenyzünk, ahol edző, hajóépítőként is tevékenykedem, toldom-foldozom, javítom a hajókat, amolyan mindenesként is funkcionálok.
És mióta csapatkapitány?
Immár második alkalommal fogom betölteni a tisztséget. Tavaly holtversenyben elsők lettünk, így bízom benne, idén is szép eredményeket érünk el.
Miből áll egy csapatkapitány feladata?
Én válogatom, kérem fel Dunakeszin élő sportembereket, hogy versenyezzenek Dunakesziért. Kicsit nehezíti, hogy különböző sportágról beszélünk, hat megmérettetésre kell kiválasztani a csapattagokat, annak kell versenyeznie, aki a legtöbbet tudja adni a csapatért.
De miért csak hatra, hiszen hét próba a verseny neve, és melyek ezek a versenyszámok?
Sárkányhajózás, rodeóbikázás, szkander, kötélhúzás, falmászás, no és a sörivás. A hetedik megmérettetés a főzőverseny, ott nem azonban már nem én felelek a csaptért.
Hogyan, milyen szempontok szerint áll össze a csapat?
Nagyon jó egészségi és kondícióban lévő szabadidő sportolókból áll a csapat. De a legfőbb szempont: Dunakeszi lakosok legyenek, – hiszen ez egy alap versenykritérium, – emellett pedig kifejezett jók legyenek a vízisportokban. Az a tapasztalat, hogy aki jó vízisportban, az könnyebben elvállal egy szkandert, vagy egy falmászást, de fordítva ez már annyira nem igaz. 25 fős csapatot kell összeállítani, ezekből pedig 21-en a sárkányhajózásban is részt vesznek, hiszen ennyien ülnek a hajóban, és a többi versenyszámban is indulnak ezek a versenyzők, hiszen egy-egy versenyen 3-10 fős csapatok indulnak, versenyszámtól függően. Persze akad olyan, ahol lehet mondani, kifejezetten specialista a versenyzőnk. Ilyenek például a szkanderezőink Kovács Péter és Tóth János,
Ha valakinek megtetszik, tud jelentkezni?
Leginkább “kihalásos” alapon megy. Természetesen, ha néha egy-egy versenyző úgy dönt, az adott évben nem indul, akkor van rá mód, de tényleg jól kell teljesíteni, hiszen jó sportolókból áll a város csapata.
Ez a sörivási verseny, mint említett, rendhagyó versenyszámnak tűnik. Mesélne róla?
Négy fő indul egy-egy város képviseletében. Úgy zajlik, mint egy váltóverseny. Az első versenyző fogj a korsó sört, és megissza. Amikor kiitta, akkor kezdheti el csak a második játékos a saját korsóját meginni, és így tovább. A játék addig tart, míg a negyedik játékos is megissza a sörét, és leteszi az asztalra a korsóját.
Erre a versenyszámra miként készülnek?
Csapat összetartó belsős rendezvényeinken gyakorolunk, hozzá teszem Mogyoród csapatában van egy hölgy, aki az egész mezőnyben a leggyorsabb, ha egyéni teljesítményeket nézünk, ezáltal a csapatban is elől áll Mogyoród csapata a sörivásban.
És többi versenyszámra?
Komolyan vesszük a megmérettetést. Az egyéni sportágakban, mint a szkander, a falmászás, és a többi, egyénileg is készül fel mindenki. A sárkányhajózásra intenzíven, keményen készül a csapat, hiszen tavasz óta hetente háromszor edzünk, télen pedig tanmedencés edzéseken veszünk részt. Ebben a versenyszámban alakul ki minden évben a legerősebb verseny, így igyekszünk felkészültek lenni.
Mi a tétje a megmérettetésnek?
Tárgyi nyeremény nincs, leszámítva egy jelképes vándorkupát, de mi úgy mondjuk: mindenki a „faluja” dicsőségéért küzd.
Mikor veszi kezdetét a verseny és hol?
Immár hagyományosan a sárkányhajózással veszi kezdetét a két napig tartó küzdelem. Idén szeptember 8-án, pénteken negyed négy körül van a gyülekező a Liget utca végén, az új Dunakeszi strandon a Duna-parton, majd ezután veszi kezdetét a verseny.
És mely városokkal mérik idén össze az erejüket?
Dunakeszi, Göd, Mogyoród, Fót és újoncként Szigetmonostor csapatai indul a versenyen idén.
Mennyire számítanak erős küzdelemre idén?
Sárkányhajózásban lehet a legnagyobb látványos és kiélezett csatára számítani, hiszen Göd és Dunakeszinek van sárkányhajós csapataik, akik minden versenyen külön párharcot vívnak, de szkanderban és falmászásban is lesznek egyéni párharcok…
A közönség szurkolása erőt ad?
Igen, nagy lelki erőt és plusz erőt ad, ahogyan a célféle közeledve látszik a sok szurkoló, valamint a Katonadombi “arénában” szintén megkettőzi erőnket a szurkolok jelenléte.
Mi ígérkezik a legnehezebb kihívásnak a versenyeken?
Önmagunkat legyőzni, hiszen sokat készült a csapat és a nagyon nagy akarásban nehogy közbejöjjön valami ballépés.