A legtöbb ember tudja, hogy minden sporttevékenységet bemelegítéssel kellene kezdeni, ám mégsem fordítanak rá kellő hangsúlyt.
Két formája létezik a bemelegítésnek: passzív és aktív. A passzív forma kiegészítése az aktívnak. Ilyen bemelegítés például a bemelegítő krémek használata, vagy a masszázs.
Az aktív bemelegítés két szakaszra bontható: általános és speciális szakaszra. A bemelegítés mindkét formájánál nem a testi képességek, az erő fejlesztése a cél, hanem azok előkészítése.
Az általános bemelegítés
Az általános bemelegítésnek mindig meg kell előznie a speciális bemelegítést, így biztosítjuk a szív és a tüdő tevékenységének fokozását, az ízületek kellő átmozgatását, és az izomcsoportok előkészítését az azt követő munkára.
Példa egy általános bemelegítésre:
- 3-4 perc futás, vagy lépcsőzés
- Szökdelés először egy, majd páros lábon
- Lábujjra emelkedés
- Térdrugózás
- Nyak izmainak bemelegítése: fejfordítás jobbra-balra, előre-hátra, fejkörzés
- Lendítések, körzések, karhúzások
- Törzshajlítás jobbra-balra, törzskörzés
- Guggolásban történő rugózás, láblendítések oldalra, előre, hátra: alsó végtag és csípő izmainak bemelegítése.
Speciális bemelegítés
Ez a fajta bemelegítés az erőfejlesztő gyakorlatokra fókuszál. A tervezett gyakorlat előtt, előbb súlyzó nélkül, majd az első sorozatot kisebb súllyal, nagyszámú ismétléssel, dinamikusan végezzük.
A speciális bemelegítés célja az ideg-izom kapcsolatok „bekapcsolása”, idegpályák bejáratása, dinamikus sztereotípiák felfrissítése.
Fitnesz, egészséges életmód és a sport alapjaival foglalkozó cikksorozatunk heti rendszerességgel jelenik meg a dunakeszipost.hu oldalon. Kérem, amennyiben kérdése van a cikkel, vagy a témával kapcsolatban, keressen bátran az adamedzes@gmail.com e-mail címen.
Juhász Ádám
Sportoktató
Fitnesz – Testépítés edző