A digitális világ miatt generációs szakadék van a fiatalok és az idősebbek között – hangsúlyozta Kardosné Gyurkó Katalin miniszteri biztos az Újjáéledhet a tradicionális családforma? A tradwife-mozgalom térhódítása című konferencián a Tusványos fesztiválon.
Gyurkó Katalin elmondta: a virtuális világ nem ad mindig hiteles információkat, és a fiatalok félnek elköteleződni, félnek ismerkedni. Megoldás azért van, valós tereket kell biztosítani minden településen az ismerkedésre. Lehet az egy sportesemény vagy bármi más, ami segít a közösség építésében.

A tradwife a “traditional wife”, azaz hagyományos feleség szókapcsolatból ered, és olyan nőt jelöl, aki a hagyományos női szerepeket és értékeket követi, és általában a háztartásra, a gyermeknevelésre, valamint a férje támogatására helyezi a hangsúlyt. Ez a jelenség az elmúlt években, különösen a közösségimédia-platformokon vált egyre népszerűbbé, ellensúlyozva a modern trendeket. Ugyanakkor sokan kritikával illetik, mert szerintük idealizálja a patriarchális családmodellt.
Gyurkó Katalin elmondta: náluk négy generáció lakik együtt, 25 éve házas, 5 gyereke van, így tapasztalatból is és szakmailag is ismeri a generációk együttélését. Egyke gyermek volt, és ebből fordított egy ötgyermekes modellre – fogalmazott. Befolyásolta egy pozitív életpélda a környezetéből.

A fiatalok ugyanakkor félnek az elkötelezettségtől, félnek szülőnek lenni, ezeket a félelmeket kell feloldani – mondta a szakember.
Csak a nyugati világra jellemző a gyermektelenség. A fejekben van a baj – mondta Laborczy Lakner Zoltán egyetemi rektor. Szerinte a jó családtámogatás csak megállítja a negatív tendenciát, visszafordítani önmagában nem tudja.
Szőnyi Kinga, az Igazságügyi Minisztérium szakértője fontosnak tartotta, hogy az egyszülős családokra is odafigyeljenek.
A házas férfiak tovább élnek – mondta Szinyi Kinga, idézve a legendás Knopp-kutatást.
Ha a feleség nem zsörtölődik – tette hozzá Gyurkó Katalin.

Amikor az édesanya eteti a gyereket, oxitocin szabadul fel benne, de még az apában is, ha nézi – mondta Király Lajos egyetemi docens. Érdemes az apának néznie, amikor a gyermeket szoptatják. A példaadás és a tanítás ugyanakkor fontos abban, hogy több gyermek szülessen, ha otthon a gyerek állandóan veszekedéseket lát, nem vágyik majd a szülőségre – hangsúlyozta a beszélgetésen. Azt a kutatást is elmesélte, hogy érdemes a gyermeket felvenni, ha sír, mert akkor csökken a stresszhormonja, és jobban bízni fog majd másokban.
Ha Taylor Swift gyereket vállalna, annak lenne a legnagyobb hatása – tette hozzá Laborczy Lakner Zoltán rektor utalva arra, hogy milyen hatása van a példákat illetően manapság egy híres influenszernek. Több gyereket nevelő véleményvezér jó példája segíthetne – véli az egyetemi vezető.

Mi, szülők is benne vagyunk abban, hogy nem bízunk eléggé a gyerekeinkben, sokáig nem hisszük el, hogy már érettek a családalapításra – mondta Gyurkó Katalin.
Eleve a pesszimista dolgokat hamarabb elhisszük, mint a pozitív dolgokat.
A GDP 5 százalékát jövőre családtámogatásra fogjuk fordítani, ez is ok azért az optimizmusra – hangsúlyozta a szakember.
Legyen a városban közösségi élet, lehetőség a részmunkaidős állásokra, és legyen jó érzés az adott helyen gyermeket vállalni – mondott még fontos feltételeket a gyerekvállalás növelésére Gyurkó Katalin, aki hangsúlyozta: Érd és Százhalombatta körzetében is sokat akar dolgozni azért, hogy növekedjen az ott élő családok életminősége.