Bírsággal fenyegeti az önkormányzat azokat az ingatlantulajdonosokat, akiknél illegális csapadékvíz-kivezetést, vagy egyéb szabálytalanságot észlelnek. Először felszólítást kapnak majd, de ha nincs változás, akkor jöhet a pénzügyi szankció.

Pethő Krisztián fotója

Az város honlapján arról írnak, hogy a lezúduló víztömeg mennyiségét nagyban befolyásolja, hogy sokan kivezetik az utcára a csapadékvizet ezzel két-háromszorosára növelve az adott utca vízgyűjtő területét.

A városüzemeltetési osztály elkezdte felmérni a területeket, és ahol illegális csapadékvíz-kivezetést, vagy egyéb szabálytalanságot észlel, ott az ingatlantulajdonosok először felszólítást, majd bírságot kapnak. Az önkormányzat azt állítja, hogy az általa kezelt közterületeken folyamatosan csapadékelvezetési fejlesztéseket végez, mint az árokmélyítés, ároktakarítás, szikkasztókút tisztítás, hordalékmentesítés, padkák rendezése és új vízelvezető árkok ásása, új csapadékcsatorna építése.

Az ingatlantulajdonosok részéről a következő szabálytalanságokat tapasztalták:

  • Az épületről közvetlenül az utcára vezetik ki a vizet.
  • Az épületről közvetett módon, pl. burkolaton keresztül folyik a víz az utcára, jellemzően úgy, hogy az esővíz csatorna a garázs elé vezeti a vizet, ahonnan a kifelé lejtő udvarról máris az utcára kerül a víz.
  • Vannak ingatlantulajdonosok, akiknél van kerti szikkasztó, azonban kis mérete miatt egy nagyobb esőzésnél nem tudja megfelelően elvezetni, tárolni a csapadékot, így az végeredményképp ugyanúgy az utcára zúdul.
  • Gyakoriak az illegális árokbetemetések, térkő burkolások az utcán, amelyek tovább súlyosbítják a burkolatfelületek miatt kialakult – egyre kisebb – szikkasztófelületeket.
  • Ehhez kapcsolódó, de másféle problémát okozó gond, hogy néhány lakos illegálisan ráköti a szennyvízvezetékre is a tetőfelületein keletkező csapadékvizet, ezáltal az esővízzel vegyült szennyvíz a mélyebb területeken fekvő lakásokba, illetve utcákra folyik. Ennek köszönhetően van olyan ház, ahonnan a szennyvizet a zuhanyzóból szivattyúzta ki a lakó.

A hétvégi felhőszakadásról beszámoló cikkünk kommentjei között viszont valaki azt vetette fel, hogy hozzájuk pedig az önkormányzati területről folyik be a víz. Erre azt a választ kaptuk: mert előtte felsőbb szakaszon kiengedik a lakók és utána az utcán folyik tovább és onnan folyik be egy másik lakóhoz.

Pethő Krisztián fotója

Elrettentő példaként említik, hogy a Széchenyi utcában van egy sok lakásos társasház, eg lejtős nagy telken. Az egyik sarkon kiengedik egy vastag csövön a kerítésen keresztül, ami folyik a járdán, majd befolyik hozzájuk vissza a nagy kapun.

A soron következő Képviselő-testületi ülésen az önkormányzat új rendeletet alkot a csapadékvíz kezeléssel összefüggő szabályok betartása érdekében.

A városi kommünikében az is szerepel, hogy egy sikeres pályázatnak köszönhetően fejlesztik a Tóváros és Toldi lakóparkok csapadékvíz elvezetését.  A nyertes kivitelezővel megtörtént az utolsó helyszíni bejárás, amely során minden fennmaradó műszaki kérdés tisztásra került. A beruházás a szerződéskötést követően indul.

Előző cikkIsmét az emberekhez fordult Dióssi Csaba
Következő cikkDunakesziről is várják a fiatalokat