Megyeri úti végállomás, 6 évig tartó munkálatok, új, de fizetősnek tűnő parkolók Újpesten és Dunakeszi – ezekről volt szó azon a hétfői lakóssági fórumon, amelyet az új városvezetők kezdeményeztek. Mi főleg a Dunakeszit is érinti részeket emeltük ki az ujpest.hu beszámolójából.
Az utolsó megálló a Megyeri úti végállomás lenne, amit az eredeti tervekkel ellentétben nem a Megyeri út déli, hanem az északi oldalára akarnak felépíteni. Ezzel a sokkal logikusabb megoldással nem vágnák el a megállót a lakóteleptől – számol be a fórumról az ujpest.hu.
A végállomásnak mind a káposztásmegyeri, mind a rákospalotai oldalán P+R parkolókat alakítanának ki: előbbi területen 150, utóbbin 300 darabot. A helyi és távolsági buszok számára is megállót alakítanak ki a közvetlen szomszédságában, ám ez hangsúlyozottan nem buszvégállomás lesz, mert ezt a Káposztásmegyeren élők nem támogatnák.
A végállomásnál tervezik egy vasúti megállóhely létesítését is, ám ez csak akkor épülhet meg, ha a MÁV négyvágányossá tudja alakítani a 70-es vasútvonalat, ami viszont már nem a metróprojekt keretébe tartozik.
A meghívott szakemberek egyike szerint a kivitelezési munkálatok úgy is legalább 6 évet vesznek majd igénybe, hogy csak a meghosszabbított vonal egy része haladna a kéreg alatt.
A BKK képviselői többször is leszögezték: nem tudni, hogy a jelenlegi számítások szerint 110 milliárd forintba kerülő beruházás végül kap-e EU-s támogatást. Rácz Zoltán projektvezető úgy fogalmazott: „Ez tisztán kormányzati hatáskör, erre semmiféle ráhatásunk nincs. Mi annyit tudunk tenni, hogy megfelelő engedélyekkel rendelkező tervdokumentációt teszünk le az asztalra.”
A szakemberek mellett Déri Tibor polgármester is számos alkalommal válaszolt a jelenlévők felvetéseire. Azt ő is elmondta, hogy amennyiben a 2021-2027-es uniós költségvetési ciklusban nem jut EU-s támogatáshoz a projekt, akkor 2027 utánra csúszik a lehetséges kezdő időpont.
„A jelenlegi fővárosi vezetés február végén, a Közfejlesztések Tanácsa ülésén fordul a kormányhoz az ügyben. A kabinetnek világosan meg kell mondania, hogy támogatja-e a metróhosszabbítást, vagy sem. Ha azt mondják, hogy itt a 110 milliárd, akkor valószínűleg felgyorsulnak a folyamatok, 5-10 év közötti távlatban. Ha sem állami, sem uniós forrást nem ítélnek oda, akkor a beruházás húzódni fog” – tette világossá a polgármester.
„Az ingyenes parkolás miatt Újpest egy célpont” – jelölte meg a bajok forrását Déri Tibor polgármester, majd arról is beszélt, hogy Budapest a 3-as metró meghosszabbításával igyekszik lehetőséget biztosítani az agglomerációból érkezők számára arra, hogy le tudják tenni az autójukat, és ne a dugóban araszolva kelljen bejutniuk a munkahelyükre. A probléma komplex megoldásához viszont az agglomerációból érkezőknek élnie is kellene majd projekt által nyújtotta opcióval. Hozzátette: ha lenne rá lehetőség, akkor a metrót valóban ki kellene vezetni Fótra vagy Dunakeszire, de egyelőre azért kell lobbizniuk, hogy a Megyeri útig megvalósuljon a hosszabbítás, és kialakíthassák a káposztásmegyeri parkerdőt is.