Rio de Janieróba utazhat a dunakeszi Radnóti gimnázium tanulóira építő Operation Evergreen csapat. A FIRST Lego League országos döntőjében a második helyen végeztek. Közben nyertek két különdíjat is.
A FIRST Lego League egy olyan nemzetközi robotikai verseny, mely a STEM alapokat (Science, Technology, Engineering and Mathematics) ötvözik alapértékekkel.
FIRST alapértékek:
Felfedezés – Új képességeket, ötleteket fedezünk fel a verseny során.
Csoportmunka – Együtt sokkal erősebbek vagyunk!
Tisztelet – Tiszteljük egymást és a különbözőségeinket.
Hatás – Mindent azért teszünk, hogy hatással legyünk a világunkra.
Innováció – A saját kreativitásunk célja a valós problémák megoldása.
Szórakozás – Élvezzük minden egyes percét annak, amit csinálunk.
A feladatok:
Robotfutam. Egy előre meghatározott pályán a csapat által tervezett és programozott Lego robottal minél több feladat minél pontosabb végrehajtása rendkívül rövid idő alatt, nagyon pontos és szigorú szabályokat betartva.
Robot design. Zsűri előtt prezentációban kell bemutatni és megvédeni a versenyrobot felépítését, fejlődését. Továbbá a rajta futó programot, annak a fejlesztését. Ezért kapta meg a csapat az egyik különdíjat.
Innovációs projekt. Zsűri előtt prezentációban kell bemutatni és megvédeni egy olyan innovatív ötletet, amely a Cargo Connect témakörhöz kapcsolódik, és a környezetünkben meg tud oldani egy adott problémát. Ehhez kutatómunkára, konzultációkra, fejlesztésre, publikációra és visszajelzésekre van szükség.
A mi csapatunknak a BHS Trans Kft., a Dunakeszi Járműjavító Kft. és a LighTech Kft. segített egy telephelyen belüli logisztikai rendszer fejlesztésében – ezt már Pataki Tamás mesélte a Postnak. Vele, aki “civilben” az egyik fiatal édesapja, de egyben a dunakeszi radnótis diákcsapat trénere is arról beszélgettünk, hogy miért különleges siker ez a srácoknak.
Lehetett volna első hely is?
Talán nem, az aranyat egy olyan családi csapat hozta el, amely iszonyatosan profi volt, az ottani apuka és anyuka mindent megtett a sikerért. Különleges újításokat hoztak a feladatokba, kiválóan programoztak, az eredményeik alapján megérdemelten lettek elsők.
Min múlott akkor a verseny?
Ők már évek óta versenyeznek, mi nem, én csak tanácsokat osztogattam és a programozásba véletlenül sem segítettem, és tényleg nagyon jó volt az ellenfél, de mi is remekeltünk.
Ez hogyan volt mérhető?
Egy ilyen versenyen 680 pontos a “maximum pálya” a robotfutamon. Ők bevállaltak egy olyan újítást, amiről nem volt biztos, hogy elfogadja a zsűri, de nagyon kreatív megoldás volt. A lényeg, hogy nálunk az volt a robot feladata, nagyon leegyszerűsítve, hogy pakoljon. Ládákat valahonnan valahová, a célterületre. Meglépték azt, hogy a robot bepakolta a konténereket egy vagonba, ezért járt a pont, majd az egész szerelvényt felemelte és átvitte ismét a célterületre, ezért újra járt a pont. Kimondottan kreatív megoldás volt.
És a mieink, hiszen a második hely is fantasztikus, gyakorlott csapatokat előztek meg?
Kicsi a bors de nagyon erős elvet követtük, a legjobb futóműveket használtuk, iszonyatosan pontos giroszkópot, mi ebben voltunk jó kódolók és építők. Ránézésre is kicsi volt a robotunk, de nagyon hatékony.
Egy ilyen versenyen mi mutatkozik meg?
Először is, a magyar versenyeken a csapatok többsége elérte az 500 pontot, míg más országokban talán csak az első. Félelmetes, hogy mennyire kreatívak a magyar fiatalok. Másodjára, az ilyen srácok egyszerűen jobban tudják érteni és használni a világot. Mondok egy közérthető példát: ha van egy 30 ezer forintos drón, akkor ezek a jól kódoló gimnazisták olyasmikre tudják megtanítani, használni, amire más nem, elrepül valahová, ott fényképez, átmegy egy másik helyre, visszajön. Nem csak röpköd egy kicsit. Így van ez az összes okoseszközzel. Manapság megveszik az emberek, de a tudásuk töredékét használják ki. A mi fiataljaink nem ilyenek.
Ők még az okostelefonokat is jobban tudják használni,
mint egy közönséges halandó és hát erre érdemes nevelni, oktatni a mai diákokat.
De akkor ők különlegesek?
Nem, a legjobb programozónk orvosnak készül, hobbiból kódol, nézi a videókat és onnan tanul.
Nyerni mentek Rióba?
Az első helyezett csapat Houstonba megy, mi megyünk Rióba. Olyan mint a Bajnokok Ligája és mondjuk az Európa-kupa. Nekünk az Open kupát kellene megnyernünk a világ minden tájáról érkező 70 csapat között. Bizakodunk, hiszen ahogy mondtam, a magyarok nagyon kreatívak. A mi robotjaink szuperkompaktak.
Sima út lesz akkor?
Nem tudjuk, de az biztos, hogy sokat köszönhetünk a támogatóknak, Sipos Dávid alpolgármesternek és nem utolsó sorba a Radnóti giminek.
Operation Evergreen a második hely mellett begyűjtötte a robot design és a legjobb csapatszellem különdíját is.