Magyarország több pontján is kisebb földrengést észleltek az emberek kedden, nem sokkal délután negyed egy után. A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium későbbre ígért tájékoztatást az MTI-nek.

A földrengést lehetett érezni egyebek mellett Budapesten, Érden, Veszprémben, a Balatonnál, Nagykanizsán és Pécsen is. Horvátországból 6,3 erősségű földrengést jeleztek kedden kora délután. A földrengés epicentruma Zágrábtól 46 kilométerre, a közép-horvátországi Petrinja közelében volt, ahol több épület is összedőlt.

Andrej Plenkovic horvát kormányfő elindult a helyszínre. A romok eltakarítására katonai alakulatokat is vezényeltek.

Olvasónk az írta, hogy a dunakeszi lakótelepen, a 10. emeleten “elég durva volt a ház kilengése”.

Horvátországban az érintett város polgármestere, Darinko Dumbović azt mondta, hogy a természeti katasztrófában egy gyerek az életét vesztette. A 24sata.hr portálnak egy másik szemtanú arról beszélt, hogy a fölrengésnek több halálos áldozata is van, ő a főtéren látta meghalni a gyereket. A városközpont megsemmisült – mondta még a szemtanú.

Az Index.hr hírportál jelentése szerint további öt halottja van természeti katasztrófának. Egy 20 éves férfi, egy apa és fia, valamint egy idősebb férfi és még egy személy. Mind az öten a Glinához közeli Majsko Polje településen haltak meg, rájuk dőlt a ház. Egy embernek pedig még küzdenek az életéért. Egy újabb holtest is előkerült a romok alól, a férfit egy templom temette maga alá a Sziszek melletti, Zazina faluban. Nem kizárt, hogy további áldozatok is vannak.

Csütörtökön derült ki, hogy a keddi horvátországi földrengések mmiatt

a magyarországi biztosítókhoz szerda estig több mint ötszáz bejelentés érkezett, a károk előreláthatólag meghaladják a százmillió forintot.

A Magyar Biztosítók Szövetségének közleménye szerint Magyarországon a horvátországi rengések közül a keddi, 6,5-ös erősségű földmozgás okozott anyagi károkat, a biztosítókhoz a bejelentések főként Baranya, Somogy, Zala, Tolna megyéből, valamint kisebb mértékben Budapestről, Veszprém, Fejér megyéből is érkeztek. A lakosság jellemzően arról számolt be, hogy levált a vakolat, repedések keletkeztek a fő- és melléképület falán, a födémen, az ablaküveg megrepedt vagy betört, súlyosabb esetekben megdőlt a kémény vagy éppen burkolatok repedtek meg.

Kiemelték, mindenki, aki rendelkezik lakásbiztosítással, számíthat az okozott károk megtérítésére, mivel valamennyi lakossági vagyonbiztosítás alapját képezik a tűz- és elemi károk összefoglaló néven említhető kockázatok, úgy, mint a tűz, robbanás, villámcsapás, szélvihar, felhőszakadás, jégeső, árvíz, földrengés. Az elemi károk kockázatait fedező alapbiztosítások már havi néhány ezer forintért elérhetőek.

A mintegy négymillió magyarországi lakóingatlannak a 72-73 százaléka rendelkezik biztosítással, a Mabisz a honlapján nyújt tájékoztatást a lakásbiztosítási ismeretekről, tudnivalókról és a szerződések megkötéséhez is hasznos tanácsokkal szolgál – olvasható a szövetség közleményében.

Előző cikkAki Trianonnak köszönheti Dunakeszit, avagy egy felvidéki család 100 éve Alagra költözött
Következő cikkTöbb utcában elzárták a vizet Dunakeszin