Az új Nemzeti alaptanterv keretében a dunakeszi negyedik osztályosok, heti egy judo órán vesznek részt, melyet Dobos Gábor tart meg nekik. Dobos Gábor, a Felkelő Nap Sportegyesület elnöke, 9 éve kezdett gyerekek judo oktatásával foglalkozni. Akkor még 8, ma viszont közel 90 tanítvány testi edzésével és lelki nevelésével foglalkozik.
A judo több, mint sportág, ez életforma. Dobos Gábor 18 évig, az Országos Rendőr-főkapitányság Köztársasági Őrezredénél, Sólyom László volt köztársasági elnök biztonsági testőrcsapatában szolgált. A sportegyesület névadója, az Asahi ábra, a logóban is fellelhető, ami felkelő napot jelent. A kezdeteket, a tudat kinyílását, amikor az ember még keresi a követendő utat.
Évente több sportrendezvényt is szervez az egyesület. A tél közeledtével jön a Mikulás Kupa is, ami nagy kedvenc a gyerekek körében.
Az egyesület 4 alap pillére: az alázat, a becsület, a kitartás, és a tisztelet. Dobos Gábor is ezen elvek szerint él, és oktat. A negyedikes tanulók órái is ezekre a fogalmakra vannak felfűzve, mert a judo nem csak a test edzését szolgálja, hanem az életre is felkészít. Megtanítja, hogyan kezeljük a nehézségeket, ha elesünk, hogyan álljunk fel.
Az edzések másik sarkalatos pontja az eséstan. Nem elírás, a judoban az esési technikák oktatása kiemelt figyelmet kap. Ha a versenyző nem tud jól esni, akkor komolyabb baja is lehet. De a különböző szabadidős tevékenységek végzése közben is gyakorta elesünk. Még gyerekkoromban mondta a díjugratást oktató edzőm, hogy “Esni tudni kell!”. Szerencsére csodálatos esni tudás képességgel születtem, így nem volt gond azzal az elméletével sem, hogy “Két lovast ismer. Aki már esett lóról, vagy aki fog!”.
A judo oktatáshoz bővíteni kellett az oktatási intézmények sportfelszerelésének eszköztárát. Dunakeszi öt iskolájában terítettek le tatami szőnyegeket, mindenhol 60 négyzetméteren. Két intézményben az Önkormányzat támogatásával valósították meg ezt a projektet.
Múlt héten tartotta meg Dobos Gábor az első edzést a negyedikeseknek, akiktől már most nagyon pozitív visszajelzések érkeztek. Gábor megtanította nekik, hogy a szőnyegre lépéskor az egymás iránti tiszteletet kifejezendő, meg kell hajolni. Kíváncsi volt rá a következő órán hány kis nebuló emlékezett erre a leckére, és legnagyobb örömére a csoport 90%-a emlékeztetés nélkül meghajolt, annak rendje és módja szerint.
Dobos Gábor úgy fogalmazott az órakezdésről, hogy “icipici Japánba csöppennek a gyerekek”. A diákok arra a kérdésre, hogy kiket kell tisztelni, sorra rávágták, hogy a szülőket, tanárokat. Edzőjük azt szeretné megtanítani nekik, hogy mindenkinek jár tisztelet, aki foglalkozik velük.
Miért lehet hasznos a judo oktatás a gyerekeknek?
Természetesen, mint sport, segít az egészség megőrzésében, és erősíti a testet. Ezáltal pedig lelkileg kiegyensúlyozottá tesz. Minden szülő tudja, hogy a gyerek a legjobb “lehallgatókészülék”. Ha otthon probléma van, az edzés a lehető legjobb hely a számára, hogy levezesse frusztrációját. Ebből a szempontból is nagyon hasznos a sport, jelen esetben a judo.
Dobos Gábor hangsúlyozta, hogy a sport mellett nagyon fontos a jó tanulmányi eredmény is. Így az iskolákkal karöltve meghirdette az Élen a sportban kezdeményezést. Ennek keretében a nebulók sport teljesítményét és tanulmányi eredményét, kooperálva kísérik figyelemmel a nevelők, hogy egyik terület se menjen a másik rovására.
Akik komolyabban foglalkoznának a judoval, több ösztöndíj program közül is válogathatnak, mint például a Héraklész, Sport21, Csillag vagy Bajnok program.