Jövőre valószínűleg már nem lesz légi szúnyogirtás az Európai Unión belül, így Magyarországon sem. Betiltják azt a szert, amellyel eddig végezték ezt a műveletet. Marad a földi szúnyoggyérítés és a biológiai irtás. Idén még az irtás 40 százalékát a levegőből végezték.

Dömök Ferenc olvasónk felvétele
Az országos szúnyoggyérítést áprilisban kezdték meg, de az áldatlan állapotok miatt júniusban a kormány 825 millió forint plusz pénzt adott a katasztrófavédelemnek, hogy kezelje a szúnyoghelyzetet. A szakemberek szerint a probléma az, hogy Magyarországon hagyományosan 98 százalékban a kifejlett szúnyogokat irtják, főleg légi úton – olvasható az Infostart összeállításában.
Szúnyogirtás az egyetemvárosi tónál Miskolcon 2019. május 25-én. MTI/Vajda János

Ezzel szemben Nyugat-Európában a lárvákat pusztítják földi irtással, megakadályozva a szúnyogok kifejlődését, ebből fakadóan a szúnyogok által terjesztett betegségek terjedését, másrészt sokkal kevesebb mérgező anyaggal terhelik a környezetet. A helyzet viszont valószínűleg hamarosan megváltozik, mivel a légi szúnyogirtás várhatóan 2020-tól megszűnik.

Dr. Zöldi Viktor, a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársa egy márciusi konferencián arról beszélt, fel kell készülni arra a helyzetre, hogy

várhatóan 2020-tól egyáltalán nem irtják légi úton a kifejlett rovarokat a ma még használható szerrel.

Az új szabályok bevezetése után a „kieső” kezeléseket földi kémiai kezeléssel pótolják vagy a biológiai módszerek jutnak nagyobb szerephez a védekezésben. Ezt a katasztrófavédelem is megerősítette.

Előző cikk2,6 milliárdba kerül majd a nagyállomás rendezése
Következő cikkIfjúsági ház lehet a volt rendőrségi épületből