Rendeződött Ábri Ferenc adótartozása, ezért újra képviselő szeretne lenni. A volt szocialista képviselő azt tervezi, hogy a bíróságon szerzi vissza dunakeszi mandátumát. Az MSZP a nyár végén Bilinszky Ferencet delegálta a képviselő-testületbe, mert Ábri Ferenc NAV-adóssága miatt méltatlanná vált a posztra.
Nem adja fel és újra dunakeszi képviselő szeretne lenni Ábri Ferenc, bár eleinte nem akart újra politizálni. A Postnak azt mondta, azért vonakodott, mert “többen a származása miatt nem tisztelik a testületben”. Beszélgetésünk során a “volt PM-eseket” említett, de neveket nem mondott.
Az előzmények
Már 2015-ben kiderült, hogy Ábrinak köztartozása (praktikusan adótartózása) volt és a törvények szerint ez a tény kizárja, hogy a továbbiakban bent üljön a testületben. Erről, mármint, hogy 180 napnál régebbi köztartozással rendelkező személy nem tölthet be képviselői posztot még 2014-ben hoztak törvényt. Ez akkor Dunakeszin is felkavarta a közéletet. Az Index hangzatos címben tudatta, hogy a “fél dunakeszi képviselő-testületnek köztartozása van”. Volt közte kormánypárti és ellenzéki politikus egyaránt. Ábri Ferenc kivételével azonban idővel mindenki rendezte az ügyet. Főleg a nullás igazolás körül volt félreértés, amely dokumentum nem azonos a tartozásmentességgel. A lényeg, hogy Ábri vagy nem tudta, vagy nem akarta tisztázni magát. Igaz nem lehetett könnyű helyzetben, mert a NAV
180 napon keresztül folyamatosan fennálló, 10 millió forintot meghaladó adótartozással bíró személyként tartotta nyilván.
Arról már nem is beszélve, hogy Dunakeszin azt rebesgették, hogy a 10 millió forintnál több, az bizony jóval több. Közelebb van a 100 millióhoz, mint a 10-hez.
Végül is mindegy, az ügye csaknem 2 éven keresztül húzódott. Be kellett tartani a jogszabályokat, hiszen Ábri Ferenc időközben fizetési könnyítést kért, amelyet részben megkapott. 2016 tavaszán mindenesetre a Jobbikhoz közel álló Dunakeszi Online-ban azzal vádolták az önkormányzatot, hogy “fedezi” a szocialista politikust. Valószínűleg nem volt másról szó, hogy a már említett jogi procedúrát kellett végig vinni. Mindenesetre júliusban pont került az ügy végére és hivatalos, bírósági eljárásban is kimondták Ábri Ferenc méltatlanságát.
Irány a városháza
Most ismét fordult a kocka, mert már nincs adóssága a politikusnak. Ahogy ő fogalmazott: “időközben rendeződött a tartozás”. A kérdés csak az, hogy mikor. Ábri Ferenc azt állítja: már a nyáron, így nem volt jogszerű az ő felállítása a képviselői székből. Ezért fordulna a bírósághoz.
Az ügy másik pikáns szála, hogy még az ősszel Fári János, az MSZP helyi elnöke a Postnak azt mondta: neheztelnek Ábrira, mert nem tájékoztatta őket megfelelően az ügyéről. Hogy ez mit takar, nehéz megmondani. Talán csak ők tudják.
A lényeg, Ábri Ferenc most azt mondja Fáriról, ha ezt állítja a helyi MSZP-elnök, akkor “hazudik, mert mindenki tudott mindent”. Kerestük Fári Jánost is. A következő kérdéseket tettük fel neki:
- Lát-e reális esélyt arra, hogy Ábri Ferenc a szocialistákon keresztül visszatér a közéletbe?
- Lát-e esélyt arra, hogy a bíróság visszahelyezi Ábri Ferencet a mandátumába, és akkor Bilinszky Ferencnek fel kellene állnia?
- Mit szól ahhoz, hogy hazugnak nevezte önt Ábri Ferenc az ügyéről szóló tájékoztatással kapcsolatban?
Először egy igen pontos és az MSZP-álláspontot érthetően megjelenítő levelet kaptunk tőle. Válaszait azonban másfél nappal később, “jogi tanácsadói tanácsára” visszavonta. Sőt, úgy fogalmazott, hogy “amennyiben visszavonásom ellenére is megjelentetik a letiltott nyilatkozatot, úgy annak is következményei lesznek”.
Mért tennénk? Igaz nem vagyunk politikusok, így az idézett fenyegetőzést sem nagyon értjük.