Alig két hét múlva itt a 8. Dunakeszi Feszt és vele a népszerű kistérségi hétpróba. Fel tudná Ön sorolni, milyen kategóriákban méretik meg magukat a városok? A leglátványosabbat biztosan ismeri: ez a sárkányhajó. Bauer Márton csapatkapitánnyal beszélgettünk a versengésről, az egyre népszerűbb távol-keleti vízi sportról és a felkészülésről.
Bauer Mártont, aki több mint 30 évig kajakozott versenyszerűen, évekkel ezelőtt kérte fel Dióssi Csaba polgármester, hogy ő vezesse a sárkányhajós edzéseket. Most harmadik éve már, hogy ő az egész hétpróba-csapat kapitánya.
– Alig két hét van hátra a hétpróbáig és benne a sárkányhajó versenyig. Tavaly ezt Önök nyerték. Idén mire számítanak?
– Igen, eddig négyszer nyert Dunakeszi, háromszor Göd. Tavaly mi nyertünk. Címvédést szeretnénk, ilyen még nem történt sárkányhajó-versenyben, minden évben másik csapat nyerte. Nem sikerült egyik csapatnak sem dupláznia, úgy hogy most szeretnénk kicsit nekifeküdni, hogy összejöjjön a kis házi bravúrunk.
– Az ön vezetésével országos sikereket is ért el a város sárkánylégiója. A csapat, amely indulni fog most a hétpróbán, azonos a sárkánylégióval?
– 25 fős a kistérségi versenyszámoknak a csapatlétszáma, vízre húszan szállunk. Ebből 18 az állandó sárkányhajós. A polgármester úr és az alpolgármester úr csatlakoznak a csapathoz, úgy lesz ki a 20 fő. Rajtuk kívül lesz specialistaként falmászó, illetve majd a kötélhúzáshoz nehézsúlyú egyének is jönnek. Így tevődik össze a csapat. De azt mondhatjuk, hogy a gerincét a sárkányhajósok fogják kitenni.
Akik közt vannak nők és férfiak, van 18 év alatti és 50 fölötti. Igyekeztünk szélesíteni a spektrumot. Ne az legyen, hogy fiatal titánok elviszik a dicsőséget, hanem olyanok is megmozduljanak és bekerüljenek, akik egy kicsit példát mutatnak: fiatalabbak és idősebbek, vagy éppen a város vezetői. Ezért minden csapatban, a többi városban is vannak önkormányzati képviselők, akik részt vesznek a versenyekben.
– Melyik települések mérettetik meg magukat?
– Itt lesz Göd, az ősrivális, Mogyoród, amely nagy átlagot szokott csinálni a többi versenyszámból és sokszor ő nyeri az összetettet. A leglátványosabb a sárkányhajó, de nem az dönti el a versenyt. Ebben a két vizes település, Göd és Dunakeszi vesz részt. Csatlakozik még a hétpróbához Veresegyház és Szigetmonostor csapata is.
– Ez a hagyományos felállás, vagy minden évben bejönnek újak?
– Dunakeszi kistérség települései versenyeznek. Egy-egy település minden évben valamilyen saját helyi rendezvénye miatt kimarad. Emiatt, meg a verseny népszerűsége miatt Szigetmonostor jelentkezett, hogy ő szeretne csatlakozni ehhez a jó kis versengéshez. Idén Fót marad távol, tavaly Veres nem tudott jönni.
– A sárkányhajók mikor állnak rajthoz az idén?
– Szombaton, 15-én, körülbelül 12 óra környékén. 9-kor kezdődik az összes próbával a vetélkedés, sorban haladnak és az utolsó, záró versenyszám lesz a sárkányhajó. Így ez csak hozzávetőleges időpont, hisz nem tudni, hogy a többi viadalban – kötélhúzásban, váltóversenyben, falmászásban, rodeóbikában, sörivásban – lesznek-e holtversenyek.
– Önről sokan tudjuk, hogy kajakozóként több ezüstérmet szerzett világbajnokságokon. Viszont azt kevesen tudjuk, hogy a sárkányhajózás miben különbözik a többi vízisporttól.
– A sárkányhajózás Délkelet-Ázsiából került Nyugat-Európába, Észak-Amerikába a nyolcvanas-kilencvenes évek évek fordulóján. Kínában 2 ezer éve nagy fesztiválokat tartanak a sárkány bűvöletében, ezért van a sárkányfej és a farok az ünnepen dobszó kíséretében felvonuló hajókon. Ez a nyugati féltekén szabadidősportként terjedt: gyorsan, könnyen tanulható mozgás. 20 evezős van, egy dobos, illetve egy kormányos a hajóban.
Egymás után 10 sorban, párosával ülnek az evezősök és egy 110-130 centi közötti egytollú lapáttal eveznek.
A dobos adja az ütemet, amit a hátul ülő is hall és arra fogja meghúzni a lapátot, így egyszerre eveznek. Ebből rendeznek nemzeti bajnokságokat, Európa- és világbajnokságot. A nem olimpiai sportágak szövetségének tagja a sárkányhajó szövetség, vagyis ez egy elég ismert és hódító sportág.
– Hogyan készül a csapat a hétpróbára?
– Heti háromszor edzünk, hétfőn, szerdán, pénteken az új strandnál a csónakházban és versenyzünk is bajnoki rendszerben. Idén 4. helyünk volt a legjobb a bajnoki futamoknál 21 csapatból és ezzel évről évre fejlődik a csapatunk. Cserélődik is, mert egy kicsit másoknak is akarunk lehetőséget adni, ne mindig ugyanazok menjenek. Most is várjuk a polgármester urat és egy félóra múlva indulunk edzeni a Dunára.