A Magyarországi Evangélikus Egyház csak olyan helyen vesz át az államtól szociális intézményt, ahol van evangélikus gyülekezeti háttér – mondta Fabiny Tamás, az egyház elnök-püspöke az MTI-nek.
Az evangélikus egyház január 1-jétől négy szociális intézmény fenntartását vállalta át az államtól: a pszichiátriai betegek ágfalvai otthonát, a Békés megyei Körös-menti Szociális Centrumot, a dunakeszi Életfa Rehabilitációs Intézetet, valamint Tolna megyében az eddig a DÁM Önkormányzati Társulás által működtetett intézményt.
Fabiny Tamás elmondta azt is, hogy a dunakeszi intézet a kistarcsai szeretetotthonnal együtt új néven Sztehlo Gábor Evangélikus Szeretetszolgálatként folytatja működését. Úgy fogalmazott: az átvételkor “nagyon tapintatosak akarunk lenni, és a meglévő jó gyakorlat megőrzésével szeretnénk folytatni a munkát”.
Az egyház által biztosított hozzáadott érték, hogy minden intézmény kap egy lelkészt.
Többnyire az ottani egyházközségben működő lelkész látja majd el az intézményben is a lelkipásztori szolgálatot.
Az evangélikus elnök-püspök elmondta, hogy bár Sztehlo Gábor embermentő tevékenysége a legismertebb, sokoldalú szeretetszolgálati munkát végzett. A második világháború előtt népfőiskolát alapított a tehetséges paraszti származású fiataloknak. A német megszállás után, 1944 tavaszán mentőakciókat szervezett üldözött zsidó embereknek és illegális gyermekotthonokat hozott létre, amelyekben mintegy ezerötszáz gyerek és az őket ellátó ötszáz felnőtt lelt menedéket. A háború után Gaudiopolis elnevezéssel “gyermekköztársasaságot” hozott létre elárvult gyerekeknek. Az intézményt a kommunista hatalom 1950-ben államosította, ezután alapította Sztehlo Gábor az evangélikus egyház szeretetotthonait, ahol idős embereket és fogyatékos gyerekeket gondoznak mindmáig – idézte fel.