Dr. Kohári György 2015 januárja óta praktizál háziorvosként Dunakeszin. A doktor úr ezentúl különböző betegséggel, életmóddal, egészségmegőrzéssel kapcsolatos témákkal jelentkezik a Dunakeszi Post oldalán. Első alkalommal a téli időszakban leginkább aktuális felső légúti betegségeket, valamint a lehetséges megelőzési módokat és teendőket ismerteti a szakember.

Businessman suffer from a bad cough over white background

Megfázás? Influenza? Garatgyulladás? Mandulagyulladás? Arcüreggyulladás? Hörghurut? Gégegyulladás?

A téli és kora tavaszi időszakban felütik a fejüket a fertőző, felső légúti betegségek. Átvitelüket a nedves, párás környezet, és a betegség tüneteként is megjelenő nátha, tüsszögés és köhögés segítik. A betegség kialakulásában jelentős szerepet játszik továbbá az ember immunrendszerének gyengülése. A hirtelen hideg (pl. fagyban rövidujjú ingben csak leszaladtam a postaládához), a vitaminok hiánya (főként a C- és a D-vitaminnak tulajdonítanak nagy jelentőséget) és a krónikus stressz is fogékonyabbá tesz minket a fertőzésekre.

A gyerekek fogékonyabbak a betegségekre?

A fenti kérdésre igen a válasz. Ennek az lehet az oka, hogy noha a gyerekek immunrendszere még viszonylag kevés kórokozóval találkozott, a közösségben a kórokozók nagyobb koncentrációban vannak jelen, így fokozott a fertőzésveszély. Ráadásul az iskolai stressz is elősegítheti járványszerű megbetegedések kialakulását.

Felnőtteknél kissé jobb a helyzet, de gyakrabban kapnak meg felső légúti megbetegedéseket azok, akik gyermekekkel foglalkoznak, sok emberrel dolgoznak együtt, tömegközlekedéssel utaznak, vagy munkájuk során nagy hőmérséklet különbségeket kénytelenek elviselni.

Milyen a betegség lefolyása és hogyan gyógyulhatunk meg? 

Több mint 100 féle vírus és néhány baktérium is kapcsolatba hozható a fent említett betegségekkel. A beteg 3-4 napos rossz közérzetet, náthát, torokfájást, köhögést, izomfájdalmat követően; orrcseppet, köptetőt, láz- és fájdalomcsillapítót használva jobban érzi magát, meggyógyul. A betegség ideje alatt egyfajta immungyengeség alakul ki egyéb kórokozókkal szemben, így időnként felülfertőződés fordul elő. Jellemzője, hogy noha a beteg szinte teljesen gyógyultnak érzi magát, hirtelen ismét romlik az állapota, lázas lesz, köhögése erősödik, megfájdul a torka, vagy erősödik a fájdalom. Leggyakrabban a korábbi kezelés folytatása a megoldás, de sok esetben felmerül a bakteriális fertőzés gyanúja. Ebben az esetben indokolt lehet antibiotikum szedése. Az orvos a vizsgálati eredményeknek megfelelően határozza meg a kezelést.

Hogyan tudjuk megelőzni a bajt?

A felső légúti megbetegedések megelőzéséhez a téli időszakban kerüljük a zárt zsúfolt tereket. Aki már megbetegedett, ne menjen közösségbe, ezáltal csökkentheti a fertőzés továbbadásának lehetőségét. Amennyiben gyakran van felső légúti fertőzése, felmerül az allergia és a krónikus stressz szerepe is az immunvédekezés csökkenésében. Ebben az esetben forduljon háziorvosához.

 

Kérdéssel, témajavaslattal, kérem, forduljon hozzám bizalommal!

Dr. Kohári György

XV. Háziorvosi körzet

Dunakeszi, Tábor út 56.

haziorvosdunakeszi@freemail.hu

27/391-487

Rendelési idő:

H, Sz: 14.00-18.00

K, CS:  8.00-12.00

Péntek:

Páratlan hó:14.00-18.00

Páros hó: 8.00-12.00

KÉP: Graphicstock

Előző cikkHolland bajnok korfball csapattal játszottak a dunakeszi diákok
Következő cikkA felfrissülés fontossága és eszközei