Ahogy azt korábban írtuk, felrobbant az internet attól a hírtől, hogy Dióssi Csaba polgármester a közösségi oldalán közzétette a Dunakeszi Városliget ötletét. A polgármester arra kérte a lakosokat, írják meg, mivel tennék még kellemesebbé a repülőtér melletti területet. Rengeteg ötlet érkezett a vizes játszótértől kezdve a futókörön át, de a témát a politika sem kerülte el. Sőt, aláírásgyűjtést is indítottak a város legnagyobb zöldberuházása ellen, amiben lakóparkkal és betondzsungellel riogatják a lakosságot. Dióssi Csabát kérdeztük arról, mik a tények, milyen fázisában van a tér kialakítása, és utánajárunk annak is, mit kell tudni magáról a területről.

Sok mindent lehet olvasni arról, hogy mi várható a Dunakeszi Városliget projekttel kapcsolatban, sokan örülnek, de politikai támadás célpontja is lett a koncepció. Öntsünk tiszta vizet a pohárba, mik a tények?

Köszönöm az eddig beérkezett javaslatokat, mindig öröm megtapasztalni, hogy számíthatunk a lakosságra. A legfontosabb azt leszögezni, hogy épített beruházást nem akarunk a területre. Jelenleg egy pályázati lehetőséget ragadtunk meg azzal, hogy egy régóta várt pumpapályát alakítunk ki a repülőtér mellett. Most a ligetre vonatkozó ötletelés időszaka zajlik, de, egy biztos: egy esetleges kulturált közösségi illemhelyen kívül semmilyen épített létesítményt nem szeretnénk a területre.

Akkor miért beszél a Demokratikus Koalíció betondzsungelről és lakóparkról?

Ezt tőlük érdemes megkérdezni, hiszen nekünk semmilyen ilyen jellegű szándékunk nincsen. Vélhetően ez egy zöld köntösbe bújtatott politikai támadás, miközben az elindított petíciók pontjai alaptalanok. Kérik, hogy ne építsük be a repteret: nem fogjuk. Kérik a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának állásfoglalását: kikértük. Ne legyenek a reptéren lakóparkok: nem lesznek. De hosszan sorolhatnám még a légből kapott vádakat. Ezekben nincs vita. A mi szándékunk egyértelmű: ligetesíteni szeretnénk a repülőtér melletti területet, hogy a családok számára egy kellemes közösségi tér legyen.

Honnan jött az ötlet?

Két irányból jöttek a kérések. Egyrészt a Katonadombon egy elhanyagolt bozótosból a lakossági igényeknek megfelelően egy kedvelt közparkot alakítottunk ki, ami nagyon jól működik, de látható, hogy több ilyen helyszínre van igénye a dunakeszieknek. Másrészt sok visszajelzést kaptunk azzal kapcsolatban, hogy a repülőtér környéke nem elég barátságos, nem elég ligetes. Igazából ezen lakossági igények mentén kezdtünk el gondolkodni. Két konkrétum van jelenleg: az épülő pumpapálya és a fásítási szándékunk. Minden mást a lakossági ötletek alapján szeretnénk majd kigondolni, természetesen tájépítészeti szakmai irányelvek alapján, és még egyszer hangsúlyozom: a cél egy közösségi liget, beépítésről szó sincs. Még ha ezt páran saját érdekeik miatt próbálják is elhitetni a lakossággal.

A repülősök nyilatkozatát is lehetett olvasni az üggyel kapcsolatban. Ők támogatják a koncepciót.

Igen. Természetesen minden változtatás, parkosítás velük egyeztetve valósul meg. Azt a jelzésüket el kell fogadnunk, veszélyes, hogy jelenleg az üzemi területre is berohangálhatnak gyerekek, a kutyák, de szerencsére nem kell választani, nem vagy-vagy helyzetről van szó. A közösségi tér és a repülés tökéletesen megfér egymás mellett a 90 hektáros területen, és a fák árnyékából nézhetik majd a gyerekek a le- és felszálló gépeket, miközben a biztonság is adott.

A cél, hogy a ligettel értékesebb zöldfelületet alakítsanak ki

Szóba kerültek a projekttel kapcsolatban természetvédelmi szempontok is. Mit gondol erről?

A város főkertészét, Tóth Esztert arra kértem, a tervezés során kiemelt szempont legyen a természetvédelem.

Ezért is kértük ki a pumpapályával kapcsolatban a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának véleményét, akik biztosítottak minket arról, hogy a pálya természetvédelmi területet nem érint.

Több szakemberrel is egyeztetünk a beérkezett lakossági ötletekről. Őket is érdemes megkérdezni, akár önöknek is, hiszen pontosan ők tudják, hogy ezen a homokos talajon milyen növények ültetése lehetséges, milyen ligetesítési megoldások ideálisak a területen. Az a közös szándékunk, hogy a ligettel értékesebb zöldfelületet alakítsunk ki.

Úgy lesz, őket is megkeressük a témában. Mit üzen azoknak a lakosoknak, akik szívesen mondanák el a véleményüket a Dunakeszi Városliget ötletével kapcsolatban?

Mindig kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy valós igényekre reagáljunk. Természetesen nekünk is vannak ötleteink, mint a parkosítás, a játszótér és egy OCR-pálya kialakítása, de mindenekelőtt várjuk a lakosság ötleteit is, hogy mit használnának szívesen a területen. Sok érdemleges javaslatot kaptunk, úgy mint a szabad kutyafuttató, tűzrakó hely, közösségi kert, mezítlábas ösvény, tanösvény. Ezek a javaslatok mind meg fognak valósulni, de ahogyan a Katonadomb is kis lépésekben tíz év alatt nyerte el a jelenlegi formáját, a városliget-elképzelést is csak hasonló léptékben tudnánk életre hívni. Célunk, hogy a Dunakeszi Városliget egy új közösségi térként szolgáljon, ahol a természet, az aktív életmód és a közösségi élmények találkoznak. 

Előző cikkRubint Rella pörgős órával lepte meg a Mozdulj, Dunakeszi! résztvevőit