88 éves korában meghalt Ferenc pápa, azaz Jorge Mario Bergoglio, aki 2013 márciusa óta állt a római katolikus egyház élén. A Vatikán első amerikai kontinensről származó, illetve első jezsuita pápája régóta küzdött egészségügyi problémákkal, ennek ellenére végig aktívan vállalt szerepet egyházi vezetőként. Ferenc pápa regnálása alatt a szegényekért és elesettekért küzdött, az evangelizáció mellett és az egyházi fényűzések, visszaélések ellen: reformjaival hatalmas mérföldkőnek számít a Vatikán történetében.

Ferenc pápa XVI. Benedekkel szemben a haladó, reformer gondolkodók közé tartozott, az eltérő nézetek ellenére azonban Benedek támogatását fejezte ki az új pápa iránt. Ferenc pápasága elején már szimbolikus lépéseiből látszott, hogy evangelizációs szándékait fontosnak tartja egyházfőként is. 

A reformer pápa

Ferenc pápaként új korszakot nyitott a katolikus egyház életében az elitizmus elutasításával és a szegényekhez fordulással. Az a fajta egyházfő lett belőle, akitől nem meglepő, hogy pápai trón helyett a buszra ül, vagy hogy kijelentette megválasztásakor, hogy magára főzné inkább az ételt. Ferenc pápát reformjai és gesztusai miatt hamar progresszív pápának könyvelte el a közvélemény.

Ferenc általánosan egész pápasága alatt tabumentesen állt az élet-halál kérdéséhez, ezekről többször beszélt egyházfői audienciáin és ünnepnapokon tartott beszédeiben is. 2019-ben például úgy fogalmazott:

„A halál kérdése valójában az élet kérdése. Akkor kezdünk meghalni, amikor megfeledkezünk a halálról”.

Főkép: Ferenc pápa a Copacabanán a világifjúsági nap ünnepségén 2013. július 26-án Rio de Janeiróban – Fotó: Buda Mendes / Getty Images

Előző cikkDunakeszi siker a Pest Vármegyei Értéktár vetélkedőn
Következő cikkA dunakeszi kisgyermeknevelőket is köszöntötték