November utolsó napján rendezték meg a Bolyai Matematika Csapatverseny országos döntőjét, ahol a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium ötödikes csapata állhatott fel a dobogó legfelső fokára. De nemcsak a gyerekek, hanem az egyik felkészítő tanáruk is a legjobbnak bizonyult.

A Bolyai Matematika Csapatverseny a középiskolai tanárok kezdeményezésére 2004-ben került először megrendezésre. A nagy múltú és rangos versenyt sikerült idén megnyernie a dunakeszi diákoknak, akik ezzel bejutottak a nemzetközi döntőbe. Ez nem rendkívüli a gimnázium életében, hiszen korábban is nyertek már diákjaik ezen a megmérettetésen, de vitathatatlanul nagy dolog, hogy a versenyre összeállított négy tanuló mint, kés a vajban haladt előre fordulóról fordulóra. A csapattagok: Balázs Luca, Nallbani Gabriella, Bajkó Péter és Gertner Milán. Felkészítő tanáraik: Paróczay Eszter, Sitery Beáta.

Paróczay Eszter, Gertner Milán, Bajkó Péter, Nallbani Gabriella, Balázs Luca és Sitery Beáta

“Először a 7-4. helyezéseket mondták be, és már akkor tudtuk, hogy a dobogón végeztünk, aminek nagyon örültünk. Arra viszont nem számítottunk, hogy elsők leszünk” – mesélte nekünk Gabriella. A fiúk azt is elárulták, hogy sok versenyen vesznek részt, így nem izgultak, hozzá vannak szokva ehhez a helyzethez, de ennek az eredménynek most különösen örülnek.

A tanári fődíjat is a gimnázium zsebelhette be

A két tanárnő olyan lelkesedéssel mesélt nekünk a gyerekekről és a felkészítő munkáról, hogy nekünk is kedvünk lett volna beülni a matekóráikra. Látszott rajtuk, hogy ez számukra sokkal több, mint munka. Az elismerések sora nem ért véget a győzelemmel, ugyanis a szervezők idén a tanári fődíjat Paróczay Eszternek ítélték oda. Ebben bizonyára az eredmények mellett ez az elhivatottság is szerepet játszott.

Manasses Melinda, a gimnázium igazgatóhelyettese, Ericsson-díjas tanár kérdésünkre elmondta, hogy a 8 évfolyamos osztályokba válogatott gyermekek kerülhetnek, akiket tehetségük alapján segítenek abban, hogy minél jobb eredményeket érjenek el.

“A tehetséges gyerek feladatot is ad, ezért nagy hangsúlyt fektetünk a tehetségek gondozására. Az itt tanító kollégák saját magukkal szemben támasztotta elvárása, hogy ezekre a versenyekre is a legnagyobb szakmai odaadással készítsék fel a gyerekeket és a tehetségfejlesztésben maximálisan odategyék magukat” – nyilatkozta az igazgatóhelyettes.

“Feladat helyett inkább úgy gondolunk a felkészítésre, mint egy ajándék”

Paróczay tanárnő elárulta, hogy mind a négy tanulójuk a Fazekas iskolából érkezett, ahol remek alapokat kaptak. Már 3-4. osztályos korukban is bejutottak az országos döntőbe, így a felkészítésüket nem a nulláról kellett elkezdeni. “Nekünk ez a közös készülés ajándék, a korábban megszerzett tudást kellett még magasabb szintre emelni. Szerintem az is szerencsés együttállás, hogy a gyerekek külön osztályba járnak. Én tanítom a két fiút, Sitery Beáta kolléganő pedig a lányokat. Ennek köszönhetően ők négyen még több feladattal találkoznak, mintha csak egyikünk lenne a felkészítőjük. A szakkör is nagyszerű alap volt, később külön is készítettük őket az írásbeli döntőre. Még egy hatodikos feladatsort is megírattunk velük és kiderült, hogy azt is meg tudják oldani. Ezután már a szóbelire gyakoroltunk, és láttuk, hogy ott sem lesz gond.

Azért szeretjük ezt a versenyt, mert a csapatmunka a tényleges szakmai életükre készíti fel őket. Itt nem elég, ha az egyikük tudja a választ. Csapatban kell dolgozni, ők pedig ezt nagyon szépen megoldották, gyönyörűen kiegészítették egymást. Igyekszünk ebbe az irányba eltolni a kompetenciát az órákon is, mert a csapatban dolgozás a jövőképesség egyik záloga” – mesélte a Postnak Eszter.

Sitery tanárnő a szakkörön is készítette a diákokat, majd a különórákon olyan helyzeteket teremtettek a gyerekek számára, ami a versenyhelyzetet imitálta. “Év elején felajánljuk az összes lehetséges versenyt a gyerekeknek. Elmondjuk a sajátosságokat és a gyerekek a szülőkkel egyetértésben választják ki, hogy melyiken szeretnének elindulni. Azt azonban szem előtt tartjuk, hogy ha van egy összeszokott, sikeres csapat, akik már jól szerepeltek az adott versenyen, akkor őket szeretjük egyben továbbkísérni ezen az úton. Itt egyértelmű volt, hogy négyőjüket együtt kell beneveznünk” – mondta a tanárnő.

Irány a nemzetközi verseny

A győzelem azt jelenti, hogy a nemzetközi versenybe is bejutottak, amit várhatóan nyáron rendeznek meg. Tavaly egy tizenkettedikes csapat jutott be a nemzetközi megmérettetésbe, ők ugyanígy ötödikben kezdték el a versenyzést és vitték végig sikerrel a pályafutásukat. A gyerekek elárulták, hogy más tantárgyakat is szeretnek, másban is indulnak versenyeken, de a matekban a legeredményesebbek. A kiváló eredményért cserébe piros ötöst és igazgatói dicséretet is kaptak. A tanulók folyamatosan versenyeznek, ezért formában kell maradniuk, hiszen várja őket a Zrínyi Ilona Matematikaverseny vármegyei döntő és a Dürer verseny országos döntője is.

Gratulálunk a tanulóknak és felkészítő tanáraiknak!

Előző cikkA VSD asztaliteniszesei kiválóan szerepeltek Szegeden és Budapesten
Következő cikkFergeteges korcsolyás bulival készül a Keszi Klub