Minden sporttevékenységet bemelegítéssel kell kezdeni – ezt szinte mindenki tudja, mégsem fordítanak rá kellő időt és figyelmet, pedig érdemes. 

A biztonságos edzéshez bemelegítés kell, ugyanis ez készíti fel a szervezetet a terhelésre. A bemelegítéssel „előkészített” izom nehezebben sérül, és jobb lesz a teljesítménye is. A szervezet nyugalmi állapotában a teljesítőképességének csak közel egyharmadát használja ki, értelemszerűen a vérkeringés is lassabb, az izmok, ízületek rugalmatlanabbak, kisebb a mozgástartományuk. Tehát ebben az állapotban a szervezetet nem szabad terhelni, hiszen károsodás nélkül az edzés ebben az esetben szinte kivitelezhetetlen.

Szélsőséges esetben a kimaradt bemelegítés után szalagok, izomrostok szakadhatnak el, vagy húzódások jöhetnek létre. Más esetben oldalszúrás, légző görcsök alakulhatnak ki.

Mi történik bemelegítés közben?

kép1A szervezet energiafelhasználása fokozatosan nő, kialakul az izmok „üzemfok” hőmérséklete, kitágulnak a hajszálerek, fokozódik a légzés és a szívműködés. Növekszik a szervezetben az oxigén felvétele, illetve szállítása, valamint megkezdődik az ízületek folyadéktermelése, ami csökkenti a sérülések esélyét. Továbbá megindul a verejtékezés, azaz a test hőszabályozása és hűtése, minek hatására helyreáll a szervezet hőegyensúlya.

 Összesítve tehát a bemelegítés céljai:

  • Sérülések elkerülése
  • Oldalszúrás elkerülése
  • Ízületek folyadéktartalmának növelése
  • Testhőmérséklet „üzemfokra” emelése
  • Pszichés ráhangolódás

Fitnesz, egészséges életmód és a sport alapjaival foglalkozó cikksorozatunk heti rendszerességgel jelenik meg a dunakeszipost.hu oldalon. Kérem, amennyiben kérdése van a cikkel, vagy a témával kapcsolatban, keressen bátran az adamedzes@gmail.com e-mail címen.

logó az aláíráshoz

Juhász Ádám

Sportoktató

Fitnesz – Testépítés edző

Előző cikkMegújult buszvárók a Fő út mentén
Következő cikkVéradás: segítsük a betegeket!