Hosszú, de érdemes elolvasni ezt az összefoglaló tájékoztatót a rendőrségtől az új típusú telefonos és internetes csalók felismeréséhez. Aki ilyen esettel találkozik, jelezze a hatóságoknak!
Az OTP Bank nevében telefonáló csalók kerültek a rendőrség látókörébe, ezért ismét fokozott óvatosságra intenek mindenkit. A csaló a +36 1 636 6666 számról gyanús kártyás tranzakció miatt telefonál az „ügyfélnek”, és applikációt ajánl az ilyen esetek elkerülése érdekében. Ez azonban egy távoli asztali elérést biztosító program, amely segítségével hozzáférnek minden, a készüléken tárolt információhoz. Gyanúra adhat okot az is, hogy a kiszemelt áldozattól semmilyen személyes adatot nem kérnek, amivel bizalmat szeretnének ébreszteni.
A rendőrség elsődleges tanácsai, amiket érdemes megfogadni:
- Legyünk nagyon óvatosak, ha bank nevében telefonál valaki!
- A beszélgetés elején kérdezzük meg, hogy kit keres, és ha nem tudja a pontos nevünket, akkor szakítsuk meg a hívást!
- Semmilyen programot ne telepítsünk, még a bank nevében telefonáló személy kérésére sem!
- Személyes vagy banki adatot, ideértve a bankkártyaadatokat is, ne osszunk meg senkivel telefonon! Ha valóban a bank ügyintézője telefonál, ő ismeri a szükséges adatokat!”
CSALÁSOK A KIBERTÉRBEN
Az internet számtalan előnye mellett veszélyeket is a rejt a felhasználóknak. A bűnözők a valós élethez hasonlóan a kibertérben is megpróbálják megtéveszteni az embereket, hogy ezzel bevételre tegyenek szert. A személyes találkozás hiánya és az internet nyújtotta anonimitás jelentősen megkönnyíti a csalók munkáját! Az esetek egy részében közvetlenül az anyagi javak, más esetekben bankkártya vagy online banki adatok megszerzése a cél.
Romantikus csalás
Az internetes társkeresőknek, randioldalaknak, appoknak és általában a közösségi oldalaknak köszönhetően a lehetőségek szélesre nyíltak a társat keresők előtt. A bűnözők is felismerték az ebben rejlő lehetőségeket. A csalók jellemzően az online párkereső oldalakon nézik ki célpontjaikat, de néha a közösségi oldalakon vagy e-mailben veszik fel a kapcsolatot.
Melyek a gyanús jelek?
- Ha valaki rövid ismeretség után azt mondja, hogy odavan önért vagy fülig szerelmes.
- Az üzenetek megfogalmazása semmitmondó, általánosságokat tartalmaz.
- A küldő online profilja nem egyezik azzal, amit magáról állít.
- Ha intim képeket vagy videót kér öntől!
- Megpróbál a bizalmába férkőzni és rávenni arra, hogy küldjön neki pénzt, ajándékot vagy adja meg bakkártyája vagy netbankjának belépési adatait.
Hogyan előzheti meg, hogy áldozattá váljon?
- Legyen nagyon óvatos, hogy mennyi személyes információt oszt meg magáról a közösségi médiában és a párkereső oldalakon!
- Mindig gondoljon a lehetséges veszélyekre! A csalók a legismertebb online oldalakat használják.
- Ne kapkodja el a dolgokat, tegyen fel ön is kérdéseket! Keressen rá az illető fotójára és profiljára, hogy szerepel-e más oldalakon is!
- Figyeljen a helyesírási és nyelvtani hibákra, a következetlenségekre és a kifogásokra, például, hogy a csalók kamerája nem működik!
- Ne osszon meg kompromittáló dolgokat magáról, amivel később megzsarolhatják!
- Mielőtt személyesen találkozik valakivel, mondja el a családjának és a barátainak, hová megy!
- Legyen óvatos, ha pénzt kérnek öntől! Soha ne küldjön pénzt, ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait, és ne küldjön másolatot okmányairól!
Mit tehet, ha áldozattá vált?
- Azonnal szakítson meg minden kapcsolatot!
- Ha tudja, mentse el a beszélgetések tartalmát!
- Tegyen feljelentést a rendőrségen!
- Jelezze a problémát azon a párkereső oldalon is, ahol a csalóval kapcsolatba került!
- Ha megadta a banki adatait, azonnal értesítse a bankot!
Befektetési és kriptovalutákkal kapcsolatos csalások
Hatalmas nyereséggel és gyorsan megtérülő befeketéssel kecsegető ajánlatokkal találkozhat a felhasználó a közösségi oldalakon küldött üzenetekben vagy e-mailekben, esetleg online hirdetésekben, felugró ablakokban.
- Az ajánlatok külföldi, vissza nem térő lehetőségekről, nyersanyagokról, értékpapírokról, kötvényekről, de leginkább a kriptovalutákról szólnak.
- A korábbi (sosem volt) hozamokat bemutatva próbálják meggyőzni a felhasználót, hogy éljen a csak rövid ideig elérhető lehetősséggel.
- Sok esetben az online ismerős a saját pozitív példáján keresztül próbálja rávenni a kiszemelt áldozatot a befektetésre.
- Az ajánlatok mögött komoly szervezett bűnözői hálózatok állnak, akik teljes mértékben elhitetik az áldozatokkal, hogy egy valódi és legális befektetési tevékenységet végeznek.
- Ehhez weboldalakat hoznak létre, többek között a korábbi „hozamok” bemutatására és az ügyfélnek befektetéseinek ellenőrzésére, illetve telefonos és e-mailes ügyfélszolgálatot működtetnek.
- A pénzmozgás azonban csak egyirányú, a befektetett összeget a számlán lévő virtuális nyereség ellenére soha nem kapja meg az ügyfél.