Alig két hét múlva itt a 8. Dunakeszi Feszt és vele a népszerű kistérségi hétpróba. Fel tudná Ön sorolni, milyen kategóriákban méretik meg magukat a városok? A leglátványosabbat biztosan ismeri: ez a sárkányhajó. Bauer Márton csapatkapitánnyal beszélgettünk a versengésről, az egyre népszerűbb távol-keleti vízi sportról és a felkészülésről.

Bauer Mártont, aki több mint 30 évig kajakozott versenyszerűen, évekkel ezelőtt kérte fel Dióssi Csaba polgármester, hogy ő vezesse a sárkányhajós edzéseket. Most harmadik éve már, hogy ő az egész hétpróba-csapat kapitánya.

– Alig két hét van hátra a hétpróbáig és benne a sárkányhajó versenyig. Tavaly ezt Önök nyerték. Idén mire számítanak?

– Igen, eddig négyszer nyert Dunakeszi, háromszor Göd. Tavaly mi nyertünk. Címvédést szeretnénk, ilyen még nem történt sárkányhajó-versenyben, minden évben másik csapat nyerte. Nem sikerült egyik csapatnak sem dupláznia, úgy hogy most szeretnénk kicsit nekifeküdni, hogy összejöjjön a kis házi bravúrunk.

– Az ön vezetésével országos sikereket is ért el a város sárkánylégiója. A csapat, amely indulni fog most a hétpróbán, azonos a sárkánylégióval?

– 25 fős a kistérségi versenyszámoknak a csapatlétszáma, vízre húszan szállunk. Ebből 18 az állandó sárkányhajós. A polgármester úr és az alpolgármester úr csatlakoznak a csapathoz, úgy lesz ki a 20 fő. Rajtuk kívül lesz specialistaként falmászó, illetve majd a kötélhúzáshoz nehézsúlyú egyének is jönnek. Így tevődik össze a csapat. De azt mondhatjuk, hogy a gerincét a sárkányhajósok fogják kitenni.

Berey- Gál Tünde, Szabadi Anett, Katona Anita, Tárnoki József, Balog Miklós, Kiss Róbert, Falat József, Mihalik András, Jánossi Richárd és Bauer Márton.

Akik közt vannak nők és férfiak, van 18 év alatti és 50 fölötti. Igyekeztünk szélesíteni a spektrumot. Ne az legyen, hogy fiatal titánok elviszik a dicsőséget, hanem olyanok is megmozduljanak és bekerüljenek, akik egy kicsit példát mutatnak: fiatalabbak és idősebbek, vagy éppen a város vezetői. Ezért minden csapatban, a többi városban is vannak önkormányzati képviselők, akik részt vesznek a versenyekben.

– Melyik települések mérettetik meg magukat?

– Itt lesz Göd, az ősrivális, Mogyoród, amely nagy átlagot szokott csinálni a többi versenyszámból és sokszor ő nyeri az összetettet. A leglátványosabb a sárkányhajó, de nem az dönti el a versenyt. Ebben a két vizes település, Göd és Dunakeszi vesz részt. Csatlakozik még a hétpróbához  Veresegyház és Szigetmonostor csapata is.

– Ez a hagyományos felállás, vagy minden évben bejönnek újak?

– Dunakeszi kistérség települései versenyeznek. Egy-egy település minden évben valamilyen saját helyi rendezvénye miatt kimarad. Emiatt, meg a verseny népszerűsége miatt Szigetmonostor jelentkezett, hogy ő szeretne csatlakozni ehhez a jó kis versengéshez. Idén Fót marad távol,  tavaly Veres nem tudott jönni.

– A sárkányhajók mikor állnak rajthoz az idén?

– Szombaton, 15-én, körülbelül 12 óra környékén. 9-kor kezdődik az összes próbával a vetélkedés, sorban haladnak és az utolsó, záró versenyszám lesz a sárkányhajó. Így ez csak hozzávetőleges időpont, hisz nem tudni, hogy a többi viadalban – kötélhúzásban, váltóversenyben, falmászásban, rodeóbikában, sörivásban – lesznek-e holtversenyek.

Kistérségi Hétpróba, sörivás. Bauer Márton a sörivóversenyen

– Önről sokan tudjuk, hogy kajakozóként több ezüstérmet szerzett világbajnokságokon. Viszont azt kevesen tudjuk, hogy a sárkányhajózás miben különbözik a többi vízisporttól.

– A sárkányhajózás Délkelet-Ázsiából került Nyugat-Európába, Észak-Amerikába a nyolcvanas-kilencvenes évek évek fordulóján. Kínában 2 ezer éve nagy fesztiválokat tartanak a sárkány bűvöletében, ezért van a sárkányfej és a farok az ünnepen dobszó kíséretében felvonuló  hajókon. Ez a nyugati féltekén szabadidősportként terjedt: gyorsan, könnyen tanulható mozgás. 20 evezős van, egy dobos, illetve egy kormányos a hajóban.

Egymás után 10 sorban, párosával ülnek az evezősök és egy 110-130 centi közötti egytollú lapáttal eveznek.

A dobos adja az ütemet, amit a hátul ülő is hall és arra fogja meghúzni a lapátot, így egyszerre eveznek. Ebből rendeznek nemzeti bajnokságokat, Európa- és világbajnokságot. A nem olimpiai sportágak szövetségének tagja a sárkányhajó szövetség, vagyis ez egy elég ismert és hódító sportág.

– Hogyan készül a csapat a hétpróbára?

– Heti háromszor edzünk, hétfőn, szerdán, pénteken az új strandnál a csónakházban és versenyzünk is bajnoki rendszerben. Idén 4. helyünk volt a legjobb a bajnoki futamoknál 21 csapatból és ezzel évről évre fejlődik a csapatunk. Cserélődik is, mert egy kicsit másoknak is akarunk lehetőséget adni, ne mindig ugyanazok menjenek. Most is várjuk a polgármester urat és egy félóra múlva indulunk edzeni a Dunára.

Előző cikkÚj helyről indul az iskolabusz
Következő cikkÚjabb döntetlen a megye I-ben