Biológiai védekezésnek hozták be Kelet-Ázsiából, ám terjeszkedni kezdtek, és most pusztítják, ami az útjukba kerül. Ártalmasak a mezőgazdaságban és az embert is megtámadják. Csípésük fájdalmas, kiirtani nem lehet őket. Ők a rémkaticák.
harlekinkatica
A rémkatica

Nem véletlenül érdemelte ki a rémkatica becenevet a harlekinkatica. Ennek a rovarnak vajmi kevés köze van a mindenki számára ismeretes hétpettyes katicához. A körülbelül 8 mm hosszú harlekin falánk, kártékony, gyorsan szaporodik és elpusztít minden más katicafajtát.

Lábatlankodó ízeltlábúak

Először az USA-ban és Nyugat-Magyarországon kezdték alkalmazni a harlekinkaticát, biológiai védekezés gyanánt a levéltetvek ellen. Az akció nem volt túl sikeres, ugyanis nem csak a levéltetvek, hanem minden más is pusztulásnak indult a katicák közelében, ráadásul megfékezhetetlenné váltak. Magyarországra például soha nem telepítették a fajt, feltételezhetően Ausztriából kerültek hozzánk.

Az embert is megtámadhatják

Amellett, hogy kiszorítják az őshonos katicákat, a termelésben is komoly gondokat okoznak: befurakodnak a szőlőszemek közé, ahonnan a mustba és borba kerülnek, így fogyaszthatatlanná válik az ital. Előszeretettel költöznek be lakásokba is, a telet kis zugokba húzódva vészelik át. Csípésük fájdalmas és bedagad, mint egy szúnyogcsípés, érzékenyebb szervezetben allergiás reakciót válthatnak ki és legrosszabb esetben fertőzést is hordozhat a rovar, mint a kullancs.szolo harlekinkaticaMitévők legyünk?

Bár irtásukban eddig nem mutathatunk fel túl sok sikert, mindenféleképpen igyekeznünk kell megfékezni őket: a leghatékonyabbnak a porszívó tűnik, de a rovarirtó szer is szóba jöhet. Utóbbival az a probléma, hogy egyéb, amúgy hasznos rovarokat is eltehetünk vele láb alól. Az ellenük való védekezés első lépése, hogy az ősz közeledtével szilikonnal tömítsük az ablakok, ajtók körüli nyílásokat és más olyan helyeket ahol bejuthatnak a katicák. Ha szükséges tegyünk hálót az ablakokra.

Mi a helyzet Dunakeszivel?

2008 óta Dunakeszin is egyre több a harlekinkatica, ráadásul a város természeti adottságai kimondottan elősegítik a szaporodásukat: egyrészt a Duna közelsége, másrészt a fás-lombos terület is kedvez nekik. Mint mindenütt máshol, itt is elsősorban a lakóknak kell védekezni, minden lehetséges módon, amíg a már országszerte megkezdett Harkelin-projekttel látványos eredményeket el nem érnek a szakemberek.

Nagy Mariann szerint

Nagy Mariann Gazdaboltjának vevői is gyakran fordulnak azzal a kérdéssel Mariannhoz, hogy mit tehetnének a harlekinek ellen.  Szerinte az egyetlen, amivel látványos eredményt érhetünk el, hogy a levéltetűt irtjuk, hiszen minél kevesebb levéltetű, annál kevesebb harlakin lesz. Kétféle szert érdemes alkalmazni: felszívódó és kontaktszert. A felszívódó szerek a növényen élősködőket táplálkozás útján irtják, míg a kontaktszerek riasztják őket.  Ezek a szerek nem ártanak a háziállatoknak, de gyümölcsre-zöldségre kerülve tilos fogyasztani az ételt a permetezéstől számított három hétig. A szabadforgalmazású szerek Nagy Mariann Gazdaboltjában is beszerezhetők.

Előző cikkSzívesen tennék a városért – interjú Szebeni Istvánnal
Következő cikkPénteken nagy lezárásra készüljön