48 diák és 12 tanár vett részt azon az évnyitón, amire biztosan sokáig emlékezni fognak. Az eseményen külön köszöntötték Lányi Cecíliát, a névadó unokáját.

Dióssi Csaba polgármester köszöntőjében elmondta: „Nagyon jó érzés itt állni, és átélni ezt a várostörténelmi pillanatot.”

Dióssi Csaba polgármester köszönti az első lányisokat

Beszédében kitért arra, hogy nagyon hosszú út vezetett idáig. „Nemrég még nagyon távolinak tűnt ez a pillanat, de Dunakeszin volt egy nagyon lelkes csapat, aminek köszönhetően eljutottunk idáig: egy tettre kész önkormányzat, egy nagyszerű szakembergárda és a kormányzati segítség. 2010 óta megháromszoroztuk a bölcsődei férőhelyek számát, négy új óvodát, új iskolát építettünk. Ezek után mertünk nagyot álmodni, és összefogással megépítjük a Dunakeszi Diáknegyedet – az álmaink pedig így válnak valósággá” – mondta Dióssi Csaba.

Kifejezte háláját a Radnóti Miklós Gimnázium vezetésének és a VSZL vezetőinek, hogy teljes mellszélességgel támogatják az intézményt.

Erre a tanévnyitóra mindenki emlékezni fog – Elindult az első technikumi képzés Dunakeszin

Az első lányisoktól azt kérte, éljenek azzal a lehetőséggel, amit rengeteg ember közös munkája hozott létre. A névválasztás kapcsán elmondta, hogy tiszteletből választották Lányi Ferenc nevét, akinek nagyon sokat köszönhet a város.

A technikum tanári kara

„Szekeres-Joó Eszter egy igazi lokálpatrióta, és biztos vagyok benne, hogy az általa összeállított tanári karral mindent elkövet az oktatás magas minőségéért, köszönöm!” – zárta a gondolatait a polgármester.

Tuzson Bence igazságügyi miniszter köszöntőjében arról beszélt, hogy nemcsak a diákok életében, de a város életében is fontos pillanat a mostani. Itt épül fel az ország legnagyobb és legjelentősebb középiskolai beruházása, a Dunakeszi Diáknegyed. „Ha polgármester úr nem lett volna ilyen elszánt, most nem állnánk itt” – hangsúlyozta a miniszter.

Tuzson Bence igazságügyi miniszter, országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet

Köszönetet mondott az igazgatónak, Szekeres-Joó Eszternek és a tanári karnak, hogy vállalták ezt a nem kis feladatot: felépíteni egy iskolát. „Alapozzátok meg a jó hírnevet, legyen ez egy jó közösség, legyen ez egy jó csapat” – kívánta a miniszter a diákoknak.

Édes teher

„Köszönöm a lelkesítő szavakat! Bátran és büszkén állunk a kihívás elé” – kezdte a beszédét az igazgató asszony. „Ilyen tanévnyitó csak keveseknek adatik meg. Kezeink között fog felvirágozni egy új intézmény. Köszönöm a szülőknek, akik belevágnak az ismeretlenbe, és bizalmat szavaztak nekünk. A diákoknak, hogy nálunk akarnak szert tenni erre a magas szakmai képzettségre. A tanári karnak pedig a szakmájuk iránt érzett elhivatottságot és szenvedélyt. Itt most egy új iskola születik, édes teher ez a számunkra” – mondta Szekeres-Joó Eszter igazgató asszony.

Szekeres-Joó Eszter, a VSZC Lányi Ferenc Technikum igazgatója

Lányi Cecília, a névadó Lányi Ferenc unokája az egész családja nevében megköszönte, hogy szeretett nagyapjáról nevezték el az új intézményt. „Megható pillanat ez a számomra. Lányi Ferenc nemcsak mérnöki szakértelmével, hanem odaadó szeretetével is építette a várost. A vasútnál találta meg hivatását az első világháború után, Dunakeszin. A főműhely vezetőjeként hitt az emberekben is. Soha nem nézte le az alkalmazottait. Ösztönözte őket, hogy legyenek saját sorsuk kovácsai. Kultúr- és sportegyesületet, dalárdát, színjátszó egyesületet alapított.”

Lányi Cecília, a névadó Lányi Ferenc unokája

Beszédében köszöntötte Terbe Józsefné, Csöpi nénit, aki személyesen is ismerte a névadót, valamint Szakáll Lászlóné, Lujzi nénit, aki megőrizte a munkásságát.

Terbe Józsefné, Csöpi néni és Szakáll Lászlóné, Lujzi néni

Az induló szakokat a dunakeszi lakosok véleménye szerint választották ki. A mostani gazdálkodás és menedzsment, valamint az informatika és távközlés mellett jövőre további három szakkal egészül ki: gépészet, elektronika-elektrotechnika és sportágazat. A diáknegyed elkészültéig a IV. Béla Király Gimnázium diákjaihoz hasonlóan a lányisok is a Fő út 143. alatt, a Járási Hivatal volt helyén tanulhatnak.

Az évnyitón az iskola első hagyományát is megteremtették: igazgatói kézfogás avatta a diákokat lányisokká.

Előző cikkLatin-Amerika legjobb borait is megkóstolhatják az idei Borfesztiválon
Következő cikkLegózni menő – Dunakeszin megkötötték a „LEGO-szövetséget”