Az eddigi kettő helyett négy hónapig lehet majd kivenni az apasági szabadságot. A szabadnapok száma nem nő, azonban a tíznapos apasági szabadságot két hónap helyett négy hónapon belül lehet majd kivenni, azaz az apasági szabadság időzítésében lesz nagyobb a rugalmasság.

Kedden kerül a parlament elé az új foglalkoztatási törvénycsomag, amely duplájára, a jelenlegi két hónapról négyre emelné az apasági szabadság kivételének időkeretét – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében.

A 2023-tól hatályos apasági szabadságot érintő módosításokkal már korábban megkétszereződött, ötről tíz napra nőtt az apasági szabadnapok száma, így az édesapák több időt tölthetnek újszülött gyermekükkel. A mostani törvénymódosítási javaslat célja, hogy nagyobb rugalmasságot biztosítson az apasági szabadság időzítésében.

Jelenleg minimum két hónap áll rendelkezésre az apasági szabadság igénybevételére a gyermek születését követően, de ez az időtartam számos esetben nem elég a szabadság megfelelő kihasználásához. Többek között a koraszülöttségből vagy más okból több hónapos kórházi kezelést igénylő újszülöttek esetében, vagy az apaság bírósági elismerésének elhúzódása miatt. A tervezett törvényjavaslat minden édesapa számára nagyobb teret engedne.

A fizetett apasági szabadságot az apa kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben lehet kivenni, amelyhez az állam is hozzájárul: a munkáltatók visszaigényelhetik az apasági szabadság első öt napjának díját és annak közterheit. 

Az NGM közleménye szerint a törvénymódosítási javaslat emellett tisztázná a készenléti munkakörrel kapcsolatos jogi aggályokat, valamint tartalmaz egy, a választáson való részvétel elősegítését célzó módosítást, továbbá technikai finomításokat javasol a munkavédelmi törvény és a bérpótlék szabályozásában.

Előző cikkVáltozhatnak a nem budapesti zöld rendszámos autók parkolására vonatkozó szabályok