Ön megnézte már a Városháza előtt álló betlehemi jászolt? Ha nem, ne hagyja ki, sétáljon el arra, akár ma.
A karácsonyi esemény egyik izgalmas szimbóluma a jászol, melynek története hosszú évekre, Assisi Szent Ferencig vezethető vissza, aki 1222 karácsonyán Betlehemben járt. A akkora hatással volt rá a karácsonyi liturgia, hogy hazatérvén a pápához fordult engedélyért, hogy a következő esztendőben ő is hasonlóképpen ünnepelhesse meg a karácsonyt. Szent Ferenc egy barátját kérte meg, hogy rendezzen be egy barlangot, bélelje ki szalmával és ide állíttatta fel a jászolt, élő állatokkal töltötte meg azt, és ott tartotta prédikációját a messze földről odazarándokoló híveknek. Az egyikőjük Ferenc beszéde után azt látta, hogy a jászolba fektetett baba megelevenedik, majd feltűnt az imádkozó tömegben. Ettől kezdve pedig évszázadok óta élő hagyomány és program szerte a világon a betlehemi jászol állítása a templomokban és a köztereken.
Nincs ez másként Dunakeszin sem, ahol a városháza előtt áll a jászol, ami ott jártunkkor kisebbeknek és idősebbeknek egyaránt örömteli, izgalmas élményt jelentett. A jászol biztonságát éjjel-nappal őrök vigyázzak. Az egyikőjük elmondta, túl kedvesre sikerült a legkisebb bárány, minden kisgyermek meg szeretné simogatni. Sajnos emiatt az egyik lába már letört, és kénytelenek voltak beljebb rakni, ahol az apró kezek nem érik el azt. „A legkisebbek lelkesen odarohannak, és azt kiabálják a szamárra: “ott van a paci”, a bárányokat kecskének hívják, Máriát és Józsefet pedig Ádámnak és Évának keresztelik át, gyermeki fantáziájukkal ebbe a jászolba minden belelátnak, amit csak a világról tudnak” – mesélte kedélyesen az őr. Ebből is látszik, ez a jászol óriási élményt jelenthet a családok számára szép karácsonyi program, ha jövet-menet egy pillanatra megállnak előtte és engedik, hogy a karácsony olyan története idéződjön fel, ami túl mutat az ajándékokon,
Jézus születésének pillanatait idézi meg.
Úgy tartják, hogy a jászol állításnak éppen az a lényege, hogy látva a jászolt, közelebb kerüljünk az egykori eseményekhez. Tehát, ha még nem látta, látogasson el a városháza épülete elé, mert érdemes.