A Piros Óvodában jártunk, ahol összesen 35 innovatív szúnyogcsapdát helyeznek ki annak érdekében, hogy lokálisan csökkentsék a szúnyogok számát. Nyíri Márton környezetvédelemért felelős alpolgármesterrel és Bánfalvi Gézával, a telepítést végző importőr cég képviselőjével beszélgettünk.
„Ez egy olyan szúnyoggyérítő eszköz, amely lényegében egy mesterséges keltetőhely. Belerakja a szúnyog a petéjét, és ott egy hatóanyag meggátolja annak további fejlődését, úgy, hogy a hatóanyag nem kerül ki a környezetbe”- kezdte az ismertetést az alpolgármester.
Megtudtuk azt is, hogy a dunakeszi önkormányzat kacsingat a biológiai szúnyoggyérítés felé is, ugyanis a katasztrófavédelem jelenleg csak kémiai, földi szúnyoggyérítést végez a városban az Országos Szúnyoggyérítési Program keretében. Ez a kémiai szer olyan hatóanyagot tartalmaz, ami a szúnyogokat és a hozzájuk hasonló méretű rovarokat elpusztítja. Csípőszúnyogok ellen ez a leghatékonyabb módszer, viszont mivel kikerül a környezetbe, hátránya, hogy olyan rovarokat is elpusztít, amelyek részei a táplálékláncnak.
Költségesebb, de nem kerül a hatóanyag a környezetbe
Nyíri Márton elmondása szerint egyre nagyobb a társadalmi igény arra, hogy a biológiai szúnyoggyérítés felé is elinduljon a város. Bár ez jóval költségesebb módszer, sokkal nagyobb előkészítő fázisa van, és a hatékonysága is kérdéses. Ugyanis a biológiai gyérítésnél abban a rövid időintervallumban kell kihelyezni a szert, amikor a legjobban tud hatni a szúnyoglárva fejlődésére. A kihelyezést előzetes feltérképezésnek és biológiai vizsgálatoknak kell megelőzniük, amelyek jelentősen növelik a költségeket, ezzel együtt ennek lehetőségét is vizsgálja a városvezetés.
„A módszer, amelyet most kipróbálunk a város több helyszínén (itt a Piros Óvodánál, illetve a Tóváros lakóparkban), olyan technológia, ami egy zárt edényben történik. Oda csalogatja be a szúnyogot, a lerakott peték kifejlődését megakadályozza. Vagyis anélkül fejti ki hatását, hogy a hatóanyag kikerülne a környezetbe” – tudtuk meg a részleteket.
A kulcs a speciális illatanyag
A bemutató során kiderült, hogy ez egy speciálisan kialakított edény, amit olyan helyekre kell felerősíteni, ahol gyakori a szúnyog. Például bokrok tövébe, fák ágai közé. A szolgáltató cég képviselője elmondta, hogy az edény egy speciális illatanyagot bocsájt ki, ami kifejezetten arra serkenti a petézés előtt álló szúnyogot, hogy ezt a helyet válassza.
Nyíri Márton kérdésünkre elmondta, hogy ez most egy tesztüzem. “Megnézzük a hatékonyságát – ami célzottabb, mint az autóról permetezett kémiai gyérítésé, ami lényegében mindenhová terül.
„Ennek nincs környezeti hatása, mivel az anyag ki sem kerül a környezetbe”
– hangsúlyozta az alpolgármester.
Lokális módszerről van szó
Azt is megtudtuk, hogy ez a technológia nem alkalmas az egész város szúnyoggyérítésére, hanem kifejezetten lokálisan alkalmazható módszer.
Nyíri Márton elmondta, hogy a hazánkban fellelhető szúnyogfajok száma folyamatosan bővül Afrikából, Ázsiából.
Egy térképes felmérésből kiderült, hogy ezek az invazív fajok éppen Pest vármegyében kezdenek a legjobban elterjedni.
„Ez azért veszélyes, mert ezek már terjesztenek olyan betegségeket, amelyeket a hazai fajok nem. Emiatt is gondolkodni kell azon, hogy ezek ellen milyen formában lépünk fel. Bízunk benne, hogy ez az eszköz erre is alkalmas lesz, hiszen a gyártó azt ígéri, hogy az invazív fajok ellen is hatékony” – részletezte Nyíri Márton.
A telepítést végző importőr cég képviselője, Bánfalvi Géza elmondta, hogy az itt bemutatott technológiát néhány éve az amerikai hadsereg részére fejlesztették ki. Az egzotikus országokba telepített csapatok igényelték ezt a fajta szúnyoggyérítést. Az egyik feltaláló olasz, így Európában először Olaszországban alkalmazták. Az európai gyár Lengyelországban van, így ott is használják, de már Magyarország több településén is tervezik a bevezetését.