Az utóbbi időben elszaporodtak a tűzesetek Dunakeszin. Kétrészes sorozatunk első részében megpróbáltunk utána járni, mi lehet ennek az oka, és miként előzhető meg a baj.

lángoló szerkezetAlig indult el az év, máris számos tűzesetről számolhattunk be, hiszen az elmúlt napokban, hetekben újabb és újabb eset történt Dunakeszin. Lángokban állt egy pince, egy garázs, nemrég egy ház, vagy ami a legborzalmasabb volt, amikor egy család veszítette el otthonát egy év eleji tűzvészben.

A Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól igyekeztünk megtudni, van-e összefüggés az esetek között, illetve miként előzhető meg a baj. Csámpai Attila megyei szóvivő szerint nincs semmilyen párhuzam az esetek között, és nehéz lenne bármilyen következtetést levonni azokból.

Általánosságban elmondható, hogy ma Magyarországon a legtöbb tűz – mintegy 99%-a az eseteknek – emberi gondatlanságból, nyílt láng használatából származik,

de az elektromos meghibásodás is vezető oknak számít. Tegyük hozzá: hideg van, mindenki fűt mindennel… Ráadásul többet vannak az emberek a lakásokban, így gyakrabban fordulnak elő a konyhatüzek, vagy akár a dohányzásból keletkező tűzesetek is”– összegezte lapunknak.

De vajon mit tehetünk, hogy elkerüljük a tűzeseteket? Miként előzhető meg a baj, és mi a teendő, ha már szó szerint ég a ház.

Ha a statisztikai adatokból indulunk ki, akkor leggyakrabban a nyílt láng használata okozza a lakástüzeket. Sokan nem bánnak körültekintően a gyertyákkal, mécsesekkel, melyeket – és nem győzik hangsúlyozni a szakemberek – nem szabad felügyelet nélkül hagyni semmilyen helységben sem.

candles-1284670_960_720

Ugyanígy nagyon gyakori veszélyforrást jelentenek a kéménytüzek is. Ezt általában úgy lehetne elkerülni, hogy a kémények műszaki állapotát rendszeresen ellenőriztetjük szakemberrel, valamint körültekintően járunk el a tüzelőanyag megválasztásakor, ugyanis számtalan esetben az okoz bajt, hogy nem a megfelelő tüzelőanyaggal fűtenék az épületet. Nem érdemes tehát ezen spórolni, ugyanis nem nehéz belátni: sokkal drágább új, fűthető otthont teremteni, ha az leég, semmint az, hogy csak az arra alkalmas anyaggal gyújtunk be.

plug-932872_960_720

A nyílt láng használata után a második vezető ok a lakástüzek esetében az elektromos eszközök meghibásodása. Így a telefontöltők, hajszárítók, vagy lényegében bármilyen elektromos eszköz meghibásodása potenciális veszélyforrást jelent. Nyilván nem tehetjük meg, hogy egyáltalán ne használjunk ilyen eszközöket, ám azzal viszont már beljebb vagyunk, ha megszeretnénk előzni a bajt, ha az éppen nem használt eszközöket kihúzzuk a konnektorból, hogy a lehető legrövidebb ideig tartsuk őket feszültség alatt. Ráadásul sokan szeretik a telefontöltőjüket a konnektorba tartani, mondván, nem kell keresni azt, és elég csak rácsatlakoztatni a telefont, ha használni szeretnék. Ugyanígy más, gyakran használt elektronikus eszközök esetében igaz lehet ez a praktikusnak tűnő megfontolás. Ám amilyen célszerűen hangzik, annál nagyobb bajt okozhat, hiszen így ezek az eszközök felügyelet nélkül maradva, meghibásodásuk esetén akár komoly tüzet is okozhatnak.

hand-291353_960_720

Ugyanígy tényezői lehetnek a tűzeseteknek olyan ártatlannak vélt eszközök, mint a különféle fűtési berendezések, főző- és vízmelegítő készülékek. Ezek szintén gyakorta okoznak tüzet, nem csupán meghibásodás esetén, hanem kifejezetten hőtermelés, a közvetlen hőhatás miatt. Így érdemes ezeket az eszközöket olyan környezetben tartani, aminek nincs semmilyen gyúlékony eszköz, vagy tárgy a közelében. Végül szintén vezető oknak számít lakástüzek esetében, ha valaki égő cigarettával a kezében alszik el, így kerüljük el az ágyban való dohányzást, hogy csökkentsük ennek a veszélyét.

Érdemes velünk tartani, a sorozatunk második részében ugyanis arról lesz szó, mi a teendő, ha már megtörtént a baj.

Előző cikkTudja mi az az alföldi keringő? Meglepődik majd!
Következő cikkCsak semmi pánik, ha tűz van